1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

5G Low band vs 4G low band

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Futurelakimens, 24 Април 2020.

 1. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,348
  795
  12 Април 2017
  Машко
  Барав повеќе време и не најдов компарација помеѓу 4G low band и 5G low band.

  Ме интересираше дали 5G е побрз на иста фреквенција (приближно иста).

  Споредбата со милиметарската 5G не е соодветна затоа што тоа би била ретка глетка. Голема е веројатноста најголем дел од државата да се покрие со low-band.

  Како што прочитав, low band 5G мрежата на T-Mobile достигнува до 225 Mbps.

  Ако земеме во предвид дека тестот на Stalker во темата тестирајте ја вашата интернет брзина (резултат 260Mbit) е тестиран на 1800Mhz 4G мрежа - тоа би значело дека 5G и 4G немаат голема разлика ако се споредат на слична фреквенција.

  Останува да се спроведе реален тест. Ако веќе постои, објавете го.

  Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
   
 2. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,798
  1,169
  28 ноември 2015
  Машко
  Зависи дали живееш на рамна земја или округла земја.
  За тие првите побрзо е 5г за другите не се знае :)
   
 3. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,109
  655
  8 Август 2017
  Машко
  Добро е да има ваква тема, не ми се верува дека има тема за штетност на 5Г и телефони а нема ваква по техничка тема на ит форум.

  За темата мислам дека нема да има голема разлика во брзина, веќе има таква технологија применета во САД од страна на Т-мобиле има доста видеа од страна на јутубери како МКБХД кои вршеа тестирања и споредби со 4Г, и добија слични па дури и поголеми брзини на 4Г (со таа разлика што на 5Г немаше оптеретување на базната станица поради малиот број на 5Г уреди во тоа време) додади го тука и начинот на имплементација во руралните средини што го опиша еден член во другата тема, без оптички линк, ова му доаѓа на еден вид фејк 5Г. 4Г ама како маскирано во 5Г, затоа и Т-мобиле во САД толку брзо ја пушти 5Г мрежата.
   
 4. yasho

  yasho
  On your way to fame

  452
  577
  11 Јануари 2014
  Машко
  Да се обидам на кратко...

  и 4G (LTE) и 5G (New Radio -NR) се со многу слична спектрална ефикасност, при иста ширина на спектарот кој се користи и при иста MIMO конфигурација. Разликата, зависно како ќе се конфигурираат параметрите, е ~20% во корист на 5Г. Двете технологии користат скоро иста ортогонална модулација и (засега) ист 256QAM ред. Нема како да се очекува значајна разлика во испорачан битски проток.

  Штосот со 5Г е што е далеку пофлексибилно во дефиницијата, па има можност за пошироки носители (Lte е мах. 20МHz, 5G е стандардизиран до 400МHz), повисоки бендови, кои имаат значајно поголемо слабеење при пропагација низ воздух и низ препреки, ама имаат слободен широк спектар за да се овозможат големи битски брзини, Масивен (во однос на 4х4 кај 4G) МIMO сетап, каде се реискористува истиот спектрален ресурс N пати и агрегација со достапни мрежни ресурси со 4г и 5г носители.
  Како последица на големиот МИМО сетап (кој е тука првенствено заради поголема спектрална ефикасност) со малце computing power, може да се направи beamforming, т.е. енергијата на радио бранот да се насочи кон корисникот, и многу поважно, да се тргне од просторот каде не е конкретниот корисник, за да не прави интерференција на други корисници кои се опслужувани од некоја друга ќелија, минимизирајќи ја емитираната енергија таму каде не е потребна.
  Ниските опсези (типично под 1GHz) традиционално се користат уште од 2G, густината на мрежите е во главно планирана/градена/правена имајќи во предвид пенетрација на <1GHz. Во градовите, заради историски потреби од капацитет пред се за 3г, се згуснувани мрежите, ама освен во екстремни случаи тие се со grid density типичен за ~2GHz.

  5Г типично ќе се гради прво на 3.5GHz секаде низ светот, бидејќи тој опсег е релативно неискористен, а овозможува да се доделат блокови од 100МHz ширина. Ама, со постоечкиот грид, добра покриеност внатре во објекти ќе нема, особено во uplink насока (од телефонот кон базната станица) па некој понизок бенд ќе мора тоа да се надополни, затоа што просто нема доволно пари во бизнисот за дуплирање на бројот на физички локации на операторите (изградба, опрема, ренти, одржување, дозволи од станари и од државни органи...). Ниските бендови покрај што се користат за 4г (со нивна пренамена за 5г ќе се изгуби 4г капацитет) имаат голема бранова должина, па следствено не може да се користи голем МИМО ред, пред се бидејќи во терминалот (телефон,таблет) заради физички димензии не може да се сместат многу антени.

  Друга работа е моќноста израчена во просторот. Сите генерации мобилни технологии користат двонасочна комуникација. За да работи сервисот, мора и телефонот да ја “слуша” базната станица, ама и таа да го “слуша” телефонот. Дури и целата снага на светот да се емитува од базната станица, џабе е ако телефонот е далеку и таа не може да го слушне. А телефонот има ограничена снага заради 2 нешта, работи на бетрија која треба разумно долго да “држи” и SAR (да, да не се “озрачи” корисникот од омилениот му телефон). Заради ова, uplink секогаш е ограничувачкиот фактор, па нема потреба базните станици за било која генерација да имаат поголема снага од другите, едноставно е waste of money.
  Самата оптика за поврзување на мрежните елементи е битна, ама зависи од потребите за капацитет и перформанси (мах.битски брзини), во рурални средини,каде нема потреба од голем капацитет нема зошто да не се оди со микробранови линкови, како денес, додека не се донесе оптика, која е малку скапичок спорт.

  Bottom line, на прашањето од насловот на темата, на ниски опсези <1GHz нереално е да се очекуваат чуда во однос на битски брзини, надвор од нов спектар (опсегот 700МHz, кој пак е со ширина од 10MHz) и негова агрегација.

  Од друга страна, 5г овозможува нешто што другиве радио технологии не можеле до сега, сериозно ниски латенции... е тоа ќе го има на ниските опсези, како и на sub6 FDD, што е сосема друга димензија во однос на муабетот само за Mbps...

  се изнапишав, можда некого и ќе збунам, ама да пробаме дали и колку конструктивна дискусија може да направиме.
   
  На igor_xxxx, XAKEP, gego и уште 19 други им се допаѓа ова.
 5. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,348
  795
  12 Април 2017
  Машко
  Благодарам на објаснението.

  Неможам да кажам дека целосно го разбрав текстот, ама доста работи ги сфатив јасно.

  Ако може да дообјасниш што ефект има ширината 20Mhz 4G, 400Mhz 5G - не сфатив кои се бенефитите на поголема ширина.
   
 6. yasho

  yasho
  On your way to fame

  452
  577
  11 Јануари 2014
  Машко
  Спектралната ефикасност се состои во тоа колку симболи (во принцип битови) можеш да пренесеш низ секој Херц ширина на канал... Bits/Hz... Колку е поголема ширината на каналот, независно на кој опсег се пренесува (дали е под 1GHz или е во подрачје на милиметарски бранови должини), толку повеќе битови може да се пренесат во единица време.

  Типично, на 3.5GHz опсегот, ширината е 100МHz, 5x повеќе од типично 4Г... Протокот практично не е баш 5х повеќе ради TDD UL/DL ratio, ама да не комплицирам повеќе од што е неопходно
   
  omegaRED, Enquito, Futurelakimens и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,109
  655
  8 Август 2017
  Машко
  Едно прашање, дали ќе има нова Дигитална Дивиденда бидејќи моменталната ДВБ-Т телевизија се емитува на 474-786Мхц, поради тоа што со преминот од Аналоген во дигитален сигнал се ослободи простор за 800Мхц (Банд 20) 4Г мрежа? Дали ќе има ново поместување да се ослободи простор за 700Мхц 5Г развој?
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 8. yasho

  yasho
  On your way to fame

  452
  577
  11 Јануари 2014
  Машко
  Секако, рокот за дигитална дивиденда 2 во Македонија беше до крајот на минатата година... Колку што ми е познато, тоа е и направено... Ама џабе е да се брза, се додека и соседите не ја завршат нивната реализација, нема да може да се користи опсегот... Мала држава е МК, освен Велес и малку Штип, користењето на опсегот зависи од соседите и нивната реализација на плановите за ДД2.
   
  На Oktar и Enquito им се допаѓа ова.
 9. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,344
  1,126
  26 Април 2013
  Машко
  Дали имаш инфо на кој band ке биди 5G во мк?

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
 10. yasho

  yasho
  On your way to fame

  452
  577
  11 Јануари 2014
  Машко
  Делумно зависи од Аек, најверојатно прво N78, 3.5GHz... N28, 700MHz веројатно после него... А и другите бандови кои денес се користат за Лте може да се (ре)искористат за 5Г.

  Удел во тоа кој точно банд за што би се користел, покрај доделувањето од Аек за користење, зависи и од терминалите, т.е. какви комбинации на поддршка на capability & carrier aggregation поголемите производители на мобилни уреди ќе имплементираат. Операторите после во таа рамка ќе си направат стратегија кој банд за што ќе го користат. Милиметарски бранови сеуште се многу далеку од Македонија (и помалку далеку, ама сепак далеку од Европа), и како потреба и како реализација, а богами и како однос инвестиција/добивка
   
  На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,109
  655
  8 Август 2017
  Машко
  Доста се форсира Б78 како за 5Г кај производителите како Ми Микс 3 5Г и Редми К30 КГ па со тоа и постоечките мрежи во Европа како Водафон во Шпанија го користат тој бенд, а знаеш ли која ќе биде разликата и бенефитот при преминот од NSA (Non-stand Alone, 5G Radio + 4G Core) во SA (Stand Alone, Full 5G) каде треба самостојно да се користи 5Г, без да се потпира на постоечката 4Г инфраструктура?
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 12. yasho

  yasho
  On your way to fame

  452
  577
  11 Јануари 2014
  Машко
  Прво и основно кратка латенција, со ЅА доаѓа скроз нова клауд нативна архитектура која овозможува деагрегација на control plane и user plane, па ќе има можност за дистрибуирана архитектура на user plane node-овите, блиску до корисниците. Троа и ќар на coverage, ама не спектакуларно.

  Инаку, N78 е примарен банд за 5г секаде низ светот, што е добро за зголемување на бројот на 5г терминали, ама не е единствен, разни региони пак ќе имаат разни комбинации на агрегации со 5G, 4G, DSS, и иако помалку него со претходните технологии, сепак мислам дека ќе има терминали за овој или оној пазар за да поддржат тоа што ќе постои како инфраструктура.
   
  На Enquito му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. StalkeR
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  426
 2. Gucci
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  392
 3. 123456
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  337
 4. Picolo
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  4,626
 5. Глупав
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  358
Вчитување...

Сподели

Вчитување...