• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

4К резолуција и широк гамут

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,801
11,320
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Чисто колку за муабет.

Еве го форумот на 4К монитор:

ogbgc3.jpg


На левата страна е sRGB просторот додека на десната Adobe RGB. Фотографијата е направена пред се да ја покаже разликата помеѓу едниот и другиот стандард на боја.

Доколку фотографите на форумот се прашуваат што би добиле со монитор кој има широк гамут можам да посочам уште една фотографија:

ad2982.jpg


Овој пат Adobe RGB е лево а sRGB десно. Фотографијата е идентична освен во оние делови каде спектарот на бои излегува од sRGB просторот. Во тие делови има многу повеќе детали како на пример левата рака а посебно кај покривката над главата од детската количка.

Најголем дел од фотографиите изгледаат идентично зашто во природава многу малку што излегува од sRGB просторот.

Сакам да напоменам дека оваа споредба на просторот на бои во фотографијата погоре е апроксимативна. Ако реално ја прикажам фотографијата во Adobe RGB на форумот нема да може да ја видите во таков простор сите кои имате sRGB монитор.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,667
29,657
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Одличен пример, и блазе тебе за уживањето во овој топ монитор, дефинитивно ќе треба да се подновам и јас :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,069
Мислења
871,240
Членови
30,405
Најнов член
FenomenX
На врв Дно