1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

6 pin PCI-E Power adapter vga

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од RagingDemon, 28 Април 2010.

 1. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
  Преку ******* веке со овие работи.
  Прво ми се расипа графичката па ја вратив и сабајле ми стигна нова. Но во кутијата нема, DVI-to-VGA конвертор, CrossFire мост и 6 пински PCI-E кабел за струја. Првите две и не се толку важни но без PCI-E кабелот за струја не можам да ја вклучам картичката, а овде нема никаде од каде што може да се купи.
  Им пишав мејл сабајле на СЕТ но ги нема уште да одговорат. Да не му се наога на некој таков адаптер или да не знае некој од каде може да се купи?
   
 2. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  daj mi slika ako mozes kako izgleda.Jas sega kupiv nova karticka,pa dokolku imam ostanato vo kutijata ke te izvestam
   
 3. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
  Вака изгледа, а можно е и да е со еден Молекс. (еден бел конектор наместо два)

  [​IMG]
   
 4. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  imam eden no toj e so sata i vakov bel priklucok
   
 5. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
  не е таков. Тој е за хард дискови...
   
 6. gokica

  gokica
  Модератор

  8,406
  10,248
  13 Јуни 2009
  Што не им појде во сет? Имаат сигурно или може да ти најдат скоро зашто овие конектори не ги користат при склопување на конфигурации и најчесто напојувањата имаат вакви конектори. Па нема ли твоето напојување таков конектор?
   
 7. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
  Нема за жал. :(
  Утре ке им се јавам телефонски.
   
 8. bobson

  bobson
  Gaining Experience

  789
  406
  29 Јануари 2009
  Јас имам ваков кабел ако си од Скопје и ако ти одговара утре да дојдеш во Михајло пупин ака коце металец ќе ти го дадам.
   
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,138
  12,664
  23 Јануари 2008
  Манга
  Требаше мене да ми кажеш, бадијала си трошиш време да ги бараш.

  Кажи ми што точно ти фали во кутијата и дали истите работи им ги прати со неисправната картичка? Односно кажи ми дали иста таква картичка ти пратија, дали беше отворена или затворена кутијата и дали на кутијата пишува дека треба да ги има работите кои ги бараш?
   
 10. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
  Со првата картичка дојдоа 2 цда со драјвери и некои програми (не ги ни вклучив, ги симнав најновите драјвери), упатство за инсталација, DVI-to-VGA конвертор, еден CrossFire мост и 6 пински PCI-E кабел за струја. Кога ја вратив картичката во кутијата ги ставив и сите работи кои дојдоа со неа, цдата, упатството, DVI-to-VGA конверторот, CrossFire мостот и 6 пински PCI-E кабел за струја.

  Со новава дојде само упатството и цдата. Фалат DVI-to-VGA конвертор, CrossFire мост и 6 пинскиот PCI-E кабел за струја. Картичката е иста, Asus EAH5750, a на кутијата немаше сигурносна лепенка, ако мислиш на тоа, но немаше ни на првата картичка.
   
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,138
  12,664
  23 Јануари 2008
  Манга
  значи дојде потполно иста кутија? или ако можеш дај ми линк до точниот модел
   
 12. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
  Потполно иста кутија со потполно иста карта и делови освен тие три што ги набројав. Еве линк од моделот на картичката. http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=V02caADLqsFHytAd&templete=2
  Во спецификациите пишува дека пакувањето ги вклучува трите дела што ги набројав: Adapter/Cable Bundled:
  1 x DVI to D-Sub adaptor
  1 x CrossFire cable
  1 x Power cable

  Впрочем, со првата картичка дојдоа, но со оваа ги нема.
  И БТВ, на кутијата име две лепенки, на едната пишува Штип, а на другата твоето име.
   
 13. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,553
  3,467
  11 Декември 2008
  Машко
  Ми стои у фиока ваквото кабелче 2 молекса во еден 6 пински исто како горе на сликата, ама далеку сме инаку ќе ти го дадев.

  Види утре по дуќаните по Штип за компјутери, мора да има негде, поубаво да си го купиш за 200-300 денари, отколку да се докажуваш со овие од Сет.
   
 14. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
  Но тоа е и проблемот. Нема и од каде да купам, прашав секаде... :(
   
 15. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,138
  12,664
  23 Јануари 2008
  Манга
  Во среда ќе ти ги донесат, слушни се со Златко.
   
 16. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
  Ке му се јавам.
  Фала gOJDO.
   
 17. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
  Ни трага ни глас од златко. Ке и помине гаранцијата а јас уште не можам да ја вклучам. У пм веке ке фанам ке им ја вратам картичката.
   
 18. tomi

  tomi
  Guru

  9,839
  9,057
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
 19. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,393
  956
  8 Декември 2009
  Мислам дека е од Штип.
   
 20. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
 21. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,393
  956
  8 Декември 2009
  Провери ли у рием да видеш,мош там да има. Друга продавница посалм шо ја иаме у Штип не ми паѓа на памет,освен у некој сервис како ПолиПроект да прашаш дали имат нешто останато.
   
 22. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,142
  20 Април 2007
  Машко
  Можно е јас да одам повторно неделава за Штип, вторник евентуално, па ако некој од Ск треба да испрати нешто за Штип нек ме контактира ... До толку можам да ви учинам. Поздрав.
   
 23. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
  Нема ни у рием ни никаде. Проверив и под дрво и под камен. Повекето и не знаеа што е тоа и како изгледа.
  Доколку има некој нека каже цена, olikomerc, tomi или кој било друг доколку е во можност нека му го даде на Сале доколку доага во вторник
   
 24. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,138
  12,664
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ги контактирав во СЕТ, ама не беше на работа девојката која требаше да ги прати тие по Златко. Во понеделник ќе видам што и како е работата, и како да ги пратиме.
   
 25. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
  Провери во рок побрз од најбрзото :)
   
Слични теми
 1. Noe
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  984
 2. lacocaraca
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  712
 3. sajd
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  2,732
 4. AlexM
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,282
Вчитување...

Сподели

Вчитување...