1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

4G Roaming ; лаптоп на долго патување

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од hemicharot, 6 Април 2018.

 1. hemicharot

  hemicharot
  Intern

  49
  22
  29 ноември 2017
  хело луѓе долго време не сум пишал тука и сеа ми треба помош:
  • Дали постои некаков ефтин/бесплатен сервис за 3G/4G за у странство? (на вип сум)
  • Според вас, дали вреди да се носи лаптоп на патување на одмор со семејство у странство? (за Spotify ; Undertale ; и за слики префрлање)
  • Вреди Android Auto?
  фала мн за помошта однапред, секад сте ми помагале, па не се сомневам ;);)
   
  На KirilMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 2. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  590
  1,096
  10 Март 2011
  Машко
  Designer
  Каде во странство?
  • Бидејки нонстоп патувам, а работам remotely, најдобрата комбинација ти е да си купиш SIM картица таму каде што ќе патуваш (најчесто има и опција за само Data SIM). Речиси сите оператори го нудат тоа и зависи од државата, најчесто се од 10 до 20 евра за 2 до 8 гига.
  • Нема зошто да не вреди да се носи лаптоп, поготово за подолго патување.
  • Појма немам :)
   
  Последна промена: 6 Април 2018
  На Oktar и hemicharot им се допаѓа ова.
 3. ImWiked

  ImWiked
  Gaining Experience

  439
  338
  14 ноември 2014
  Машко
  Подобро, поефикасно и поефтино е да си купиш 3Г/4Г стикче од таму каде што ќе одиш. Ги има на бензиски обично или најдобро во најблиската продавница на некој од тамошните оператори.

  Едит: Веќе ти го препорачал истото @l1d0v1c . А за да не купуваш стик, најдобро картичка со интернет тарифа и можеш од телефонот да му пушташ нет на лаптопот
   
  На hemicharot му/ѝ се допаѓа ова.
 4. hemicharot

  hemicharot
  Intern

  49
  22
  29 ноември 2017
  нејкaм oд некoј шo е у еднa држaвa декс тргaм oд скoпје,преспивaм у белгрaд, пoсле нa 2 денa у љубњaнa, и нa крaј неделa у пoртoрoж
  пa......


  Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
   
 5. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  590
  1,096
  10 Март 2011
  Машко
  Designer
  Немаш ефтина, поготово бесплатна опција за такво шетање. А од наш оператор би те одрале за тоа. Ти спомна подолго патување, друга опција од таа што ти ја предложив, и поефтина, нема. За Белград немора да купуваш ако ти е само за преспивање, во Љубљана за два дена купи си картица, понатаму каде ќе се седиш повеќе денови си купуваш картица и тоа е тоа.
   
  На stefan_off и hemicharot им се допаѓа ова.
 6. hemicharot

  hemicharot
  Intern

  49
  22
  29 ноември 2017
 7. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  340
  182
  18 Март 2015
  Машко
  Низ Европа немаш роаминг. Земи картица од било каде и ставај си кредит онлине
   
  На hemicharot му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Zippo

  Zippo
  Gaining Experience

  443
  373
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Невреди Андроид Ауто
   
  На hemicharot му/ѝ се допаѓа ова.
 9. bobmkd

  bobmkd
  Gaining Experience

  383
  191
  18 ноември 2008
  Машко
  Да, и јас слушнав дека македонски возачи на камиони веќе користат хрватски припејд картички и имаат интернет низ ЕУ и тоа за некоја прифатлива цена.
   
  Последна промена: 6 Април 2018
 10. krema

  krema
  Professor

  6,772
  6,402
  24 Јуни 2009
  Машко
  Разгледај можности кај Lycamobile.
   
  На hemicharot му/ѝ се допаѓа ова.
 11. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  256
  220
  29 oктомври 2009
  Ако имаш Nexus или Pixel телефон имаш опција за ProjectFi од Goolge оти ќе менуваш држави. Исто и некоја Motorola го поржуваше ова...
  Јас ја имам картичката и сум презадоволен, 10$/1gb интернет и 0.7$/ден за услугата за во 130+ држави во светото. Исто ако го имаш новиот Pixel2/2XL картицата ти е вградена во телефон ;) па не ти треба ништо.
   
 12. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,630
  1,254
  13 Август 2009
  Машко
  Предлог за 3G/4G припејд картичка? Ќе одам на апсолвентска, сакам да земам картичка за да имам интернет низ Европа. Едно 8-10 гига се доволни.. можам од Чешка или од Данска да земам. Предлог за оператор некој ? Т-мобиле / Водафон

  Испратено од Mi A1 преку IT.mk форум апликација
   
 13. krema

  krema
  Professor

  6,772
  6,402
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да се самоцитирам :)
  Шофериштава ги користат масовно, Lycamobile во странство не се третира како роаминг.
  Сепак распрашај се.
   
  На hemicharot му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  373
  290
  12 ноември 2013
  Што и да земеш, пазливо со 4Г и лаптоп. Пази на апдејти да не работат во позадина и на видеа онлајн. Многу брзо може да ти го исцедат лимитот.
   

Сподели

Вчитување...