1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

4k60 - youtube playback тест

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од xenon, 28 ноември 2017.

 1. xenon

  xenon
  Guru

  3,957
  9,714
  15 Јануари 2011
  Машко
  Иако од GM206 (Nvidia 950 и 960) постои поддршка за HEVC (H.265) хардверско декодирање, не е баш јасно наведено на кој начин, на која резолуција или кој bitrate е можно ова. Направив од скоро една рокада, Nvidia 960 2GB => 1050ti 4G, и приметив дека нема разлика во 4К playback односно, сецка и губи фрејмови.

  Тест видео:
  View: https://www.youtube.com/watch?v=ppy_gjBp71E&t=88s


  Процесорот не играше битна улога. Browser-от имаше некоја, односно Edge>Chrome, но сепак, не беше идеално. 1050ti не ја препорачувам како карта за 4K60 youtube плејбек.

  По префрлање на 1080ti, проблемите се изгубија, т.е. горното видео лизга, без фрејм дропови, сецкање и сл.

  Поента на темава: Отворете го видеото, пуштете го, и кажете резултати и импресии, дали работи мазно, дали губи фрејмови и сл, и пишете на која конфугурација тестирате.
   
  На gokica и borcep им се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,253
  23,946
  4 Септември 2008
  Кај мене е slide show, али на онборд сум - i5 2400/8gb ram, мислам дека е малце рано, и дека за 1-2 месеци ќе лизга и со 1050 ti нема логика да не е така, картата е повеќе од доволно добра, драјвери се у прашање?

  П.С. Офтопик, дали имаш подесено madVR на ѕверот?
   
 3. moongose

  moongose
  Practice makes perfect

  1,568
  1,743
  19 Јули 2013
  Видеово е кодирано во VP9. Што очекуваш од .265 хардверското декодирање?
  Друго, на која резолуција се гледа?
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,253
  23,946
  4 Септември 2008
  1050 ti би требала сосема добро способна за VP9?
   
 5. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,038
  1,312
  17 Јуни 2009
  Машко
  Кај мене на Core2Quad Q9550 и Ati Radeon 4870 x2 видеово иде со околу 15 fps, ке застане едно 3-4 секунди и пак си продолжува и така наизменично :D
   
 6. toplel

  toplel
  Gaining Experience

  374
  328
  18 Август 2016
  Машко
  Кај мене нема дропови со gtx 950, но немам доволно брзина на интернетов за да го наполни на време видеото. Дали е тестот валиден доколку почекам да се наполни цело видео, па потоа да пуштам?
   
 7. Astro

  Astro
  Guru

  5,729
  7,460
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Dell Latitude 5580, i5-7300U, 16Gb RAM, по еден фрејм на секоја 5-та секунда.
   
 8. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  1,006
  253
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  Мазно на i7 6700HQ, GTX960M 12GB DDR4 рам.
   
 9. toplel

  toplel
  Gaining Experience

  374
  328
  18 Август 2016
  Машко
  Имам 1080п монитор, но ставив DSR на 4к. Се прелогирав на User за да се аплицираат подесувањата и тестирав на видеото. Само еднаш напоравив пауза на средина од видеото зошто приметив дека интернетов е тесно грло (25 mbps). Еве слика од тестот. Немав дропнати фрејмови. Ве молам, кажете дали е тестот валиден. Тестирано на: i5 4460, GTX 950 WF OC (388.13), Windows 10 Pro, Chrome.
   
 10. Astro

  Astro
  Guru

  5,729
  7,460
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не мрда на Kaby lake Mobile
   
 11. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,039
  6,037
  27 Март 2014
  Доста мазно и кај мене со по некој дроп на секои 5-6 секунди. незнам дали е до интернетот или го графичката. Кај мене е со 16ГБ рам, ама тоа и не игра голема улога.
   
 12. PandaBomber

  PandaBomber
  Gaining Experience

  357
  447
  13 Јуни 2012
  Машко
  Мазно на 1050ti, i7 4790k, Windows 7, Chrome.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,365
  2,065
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Мазно на i5-7200U (Intel HD Graphics 620), 8GB RAM, WIN10, Edge, на Chrome сецка. Екранот е 1080р.
   
 14. ayahuasca

  ayahuasca
  Gaining Experience

  46
  52
  14 Април 2013
  Машко
  1060 со 4690к
  На хром 77дропнати а на новиот firefox 0.
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 28 ноември 2017
  На Costigan_Jr и DrMTR им се допаѓа ова.
 15. Jovan2389

  Jovan2389
  On your way to fame

  765
  678
  22 Април 2013
  Машко
  I5 6300HQ, GTX 950 4GB, 8GB DDR4,Win10x64/1080p IPS.
  На хром има статер,засецкувања,фрејм дроп итн.
  Еџ има доста разлика иде доста помазно, повремено дропови на одреден период.
  Едит - не е идеално у секој случај за мое око, и не сум сигурен на толкувањата мазно-кое за мене значи steady 60fps.
   
 16. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  809
  500
  8 Август 2017
  Машко
  Мислам дека од скоро имаат подршка Интел процесорите за ХЕВЦ
  The Kaby Lake microarchitecture adds full fixed-function H.265/HEVC Main10/10-bit encoding and decoding acceleration & full fixed-function VP9 8-bit & 10-bit decoding acceleration & 8-bit encoding acceleration.
   
 17. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,150
  3,446
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  i7-4790K, 16GB RAM, Intel HD 4600, 1080p монитор. Имаше дропнат фрејм, ама оди мазно во Хром со плус други 15 таба. Еџ не ми даде опција за 4К да одберам...

  2017-11-28.png
   
 18. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,649
  2,196
  14 Декември 2010
  Машко
  На Chrome отприлика 1/10 дропнати фрејмови, Firefox иди иди застани 1-2 сек. па продолжи, Edge немам не сум на Win 10 моментално.

  i5 4670K stock, 16GB ram, 1060 3GB (388.31) на Win 8.1.
   
 19. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,637
  1,271
  13 Август 2009
  Машко
  Супер си е со i5-6500 и 1050 Ti 4GB на Chrome со уште 5-6 таба уклучени.
   
 20. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  809
  2,081
  12 oктомври 2014
  Машко
  Мазно како путер кај мене
  1080ка и 7700к
   
 21. gokica

  gokica
  Модератор

  7,846
  9,045
  13 Јуни 2009
  Кажете стандард како да мериме. Кој софтвер го користите за да гледате фрејм дропови и FPS?
   
 22. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,365
  2,065
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Десен клик на Youtube -> Stats for nerds
   
  Tegla, Costigan_Jr, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,618
  1,009
  16 Јуни 2010
  Машко
  Ја имам интеренет немам хардвер. Од 377 фрејма, 120 дропнати :D
  Radeon 7870 i I3 па добро што и уопште се отвори видеото.
   
 24. xenon

  xenon
  Guru

  3,957
  9,714
  15 Јануари 2011
  Машко
  Расчистив драјвери, со 1050ti 4GB мазно, ~49 дропнати фрејма од 11000.
   
  На psyside и gokica им се допаѓа ова.
 25. Maurelie

  Maurelie
  Gaining Experience

  203
  225
  6 Април 2014
  Машко
  i7 2600 + R9 380x, 45-59fps, тестирано преки fps meter на Chrome
   

Сподели

Вчитување...