• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

5310 XpressMusic

  • Ја почнал/а темата
  • #1

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Вчера решив да се подновам со телефон, пошто к750 го напушти земниот живот и си земав Нокиа 5310. Одма да се пофалам, многу сум задоволен, меѓутоа имам еден проблем. Кога ќе сакам да сликам со апаратот, на екранот се појавуваат ситни црвени, зелени и сини расштркани точки, како пиксели :isplashen:(најлесно се гледаат кога се обидувам да сликам на темни или црни места). Меѓутоа, кога ќе сликнам, тие ги нема на сликата:chudenje:. И кога ќе зумирам, тие се зголемуваат, меѓутоа повторно кога ќе сликнам, тиа ги нема:zbunet3:. Ај ќе ве замолам за помош, дали е ова нормално или не, да не го носам телефонот на сервис за џабе.
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Јас го имам истиов телефон али не сум забележал вакво нешто ..:chudenje:
 

Fortran

Intern
22 октомври 2008
26
0
ne go imas samo ti toj problem. znaci ne stanuva zbor za zaglaveni pikseli na ekranot.kolku sto vidov kako sto zumiras se zgolemuvaat. jas primetiv eden zelen i eden crven piksel.najverojatno ili e softverski problem so kamerata, ili ednostavno imaat maana na senzorot od kamerata. na servis ne znam kako bi pominal so ovoj problem. moze da ti smenat firmware, a za hardwerski problem so kamerata ne znam dali ke se baftaat zosto izgleda imaat nekoja cela serija pusteno so toj problem. inaku koga zumirav na slikata ostanati se pikselite. ne proveriv dali na site modovi i rezolucii se javuva toj problem. vo sekoj slucaj ne e normalno. ama ne znam kolku ke ti izlezat vo presret na servis.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
ne go imas samo ti toj problem. znaci ne stanuva zbor za zaglaveni pikseli na ekranot.kolku sto vidov kako sto zumiras se zgolemuvaat. jas primetiv eden zelen i eden crven piksel.najverojatno ili e softverski problem so kamerata, ili ednostavno imaat maana na senzorot od kamerata. na servis ne znam kako bi pominal so ovoj problem. moze da ti smenat firmware, a za hardwerski problem so kamerata ne znam dali ke se baftaat zosto izgleda imaat nekoja cela serija pusteno so toj problem. inaku koga zumirav na slikata ostanati se pikselite. ne proveriv dali na site modovi i rezolucii se javuva toj problem. vo sekoj slucaj ne e normalno. ama ne znam kolku ke ti izlezat vo presret na servis.
Знам дека не се заглавени пиксели бидејќи екранот работи одлично, но овој проблем се јавува кај сите резолуции и кога ќе зумирам исто така се зголемуваат пикселите, меѓутоа на крајната слика мистериозно ги нема :isplashen:. Пробав и со унапредување на софтвер, но веќе го имам најновиот инсталирано V08.32, излезен на 23-07-2008, RM-303. Е сега, каде се наоѓа тој Алфа Копи авторизиран сервис, бидејќи треба таму да се обратам според гаранцијата. Имам читано на форумов дека не се баш професионалци, но што да правам :plachko2:. Знае некој друго решение?

П.С. Што нокиа имаш ти?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,453
1,243
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Пробај тука http://www.gsmarena.com/nokia_5310-reviews-2087.php
има околу 160 страници мислења од корисници на таа Nokia, можеби го има и тој проблем и зошто/решение за истиот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,061
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно