Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

49 часа downtime

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
IT.mk беше недостапен изминативе 49 часа поради проблеми со датацентарот каде што се серверите.
Поради отсутност неделава на дел од тимот исто така неможевме навремено да ги активираме и тековните бекап процедури и миграции.

Генерално проблемот можеше да биде надминат многу побрзо, но за жал нереспонзивноста и непрофесионалноста од вработените во датацентарот во Германија го искомплицира ова несакано искуство максимално.

Се извинуваме за прекинот, немаме оправдување.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
Во знак на извинување, повелете купон код кој овозможува 490 денари попуст на производ и кој важи 49 часа (до недела 16.00).
Минимален потребен износ за валидност на купонот е 3.500 денари.

За да го искористите, при процес на нарачка внесите го купонот:
49downtime
 
Последна промена:

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.803
2.189
Зошто имаше постови на фејсбук за нови статии, а страната беше падната? Тие што пишуваа статии имаа пристап?

Зошто немаше известување на фејсбук, твитер, инстаграм дека се работи на проблемот?
 

rotkiv

Gaining Experience
5 јуни 2016
95
80
Зошто имаше постови на фејсбук за нови статии, а страната беше падната? Тие што пишуваа статии имаа пристап?

Зошто немаше известување на фејсбук, твитер, инстаграм дека се работи на проблемот?
Претпоставувам затоа што автоматски се објавуваа постовите. Ако провериш, сите постови се постари од моментот кога падна it.mk.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: D

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
Зошто имаше постови на фејсбук за нови статии, а страната беше падната? Тие што пишуваа статии имаа пристап?

Постирањето на Фејсбук оди преку автоматизиран сервис.

Зошто немаше известување на фејсбук, твитер, инстаграм дека се работи на проблемот?

1717766284985.jpeg

Еден збор објаснување: марфи.
Некое си оправдување: дел од тимот беше во транзит со ограничен пристап до интернет.
Реално: затоа што кикснавме.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.666
1.396
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
шуќур :)))))))
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: D

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.427
3.484
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Прво нешто што ми паѓа на памет на ваков downtime е дека некој повторно се закача со it.com.mk
За среќа не сум бил во право :)
 

pipelin

*ੈ✩‧₊˚༺☆༻*ੈ✩‧₊˚
8 мај 2010
2.057
1.954
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
macOS
А ќе речеш германци кај нив нема грешки, само „арбајтен“, за курац не ги бива значи.. :)
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.066
4.593
Постирањето на Фејсбук оди преку автоматизиран сервис.Погледнете го атачментот 137909

Еден збор објаснување: марфи.
Некое си оправдување: дел од тимот беше во транзит со ограничен пристап до интернет.
Реално: затоа што кикснавме.
Него не се учитуваат слики на Тапаток. Нешто со падов поврзано?

Sent by ME using Tapatalk
 

CHukio

Gaining Experience
7 март 2013
184
116
Прилеп
churlinoski.mk
CHukio's setup  
Processor & Cooler
AMD Rayzen 5 2600x
Storage
Kingston A2000 500GB, Kingston A400 240GB
RAM
2 X Kingston HyperX FURY 8GB 2600MHz
Video card
AMD Radeon RX 550X 4G
А ќе речеш германци кај нив нема грешки, само „арбајтен“, за курац не ги бива значи.. :)
Машините се германски, лоцирани во Германија, супортот е сигурно Индија.
If the server goes off, i drive my combi and put the server on...
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.203
5.214
Битола
Абре еден абер од 4 збора на Discord:

„Дечки сервериве драпаат ташаци.“

Тоа настрана, што има квалитетно во шопот да се земи за да се искористи попустов?
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.666
1.396
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

CHukio

Gaining Experience
7 март 2013
184
116
Прилеп
churlinoski.mk
CHukio's setup  
Processor & Cooler
AMD Rayzen 5 2600x
Storage
Kingston A2000 500GB, Kingston A400 240GB
RAM
2 X Kingston HyperX FURY 8GB 2600MHz
Video card
AMD Radeon RX 550X 4G
Почнавме да ги бараме резултатите од мапирањето на ит индустријата и одма:
'Серверно ни падна, немавме бекап, немавме вработени по одмори се, супорто не ни врајчаше..'
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.551
1.666
Аууу, конечно, се вратифте.
Абе шубе почна да ме јади, си рекоф, избегаја децава од ИТ со парите од членарините, вит виделија ватија!
(само и само на @Oktar дрон да не му купат!)
 

menansali

Intern
28 април 2023
2
19
Во знак на извинување, повелете купон код кој овозможува 490 денари попуст на производ и кој важи 49 часа (до недела 16.00).
Минимален потребен износ за валидност на купонот е 3.500 денари.

За да го искористите, при процес на нарачка внесите го купонот:
49downtime
Здраво, сакам да дознаем да ли имаат гаранција продуктите што се продаваат фала од напред
 

Jedah

Unstoppable
6 ноември 2007
1.221
2.027
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: M.2 Corsair NVMe MP510 240GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
Logitech Optical M100 USB Black
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
LG 24'' Full HD IPS Monitor with FreeSync™ (24MP60G-B)
OS
Windows 11
Дали ако бевте 60 сати downtime, сега ќе имавме 600ден. попуст?

Mixed feeling e работава. Незнае човек дали да се радува или да жали што се вративте онлајн :LOL:
 

pipelin

*ੈ✩‧₊˚༺☆༻*ੈ✩‧₊˚
8 мај 2010
2.057
1.954
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
macOS
Здраво, сакам да дознаем да ли имаат гаранција продуктите што се продаваат фала од напред
Да имаат, имам производ од нексио, им пратив слика од кутијата има како бар код, само тоа го имам, и ми рекоа дека е под гаранција и да им го пратам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.082
Мислења
974.221
Членови
35.392
Најнов член
gegert33
На врв Дно