1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

4G Roaming ; лаптоп на долго патување

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од hemicharot, 6 Април 2018.

1. hemicharot

hemicharot
    Intern

49
    22
    29 ноември 2017
    хело луѓе долго време не сум пишал тука и сеа ми треба помош:
    • Дали постои некаков ефтин/бесплатен сервис за 3G/4G за у странство? (на вип сум)
    • Според вас, дали вреди да се носи лаптоп на патување на одмор со семејство у странство? (за Spotify ; Undertale ; и за слики префрлање)
    • Вреди Android Auto?
    фала мн за помошта однапред, секад сте ми помагале, па не се сомневам ;);)

На KirilMKD му/ѝ се допаѓа ова.
  2. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

590
    1,096
    10 Март 2011
    Машко
    Designer
    Каде во странство?
    • Бидејки нонстоп патувам, а работам remotely, најдобрата комбинација ти е да си купиш SIM картица таму каде што ќе патуваш (најчесто има и опција за само Data SIM). Речиси сите оператори го нудат тоа и зависи од државата, најчесто се од 10 до 20 евра за 2 до 8 гига.
    • Нема зошто да не вреди да се носи лаптоп, поготово за подолго патување.
    • Појма немам :)

Последна промена: 6 Април 2018
    На Oktar и hemicharot им се допаѓа ова.
  3. ImWiked

ImWiked
    Gaining Experience

439
    338
    14 ноември 2014
    Машко
    Подобро, поефикасно и поефтино е да си купиш 3Г/4Г стикче од таму каде што ќе одиш. Ги има на бензиски обично или најдобро во најблиската продавница на некој од тамошните оператори.

Едит: Веќе ти го препорачал истото @l1d0v1c . А за да не купуваш стик, најдобро картичка со интернет тарифа и можеш од телефонот да му пушташ нет на лаптопот

На hemicharot му/ѝ се допаѓа ова.
  4. hemicharot

hemicharot
    Intern

49
    22
    29 ноември 2017
    нејкaм oд некoј шo е у еднa држaвa декс тргaм oд скoпје,преспивaм у белгрaд, пoсле нa 2 денa у љубњaнa, и нa крaј неделa у пoртoрoж
    пa......

Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација

5. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

590
    1,096
    10 Март 2011
    Машко
    Designer
    Немаш ефтина, поготово бесплатна опција за такво шетање. А од наш оператор би те одрале за тоа. Ти спомна подолго патување, друга опција од таа што ти ја предложив, и поефтина, нема. За Белград немора да купуваш ако ти е само за преспивање, во Љубљана за два дена купи си картица, понатаму каде ќе се седиш повеќе денови си купуваш картица и тоа е тоа.

На stefan_off и hemicharot им се допаѓа ова.
  6. hemicharot

hemicharot
    Intern

49
    22
    29 ноември 2017
  7. stefan_mkd

stefan_mkd
    Gaining Experience

340
    182
    18 Март 2015
    Машко
    Низ Европа немаш роаминг. Земи картица од било каде и ставај си кредит онлине

8. Zippo

Zippo
    Gaining Experience

443
    373
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Невреди Андроид Ауто

9. bobmkd

bobmkd
    Gaining Experience

383
    191
    18 ноември 2008
    Машко
    Да, и јас слушнав дека македонски возачи на камиони веќе користат хрватски припејд картички и имаат интернет низ ЕУ и тоа за некоја прифатлива цена.

Последна промена: 6 Април 2018
  10. krema

krema
    Professor

6,772
    6,402
    24 Јуни 2009
    Машко
    Разгледај можности кај Lycamobile.

11. stefan_off

stefan_off
    Gaining Experience

256
    220
    29 oктомври 2009
    Ако имаш Nexus или Pixel телефон имаш опција за ProjectFi од Goolge оти ќе менуваш држави. Исто и некоја Motorola го поржуваше ова...
    Јас ја имам картичката и сум презадоволен, 10$/1gb интернет и 0.7$/ден за услугата за во 130+ држави во светото. Исто ако го имаш новиот Pixel2/2XL картицата ти е вградена во телефон ;) па не ти треба ништо.

12. boro1

boro1
    Practice makes perfect

1,630
    1,254
    13 Август 2009
    Машко
    Предлог за 3G/4G припејд картичка? Ќе одам на апсолвентска, сакам да земам картичка за да имам интернет низ Европа. Едно 8-10 гига се доволни.. можам од Чешка или од Данска да земам. Предлог за оператор некој ? Т-мобиле / Водафон

Испратено од Mi A1 преку IT.mk форум апликација

13. krema

krema
    Professor

6,772
    6,402
    24 Јуни 2009
    Машко
    Да се самоцитирам :)
    Шофериштава ги користат масовно, Lycamobile во странство не се третира како роаминг.
    Сепак распрашај се.

14. Psycore

Psycore
    Gaining Experience

373
    290
    12 ноември 2013
    Што и да земеш, пазливо со 4Г и лаптоп. Пази на апдејти да не работат во позадина и на видеа онлајн. Многу брзо може да ти го исцедат лимитот.

Сподели

Вчитување...