1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

4к филмови

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од Arabian, 23 oктомври 2015.

 1. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  645
  378
  5 ноември 2013
  Машко
  Дали можете да ми дадете линк тука или во пп од каде можам да симнам некое филмче во 4к резолуција ?
   
 2. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  622
  351
  9 Февруари 2008
  Освен TimeScapes 2012 4K Hard Drive DTS Cineform 12bit, јас немам налетано на вистински 4К филм по торенти. Има некои торенти што ги тагнуваат со 4К, но тие се уствари 1080п блуреј снимки. 4K стримовите како на Нетфликс се со лош енкодинг, исто како што на Јифи снимките се „1080п“, а уствари се катастрофа снимки.

  Почекај до наредната година, тогаш дури ќе почнат да продаваат 4к филмови па можеби од тогаш ќе почнат и со торентите. Во меѓувреме најдобро симнувај full blu-ray rips, remux или нешто слично

  И во иднина за торенти подобро бараш помош на некој форум наменет за тоа, подобри и попрофесионални одговори ќе добиеш
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  645
  378
  5 ноември 2013
  Машко
  Дечки симнав еден филм.. пишува дека е 4к,ако колку е точно ке дознаам кога ке го гледам.. Имам проблем , значи симнав некој 5kplayer,splash player да го гледам филмо ама имам проблем поголемиот дел од филмот сликата е замрзната...
  Конфигурација
  i7 4500u
  8gb ram
  Ati 8850
  Ати и интегрирана се на последен упдатејт од официјална страна.. Некое чаре ?
   
 4. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,397
  15 Јануари 2011
  Машко
  vlc
   
  На Oktar и NecrotoX им се допаѓа ова.
 5. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  645
  378
  5 ноември 2013
  Машко
 6. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  622
  351
  9 Февруари 2008
  Де името на торентот или линк по ПП прати

  Инаку ти замрзнува секогаш на истото место или по одредено време гледање филмот?
   
 7. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,615
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  Iscisti kodeci komplet i pleeri i probaj so vlc
   
 8. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  645
  378
  5 ноември 2013
  Машко
  Само што почне, замрзне , го премотам филмот, 1-2секунди работи и пак замрзунува.. По се изгледа Интегриранава не може да подржи 4к резолуција.. А ова глупавиве драјвери на ати не можам плерееите да ги префрлам на Ати, само на интегрираната стое...
   
 9. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,822
  5,016
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Одма можеш да видиш колку е компресиран, дали е вистински 4к филм....со mediainfo https://mediaarea.net/en/MediaInfo
  Откако ќе го инсталираш, ќе се имплементира во десен клик менито...и после ти дава инфо , целосно и за аудио и за видео стримот. Исто така добар плеер е Potpleer , има топ вградени кодеци, како за аудио така и за видео.
   
 10. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,758
  21 Јануари 2011
  Машко
  Не го користете ова медиа инфо, ќе ве стаи у депресија :(
   
 11. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,822
  5,016
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  :) Зашто? :)
   
 12. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,758
  21 Јануари 2011
  Машко
  Ма све компресирано у пм! :fooled:
   
  На borcep и prichina им се допаѓа ова.
 13. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  645
  378
  5 ноември 2013
  Машко
  Untitled.jpg
  Изгледа ти си ги промашил торентите :D , овај филм е добар...
  Сега уште да најдам како да ги отклучам плеериве да се не се преку интегриранава, да можам да ја активирам атито ке биде супер
   
 14. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,758
  21 Јануари 2011
  Машко
  Интегрираната може да ги вози.
   
 15. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,822
  5,016
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  У принцип, до 10 GB се океј 1080p торенти....скратени се таму аудио стримовите, оставен е само англискиот и многу ретко е можна мала компресија на видеото, но не е нешто значително за да се упропасти гледачкото искуство, сецнати се онака, таман...во дескрипција оставаат битреит, се што е над 10 000 е задоволувачки океј
   
 16. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  645
  378
  5 ноември 2013
  Машко
  Не знам, кај мене сечка... Знам дека е малце зарибан и фулл ама не би требало да му е проблем.. или некој драјвер не е во ред или едно форматче ке го среди
   
 17. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,328
  2,582
  19 Јули 2013
  А што е целта да се симне 4к филм, за да се гледа на HD монитор?
   
 18. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,668
  3,404
  24 Септември 2012
  Ако е FHD има големо подобрување на квалитетот на снимката, поготово ако направиш ZOOM на сликата за да се кропне во 16:9 за да се изгубат црните лајсни горе и долу.

  За HD нема некоја голема потреба, може и со 1080п снимка да се направи истово.
   
 19. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,328
  2,582
  19 Јули 2013
  Не те разбрав што сакаш да кажеш!?
  Ако ја зумираш да ги пополниш лајсните горе и долу, ќе ги изгубиш слика од лево и десно. Ама тоа нема врска со 4к. Истиот сооднос на сликата е и 4к и хд.
   
 20. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,668
  3,404
  24 Септември 2012
  Tокму така, ќе изгубиш. А преостанатата слика која била висока на пример 1920х800, сега треба да се растегне на 1080п простор.

  [​IMG]

  И со тоа веќе ќе има растегнување на сликата. А когоа би била 2160p, може да се кропне од страна сликата и да се растегне на цел екран без губење на квалитетот. :)

  Еве погоре на сликте гледаш како е зумирана сликата, за коешто зумирање е потребно вишок информација - односно 4к. (Или оптимално 1440п во оснос простор/квалитет)
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,637
  4 Септември 2008
  Бенефит од 4K на 1080p екран/монитор има без разлика дали ќе кропнеш или не.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 22. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,328
  2,582
  19 Јули 2013
  За мене нема логика да се прави компромис помеѓу квалитетот на сликата и губење на делови од неа. Односно да се стави техничкиот дел пред естетскиот, кога се работи за гледање филм или што и да е.
  Демек квалитетот на хд не ми е доволен, ми треба 4к, но не ми пречи што нема да гледам едно 20-30% од сликата.
   
  На PandaBomber и Jedah им се допаѓа ова.
 23. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,067
  1,373
  17 Јуни 2009
  Машко
  Дечки, кај мене сецка компјутерот кога гледам 4К филм. Изгледа ќе мора нов компјутер.
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,637
  4 Септември 2008
  Изгледа....или нова графичка како на пример GTX750 и немаш фрка.
   
  На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
 25. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,668
  3,404
  24 Септември 2012
  Дап.
  Тоа не е предмет на расправа. Едноставно кој како сака. Важно е да има опција за тоа. Не сум купил 55инчи телевизор, за пола од него да е црн. :)

  Дури VLC го имам ставено автоматски да ги кропнува сите видеа што ги пуштам во 16:9.
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...