• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

5 сајтови за реална заработка на интернет

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,781
12,188
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64

Doki

Intern
15 декември 2010
32
0
Moze Nekoj da Mi kaze so e fintata so fiverr znam deka ima pisano gore ama ne mi e jasno ??? jas prakam i will .......$5 i posle cekam so cekam ? pomos za dale :plachko2:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #29

kuzman0v

Gaining Experience
14 декември 2008
598
74
Скопје
Moze Nekoj da Mi kaze so e fintata so fiverr znam deka ima pisano gore ama ne mi e jasno ??? jas prakam i will .......$5 i posle cekam so cekam ? pomos za dale :plachko2:
Чекаш автобус да ти дојде :) Треба некој да ти аплицира на огласот, се договарате, работиш и те исплаќа. Ама многу време се чека дур ти легнат парите. Побрзо на пат ќе ги најдеш тие 5$, отколку што ќе ги добиеш на Fiverr.
 

ProNoob

Intern
1 октомври 2010
392
13
Па според вас,најдобро е да се печали преку? Иначе преку твојот Реферал се регистрирав кузманов :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #31

kuzman0v

Gaining Experience
14 декември 2008
598
74
Скопје
Па според вас,најдобро е да се печали преку? Иначе преку твојот Реферал се регистрирав кузманов :)
Најдобра пара се вади ако работиш како веб/графички дизајнер или девелопер, или доколку имаш добро посетуван блог/сајт(зборам за англиски, ако ти е на македонски тапа) може да се занимаваш со Affiliate маркетинг и пишување на платени рецензии и сл.
А за нешто ситно, може Microworkers, ама пак ќе ти треба добар блог/сајт со добар PR(не знам зошто уште ги има што се палат на пејџ ранк) и да линкуваш некои други сајтови. Цените за линк се движаат од 1 - 3$.
 

ProNoob

Intern
1 октомври 2010
392
13
Најдобра пара се вади ако работиш како веб/графички дизајнер или девелопер, или доколку имаш добро посетуван блог/сајт(зборам за англиски, ако ти е на македонски тапа) може да се занимаваш со Affiliate маркетинг и пишување на платени рецензии и сл.
А за нешто ситно, може Microworkers, ама пак ќе ти треба добар блог/сајт со добар PR(не знам зошто уште ги има што се палат на пејџ ранк) и да линкуваш некои други сајтови. Цените за линк се движаат од 1 - 3$.
Значи како нешто дизајнер ова она отпаѓа зошто во живот неам користено фотошоп итн... За сајтови,ме бива по малку, за програмирање ме бива по малку итн ... :)
 

hugo

Intern
11 февруари 2011
4
0
kuzman0v прво би сакал да ти се заблагодарам за постов зошто навистина ми помогнам и можам да кажам дека ме воведе во интернет работењето. Друга работа што сакам да ја спомнам е дека со ниедна од горенаведенти страни не успеав да направам пари се додека не ја открив страната http://www.vWorker.com каде што веке успешно работам и веке имам добивка од педесетина долари и исто така би ги издвоил тука Microworkers но не ви препорачувам да започнете со тој сајт да правите пари зошто за да успете во тоа ке мора да имате веке PR1 блог зошто поинаку би требало многу време за да дојдете до првите девет долари. Уште еднаш kuzman0v би ти се заблагодарил. :bravo:
 

darefremov

Intern
7 март 2011
30
1
Искрено од 99Дизајнс немам земено, дека на 1 проект се нафакаат многу луге и после он си одбира. На фриленс имамЕ земено 7,5 долари сега треба у Блендер уште нешто да направам дава 40$ Ч)
 

ExtremeBt

Gaining Experience
16 мај 2009
263
69
Тука можи да се стави и ENVATO како систем за продавање на своите трудови. Има подкатегории: Activeden, ThemeForest, AudioJungle, Graphic River итн.
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
343
Енвато е врв, да ме бидвеше со фотошоп да напрам добар темплејт таму добри пари се ствараат :D. Може ако сака некој да се опробаме како партнери, тој фотошоп јас во wordpress кје преправам па ќе делиме :D
 

Zee

Intern
10 септември 2010
209
21
Malku motivacija da vi dadam :) Edvaj 30 minuti dnevno poslednive 2-3 nedeli... 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,488
1,118
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10

darefremov

Intern
7 март 2011
30
1
:) Како ме најде бе да сибеш веко :D Хехехе, Кажи ми ти некои страни, на фриленс зимам, 99дизајнс се пријавуваат повеке, не си сам за да го земеш проектот :S
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,488
1,118
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
^ се чека и тука 14 дена?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #46

kuzman0v

Gaining Experience
14 декември 2008
598
74
Скопје
Moze malku pomos okolu freelancer deka sum pocetni fala odnapred:bravo:
Што околу Freelancer?
Се регистрираш, го пополнуваш твојот профил и аплицираш на работи... Малку тешко да дојдеш до работа на Freelancer.com, моја препорака почни со oDesk.com.
 

Doki

Intern
15 декември 2010
32
0
Objavivi na freelancer project za dizajn na maici.posle nekoe vreme mi pisuvaat dvajca deka sakaat da se prijavat bidejki sum nov clen dali treba da im platam jas niv ili oni mene..?
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
343
Ти нив. Тој што објавува проекти е работодавач тој што ги извршува е вработен.
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
343
Па ќе ставиш пари на сметка преку pay pal, кредитна или нешто слично. А ти што сакаш да постигнеш? Сакаш да објавиш проект кој некој ќе ти го изработии и ти ќе го платиш?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,360
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно