• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

5 сајтови за реална заработка на интернет

Doki

Intern
15 декември 2010
32
0
Ne... sakam da zarabotam pari... na freelancer..znaci ja treba da mu pisam poraka na toj so go objavil proektot i on dali ke me primi ili ne?
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
343
Да, друг објавува проект ти се пријавуваш да го завршиш.
 

Sensei

Intern
18 септември 2010
7
0
Ме интересира дали можам да си ги извадам парите од mturk во македонија.
Ако знае некој како го молам за совет.
 

GORAN09

Intern
18 октомври 2010
7
0
Што има смешно во тоа? Има некои што заработувт и по +1000$ од такви сајтови. Или немаш доверба во таквите сајтови... шо да ти кажам проби си ја среќата на PTC сајтовите, на Lockerz и на Beterz... можда ќе добиеш некоја маица за да бришеш подот по дома. ;)
Zosto imate takvo mislejne za ptc stranite jas imam zaraboteno 700$ a ne nekoja maica
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,488
1,118
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Zosto imate takvo mislejne za ptc stranite jas imam zaraboteno 700$ a ne nekoja maica
За да се дојде до заработка од 700$ на PTC сајт како стариот Neobux потребни ти се 7 до 9 месеци. Без притоа да подигаш ни еден денар. Според мене не се исплаќа да се трошат 7 месеци за PTC сајт.

btw ова со месециве е точно. За добра заработка ти треба толку време.
 

shooter#1mk

Intern
19 мај 2011
64
3
Што околу Freelancer?
Се регистрираш, го пополнуваш твојот профил и аплицираш на работи... Малку тешко да дојдеш до работа на Freelancer.com, моја препорака почни со oDesk.com.
moze malku informacii za odesk kako funkcionira i vo vrska so isplakanje ?????
 
  • Ја почнал/а темата
  • #57

kuzman0v

Gaining Experience
14 декември 2008
598
74
Скопје
Луѓе, абе имате на самиот сајт како работи. На oDesk аплицираш на работа и ако те прифатат идеш на „интервју“ и се договараш со работадавачот што и како, фиксна цена или на час (зависи од проектот) и ако те прифати си почнуваш да работиш.

Исплаќање има на PayPal, Moneybookers, Payoneer.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #59

kuzman0v

Gaining Experience
14 декември 2008
598
74
Скопје
Јао кога ќе ја затупете... Човече работиш и ти плаќаат, не кликаш на линкови па да молиш бога за 2$ да ти платат. Види на сајтов колку корисници има и на колку проекти имаат работено, па одлучи самиот дали плаќаат или не.
 

dArrkii

Intern
17 мај 2011
210
7
Бид на работа -> колку помалце толку поголеми шанси да те прифати тебе?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #63

kuzman0v

Gaining Experience
14 декември 2008
598
74
Скопје
Бид на работа -> колку помалце толку поголеми шанси да те прифати тебе?
Не мора да значи. Ако не те бива и 1$ да ти е понудата нема да добиеш. На freelancer.com бараат поискусни и многу тешко некој почетник да добие работа. Затоа па тука е oDesk на кој нема многу индијци што ако треба и ќе си гризнат од .... за да го добијат проектот.
 

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
Malku motivacija da vi dadam :) Edvaj 30 minuti dnevno poslednive 2-3 nedeli...ме интересира колку гигови имаш постирано и на што се однесуваат доколку не е тајна, ја еве веќе неколку дена по цел дрен дремам пракам пораки на тие што бараат нема шанси еден цен да заработам, само на microworkers оди некако 3$ за еден ден, сеа чекам да соберам ѕвездичка па да собирам уште, бидејки од 20 работи повеќе првиот пат небива
 

dArrkii

Intern
17 мај 2011
210
7
Јас имав 10 $ на микроворкерс, сеа ги повлеков и чекам да стасаат. ваљда ќе биде нешто :bravo:
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,488
1,118
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Добив исплата од microworkers


Направи манибукер акаунт, поврзи картичка со манибукер акаунтот, работи на микроворкерс, прати парите на манибукер, и извади ги на картичка.

Алертпеј имаат проблем со ваѓањето пари на картичка од Март месец, а најверојатно нема да го средат годинава.
 

darius

Intern
15 јули 2011
2
0
Imam edno prasanje okolku plakanjeto. Zar ne sme na crnata lista na PayPal?
Kako otvorivte akaunti na PayPal t.e. dali ja koristevte slovenskata finta.
 

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
прво да ви кажам дека на fiverr реално добро се заработува. Значи можете комотно минималната плата што е кај нас у мк да ја вадите со 30 мин работа дневно (јас реално дневно вложувам 2 мин,бидејки целата работа ми ја вршат скрипти).Истотака за 1 месец со минимални замарања на microworkers имам околу 30$.
Што се однесува до paypal, ја извадив бугарска дебитна картичка, од Бугарија.Така да доколку некој ваш близок има бугарско државјанство (словенско,италијанско,германско....),нека извади една картичка дебитна за вас (на негово име), си напрајте пејпал со таа картица и шибате.Уколико неможете да си го дозволите тај луксуз, земате правете paypal, држава ставате пример Словенија или Бугарија, и не го верифицирате.Парите ги префрлате на тој paypal.Од paypal ги ставате на microworkers, и од тамо ги пребацувате на moneybookers (кој го имате верификувано со ваша мк кредитна/дебитна).Со овој метод имате загуба од 7% при секоја трансакција :)
 

darius

Intern
15 јули 2011
2
0
Ok e cela rabota.No, mi imaa kazano deka dokolku podignes povece od 2500 dolari(znaci suma sumare sto znaci celokupnoto saldo na podignat kes iznesuva 2500 dolari) ti baraat verifikacija (edinstven maticen ili kako oni go vikaat, ime ,prezime itn) i moze da dojdes do situacija da gi zaglavis parite.
Prasanjeto mi e dali ova vazi i za prefrlanje na parite ili zamo za podignuvanje?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,384
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно