• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

5 работи кои ќе ви се допаднат кај новиот Firefox 3 Beta 2!

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Пред неколку дена излезе последната верзија на Firefox 3 Beta 2. Истата може да се симне за Windows, Mac OS X and Linux in 29 светски јазици од страницата на Firefoks. Иако на прв поглед интернет пребарувачот не е променет, сепак постојат неколку суштински промени:
1. Easier downloads. While the older Download Manager was quite serviceable, Mozilla has made some nice tweaks in the new version. It now lists not only the file name, but the URL it was downloaded from, and includes an icon that leads to information about when and where you downloaded it.
2. An enhanced address bar. Mozilla has also made improvements in the autocomplete function of its address bar (which Mozilla calls a "location bar"), and I have to say I find it both impressive and useful. In Firefox 3 Beta 2, the autocomplete doesn't just offer a list of URLs that you've been to, but includes sites that are in your bookmark list.
3. A workable bookmark organizer. Speaking of bookmarks, the separate history/bookmarks sidebars and managers have been replaced -- or, rather, augmented -- by a single Places Organizer, which uses Windows Explorer's familiar tree-on-the-left/list-on-the-right format. It offers a simple, quick way to read and manage your history and bookmarks -- including the ability to immediately edit a bookmark's name, location and tags rather than having to go into the Properties box (something that I was really sick of in Version 2).
4. Easier bookmarking. There are, in fact, quite a few new features involving bookmarking, some of which are small but highly useful. For example, you can now quickly create a bookmark by double-clicking on a star that appears in the right side of the address bar. You can also add tags to your bookmarks, which could work nicely as an organizational tool.
5. Better memory management. I'm a great fan of Firefox, but there have been times when I've considered going back to Internet Explorer because of issues I was having with memory. After a couple of hours of adding and dropping tabs, Firefox could commandeer nearly 200MB of memory, at which point I'd usually have to shut it down to prevent my other apps from grinding to a halt. It was very frustrating -- especially when the folks at Mozilla denied that it was really a problem.
Извор:www.computerworld.com
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Епа фино лично за мене најголемиот проблем им беше трошењето на меморијата ... Ми се случуваше и мене поради Фајерфокс да ми се замрзне за момент компјутерот.Се надевам тоа го решиле добро па баш ќе го пробам апдејтов.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Епа фино лично за мене најголемиот проблем им беше трошењето на меморијата ... Ми се случуваше и мене поради Фајерфокс да ми се замрзне за момент компјутерот.Се надевам тоа го решиле добро па баш ќе го пробам апдејтов.
Мислам дека со овој апдејт проблемот со меморијата е решен. :bravo:
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
Едвај чекам да излезе сигурно ќе биде добар.А знае ли некој кога отприлике ќе излезе?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Abe OpenSource si e opensource, najdobro, za mnogu kratko vreme se novi i novi raboti izleguvaat .. a ne kako proprietary software (e.g. microsoft IE etc..) mu trebaat nekolku denovi pa duri i nedeli za da moze da se popravi nekoja sigurnosna greshka.. a ovde toa se sluchuva preku nokj :p inache edvaj chekam da ispadne mozilla 3 :)
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
И јас одвај чекам. Уверен сум дека ќе биде нешто добро. Ама сепак останува да видиме.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Едвај чекам да излезе сигурно ќе биде добар.А знае ли некој кога отприлике ќе излезе?
Според изворот од првиот пост финалната верзија ќе излезе во 2008, ама не е прецизирано поточно.
 

Dac-14

Intern
12 декември 2007
75
0
Да ама најлошото од све е што од 29 јазици го нема МАКЕДОНСКИОТ.Но затоа го имаме АНГЛИСКИОТ кој многу добро го знаеме.хехехехехеххе.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Па колку што имам приметено на повеќето од нас на Англиски подобро ни оди отколку на Македонски. :rolleyes:
 

Dac-14

Intern
12 декември 2007
75
0
Вака јас го инсталирав ФАЈРФОКС 3 и да ви кажам мое мислење:"С**ЊЕ" се јавуваат многу проблеми,не отвара некои страни,и не знам глупости беше.Затоа го избришав и си се вратив на стариот.Но верзијата е БЕТА се надевам дека ке го подобрат угледот.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Вака јас го инсталирав ФАЈРФОКС 3 и да ви кажам мое мислење:"СРАЊЕ" се јавуваат многу проблеми,не отвара некои страни,и не знам глупости беше.Затоа го избришав и си се вратив на стариот.Но верзијата е БЕТА се надевам дека ке го подобрат угледот.
Јас го користам уште пред 1 месец и се си е супер, не ми прави никакви проблеми..:rolleyes:
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Многу зависи од тоа кој на каков начин го користи прелистувачот. Треба вие самите да имате контрола врз него, а не тој спрема вас. Доколку сакате да немате проблеми понатаму, разгледајте, прочепкајте по опциите, видете што се нуди и на крај конфигурирајте го спрема ваши потреби. Моја препорака е секоја програма одкако ќе ја download - ирате и инсталирате да проверите кои опции ги нуди под default. Па доколку нешто не ви се допаѓа, тогаш ќе ја конфигурирате спрема своите потреби. Поздрав
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,862
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно