1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

6 работи кои не нервираат кај Android!

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од DaVoRkNe, 6 Април 2015.

1. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,320
    6,435
    27 Март 2014
    Купи си пак Андроид бе друже, никој не ти ставил ноќ под грло. Навредата беше за типацот над тебе, познат трол инаку. Ајде добра ноќ. ;)

Ова очекував да го слушнам. Без нервози Фатален, чил аут. :)

2. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,742
    5,709
    7 oктомври 2011
    kalfa
    Во ред али јас сакам да си ставам програми, не сакам ни 1 нивна освен системските, нити да ги гледам нити да ми трошат ресурси. Незнам како сум земал самсунг, нити тв им сакам нити лаптопи ништо, и од сега ни телчефон. Мака ми е само за олед екранот

3. tomaso

tomaso
    Practice makes perfect

1,028
    1,541
    25 Јануари 2008
    Машко
    Samo cyanogen mod ako sakash ti da si gazda na telefonot :)
    Ke si stavish sho sakash, i ke ti leta telefonot bukvalno bez touchwiz ke se prerodish.

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  4. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

8,149
    4,859
    8 Април 2011
    Машко
    Eпа земиси Xiaomi ;)и што не ти се свиѓа од програми, унинстал и немаш мака :D Па ти здосади, ке си ставиш Windouws 10 и одма ко друг смартфон ке ти се види.

Teget, DarkEnchanter и на DrMTR им се допаѓа ова.
  5. B^nDIT

B^nDIT
    Gaining Experience

1,124
    311
    6 Февруари 2010
    Машко
    Се што пишува таму е сосема точно, но ништо не докажува во поглед на Андроид, перформанси и слично.

Прво, managed код ако завзема меморија дупло повеќе од unmanaged не е воопшто страшно. За возрат добиваш JIT (Just-in-time) compilation што во некои случаи може да го направи Java кодот побрз од наивен Ц++ код и garbage collector што ти дава да не се замараш со меморија (и да немаш memory leaks)

Второ, никој не ти брани да користиш C++ на Андроид (преку NDK). Тој се користи во места каде имаш потреба од брзина, пр. графичка обработка, математика, ...

Трето, зарем мислиш дека Google како најголема софтверска компанија во светот ги нема парите или луѓето за да го направи најмоќниот оперативен систем? Мислиш дека го немаат прочитано линков (што е доста популарен) и пијат нафта? Проблемот лежи во фрагментацијата и проблемите со произведувачите и слободниот eкосистем (секој си прави што сака).

Android e на ниво на iOS, ти гарантирам. Тоа што некои девелопери + производители го трујат сток андроидот со лош софтвер не е проблем на Google. Ама во секој случај, да - треба да се испегла, секогаш може подобро.

Разликата помеѓу iOS и Android e политиката. Apple e екстремно ригорозен, ги пцуе девелоперите и им бара $100 годишно (за разлика од Google, не бара ништо и им дава да прават што сака), има целосна контрола врз производството (за разлика од Андроид, 238492384 брендови, секој си прави што ака) и целосна контрола врз уредите (http://www.huffingtonpost.com/2014/10/13/apple-new-iphones_n_5967626.html , за разлика од Андроид, секој carrier си има свој OTA)

Kajsibebraat, PandaBomber и на DrMTR им се допаѓа ова.
  6. gug11

gug11
    Баниран/a

267
    145
    15 oктомври 2014
    Машко
    Се добро првио месец и после како да имаш алкател.

7. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,486
    12,656
    2 Август 2012
    Машко
    @DaVoRkNe
    Абе овие од gsm.mk да не се лутат дека им ставаш теми овдека? Не дека ми смета ама, ете, да прашам...

:)

На Teget, Kajsibebraat, alumen :) и уште 5 други им се допаѓа ова.
  8. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,915
    2,491
    21 Јануари 2011
    Машко
    Ти го проба ли win 10? :)

9. tomaso

tomaso
    Practice makes perfect

1,028
    1,541
    25 Јануари 2008
    Машко
    На кој телефон си користел?
    Кај мене функционира одлично, башка има апдејти секој ден кај nightly верзијата,така да и да има некои багови средени се одма.

10. psyside

psyside
    Rising Star

26,160
    26,825
    4 Септември 2008
    Во што се претворил форумов, омг....

На bobmkd, Sukhoi, Jovan2389 и уште 2 други им се допаѓа ова.
  11. MarkoHF

MarkoHF
    Practice makes perfect

847
    1,117
    30 Септември 2008
    Машко
    Internet Marketing
    0 техничка подршка. Имаш некој проблем? Good luck with that. Единствено решение ти е да пишеш на support forum на Гугл и ќе добиеш 20 мислења со иста порака "I have the same problem!".

Не само на Андроид туку на било кој продукт од Гугл, уште го немаат ова средено а не ми личи дека ќе го средат.

Кога имав проблем (моја грешка) за меморијата на iOS си се јавив на бесплатен 1-800 број преку Skype и со помош на нивен софтвер како TeamViewer ми средија се преку телефон за помалце од 20 мин.

На Necromancer и mdeni им се допаѓа ова.
  12. edin.ademovic

edin.ademovic
    Gaining Experience

499
    282
    16 Февруари 2014
    Машко
    И во процесот на ослободување на потребната меморија кај повеќето телефони е тиња, што може понекогаш да резултира самиот да си се крашне (ко кај мене што често ми се појавува com.android.systemui has stopped working, па мора да се заклучи па одклучи телефонот да си работи нормално)

13. gug11

gug11
    Баниран/a

267
    145
    15 oктомври 2014
    Машко
    nexus 5.

14. vlavot

vlavot
    Medicus

2,966
    2,942
    29 oктомври 2009
    Машко
    Medical Doctor
    Од првиот пост ме интересира само она гсм.мк, добро бе работиш нешо за нив или, па срамота е, мислам срамота е да се лајкне или отвори нивна страница а камо да се шерува.
    У врска со оваа дискусија андроид ios, појма неам од јава и кодови нели, али дечково @B^nDIT ми делува онака како да разбира, и убаво објаснува.

15. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

8,149
    4,859
    8 Април 2011
    Машко
    Не, мераклија сум на андроид :D Онака го дадов Winmdows како опција што е доста интересна и доста добро работи (кој пробал Windows Phone знае) . Но за мене преод на виндоус нема смисла.

DarkEnchanter, PandaBomber и на alumen :) им се допаѓа ова.
  16. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,814
    3,979
    1 Септември 2011
    Машко
    Нема потреба зашто да се лутат,јас не го злоупотребувам,само го постирам она што они го пишуваат,а ако има некој нели по способен од гсм и мене,еве нека почне он да пишува теми за мобилни телефони.И онака форумов од дамна стана форум за телефони отколку за хардвер,софтвер.

Последна промена: 7 Април 2015
  17. Dark HaCkeR

Dark HaCkeR
    Баниран/a

2,632
    1,359
    14 Јули 2009
    Па и телефонот е хардвер и софтвет :D

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  18. moongose

moongose
    Unstoppable

2,076
    2,327
    19 Јули 2013
    Она што фали кај мобилните сторови се посериозни system requirements. Не само верзија на андроиодот.
    Така да нема да се случува ова што сега се случува, на телефон или таблет од неколку илјадарки се ставаат тешки програми/игри и после кочел, имал лаг ова она. Епа нормално дека ќе кочи. Ќе кочи и дуал кор со нвидија 8х00 кога ќе му ставиш батлфилд.
    Ама затоа си има минимум хардверски барања, па ако си под нив или ќе очекуваш дека ќе кочи, или ќе правиш апгрејд или нема воопшто да ја играш. Или па самата ќе одбие да се инсталира.
    Е ова треба да си го воведе гугле на стор, едно предупредување пред да кликнеш инстал: батка ова што сакаш да го инсталираш бавно ќе ти работи на тоа телефонче.

На Teget и DrMTR им се допаѓа ова.
  19. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,320
    6,435
    27 Март 2014
    Мислам дека има вакво нешто, ама само според верзијата на Андроидот. Пробав да инсталирам една апликација пред некое време, и пред да се инсталира ми напиша "Sorry this aplication requires Android 4.1 or greater" така некако, и не ми даде да ја инсталирам. Истотака како што кажа ти, пожелно е и да проверува за системските ресурси (се разбира според моделот на телефонот, кој што ке го одбереш при креирање/најавување во плеј сторот.

20. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,810
    5,012
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Да, али, PLS панелите и плазмите (сеа мислам дека и они го укинаа производството, имаше некој најави) им се чиста петка :) И amoled-от исто да.. ама кога им е поуниформиран, кога повеќе ќе се испозамараат.. :)

21. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

8,149
    4,859
    8 Април 2011
    Машко
    Инсталирај crysis3 на пц со Послаба графичка и ке лагира, и заклучок windows не чини? Тролам малку :crazy:

22. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,105
    3,466
    7 ноември 2014
    Машко
    Не ми е јасно што барате system requirements кај Android, кога не се знае кој пие и кој плаќа од толку системи, процесори, рамови, резолуции...Leadcore, Snapdragon, MediaTek, Exynos, Tegra и веќе имате хаос во оперативниот систем.

Кај Apple, минимално апликациите се прават за iPhone 5, автоматски работат и на 5s, 5c, 6 и 6 Plus. Ако сака, некој може да направи и само за iPhone 6, но на тој начин самиот си лимитира пазар. Е заради тоа лизга се како што треба дури и на постари iPhone-и.

Идејата на Google беше отворен оперативен систем со мноооооооогу телефони, а сега кога има милијарда комбинации, само се издвојуваат премиум моделите, т.е. се издвојува еден - Nexus 5/Nexus 6 за она вистинско Android искуство. Штета им требаше 6 години да го сфатат тоа...

Сподели

Вчитување...