Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

4070ti или 7900xt

Exhumed

Gaining Experience
23 август 2016
52
97
Ohrid
Exhumed's setup  
Processor & Cooler
i7-8700 & MSI Core Frozr L
Motherboard
z370 extreme4
Storage
Samsung 850 EVO 2x 250
PSU
EVGA SuperNOVA G3 750
RAM
16 gb G.SKILL Trident Z 3200mhz
Video card
4070 Ti Asus Tuf Gaming Oc 12gb
Case
Thermaltake Suppressor F31 TG
Mouse
G pro x Superlight
Audio
HyperX Cloud II Gaming Headset - 7.1
Monitor
Alienware AW2723DF 27" 1440p 280hz
Мислам се измеѓу двете, на computeruniverse и двете се плус минус слична цена, а не ми се дава повише од 1000eur, цел зивот користам nvidia, неам искуство со амд, а и незнам дали е право време сега да се пазаре или да се почека малку али па кризи ме фаќат за пазарување :D ако има некој совет, мислење, искуство?...
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.418
3.457
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Мислам се измеѓу двете, на computeruniverse и двете се плус минус слична цена, а не ми се дава повише од 1000eur, цел зивот користам nvidia, неам искуство со амд, а и незнам дали е право време сега да се пазаре или да се почека малку али па кризи ме фаќат за пазарување :D ако има некој совет, мислење, искуство?...
ако ја користиш на процесорот што ти е во потпис не би идел на појако од 2000 / 5000 серија !!!
 

Exhumed

Gaining Experience
23 август 2016
52
97
Ohrid
Exhumed's setup  
Processor & Cooler
i7-8700 & MSI Core Frozr L
Motherboard
z370 extreme4
Storage
Samsung 850 EVO 2x 250
PSU
EVGA SuperNOVA G3 750
RAM
16 gb G.SKILL Trident Z 3200mhz
Video card
4070 Ti Asus Tuf Gaming Oc 12gb
Case
Thermaltake Suppressor F31 TG
Mouse
G pro x Superlight
Audio
HyperX Cloud II Gaming Headset - 7.1
Monitor
Alienware AW2723DF 27" 1440p 280hz
ако ја користиш на процесорот што ти е во потпис не би идел на појако од 2000 / 5000 серија !!!
Ќе ја комбинирам со 13600к и 1440п монитор само и за ммонитор не мозам да се решам :D
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Ќе ја комбинирам со 13600к и 1440п монитор само и за ммонитор не мозам да се решам :D
Монитор 140+ Hz гледај да е иначе џабе ти е и графичка и се. 144 или 165Hz обавезно. Процесорот топ е. Јас лично би зел 4070ti ради DLSS (frame gen not so much), и оти сметам дека драјвери и build quality се поарни на неа (зборам ако земаш АМД reference дизајн). Перформанси се toss up, 7900ХТ ќе е поарна во некој сценариa ама процентуално малку побрза ќе е, а во некој Нвидиа е подобра... На тебе паѓа пак ама за иста цена (исто се гледав и јас да сменам) би играл на Нвидиа.
 

Burazer

Баниран/a
29 јануари 2023
267
180
Тука
, цел зивот користам nvidia, неам искуство со амд, а и незнам дали е право време сега да се пазаре или да се почека малку али па кризи ме фаќат за пазарување :D ако има некој совет, мислење, искуство?...
Па еве ти прилика да сменеш и добиеш искуство со АМД. Претходната генерација на амд е доста добро покажана, така да оваа ке е подобра од претходната. Едино додека драјвери да средат.
Како и да е разгледај ривјуа по јутуб споредба межу двете карти и така одлучи се.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.064
4.065
Скопје
hackitfree.github.io
ако ја користиш на процесорот што ти е во потпис не би идел на појако од 2000 / 5000 серија !!!
Е баш едно видео излезе за 8700 денес - Види како се однесува 4090 на него . Не е толку лош !Јас сум изненаѓен :rolleyes:
Мислењето е автоматски споено:

Ќе ја комбинирам со 13600к и 1440п монитор само и за ммонитор не мозам да се решам :D
Земи Нвидиа 4070ти ! Јас инаку голем поборник сум за АМД - 7900ХТ би избрал - висок фрејмрејт - растер скоро колку 4090 ама како за тебе - на раат да си вклучиш РТИкс ДЛСС2 -3 и тако даље - подобро Нвидиа поготово дека на 1440п .
Уште ако можеш 4080 да лапнеш - топ - си се средил за следниве 5-7 год.. (y)

Уствари одлучи си сам - зависи кои игри ги играш - која повеќе ќе ти врши работа

View: https://youtu.be/1mE5aveN4Bo
 
Последна промена:

Exhumed

Gaining Experience
23 август 2016
52
97
Ohrid
Exhumed's setup  
Processor & Cooler
i7-8700 & MSI Core Frozr L
Motherboard
z370 extreme4
Storage
Samsung 850 EVO 2x 250
PSU
EVGA SuperNOVA G3 750
RAM
16 gb G.SKILL Trident Z 3200mhz
Video card
4070 Ti Asus Tuf Gaming Oc 12gb
Case
Thermaltake Suppressor F31 TG
Mouse
G pro x Superlight
Audio
HyperX Cloud II Gaming Headset - 7.1
Monitor
Alienware AW2723DF 27" 1440p 280hz
Монитор 140+ Hz гледај да е иначе џабе ти е и графичка и се. 144 или 165Hz обавезно. Процесорот топ е. Јас лично би зел 4070ti ради DLSS (frame gen not so much), и оти сметам дека драјвери и build quality се поарни на неа (зборам ако земаш АМД reference дизајн). Перформанси се toss up, 7900ХТ ќе е поарна во некој сценариa ама процентуално малку побрза ќе е, а во некој Нвидиа е подобра... На тебе паѓа пак ама за иста цена (исто се гледав и јас да сменам) би играл на Нвидиа.
Сега иам 240hz 1080p, али кога ќе зеам 4070 или 7900 кидам на 240hz 1440p.
Мислењето е автоматски споено:

Е баш едно видео излезе за 8700 денес - Види како се однесува 4090 на него . Не е толку лош !Јас сум изненаѓен :rolleyes:
Мислењето е автоматски споено:


Земи Нвидиа 4070ти ! Јас инаку голем поборник сум за АМД - 7900ХТ би избрал - висок фрејмрејт - растер скоро колку 4090 ама како за тебе - на раат да си вклучиш РТИкс ДЛСС2 -3 и тако даље - подобро Нвидиа поготово дека на 1440п .
Уште ако можеш 4080 да лапнеш - топ - си се средил за следниве 5-7 год.. (y)

Уствари одлучи си сам - зависи кои игри ги играш - која повеќе ќе ти врши работа

View: https://youtu.be/1mE5aveN4Bo
И ја сам повише за нвидиа, ама по видеа глеам демек и 7900 е доста солидна али незнам дали да се ризикува со амд. Иначе од игри играм warzone, apex legends, new world atm, иначе плус нормално добри single player као witcher3, red dead redemption, cyber punk, metro exodus, тај стил.
 
Последна промена:

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Сега иам 240hz 1080p, али кога ќе зеам 4070 или 7900 кидам на 240hz 1440p.
Мислењето е автоматски споено:


И ја сам повише за нвидиа, ама по видеа глеам демек и 7900 е доста солидна али незнам дали да се ризикува со амд. Иначе од игри играм warzone, apex legends, new world atm, иначе плус нормално добри single player као witcher3, red dead redemption, cyber punk, metro exodus, тај стил.
Прошлата генерација АМД би ја зел и јас (иако Нвидиа зедов), ама не беа лоши. Новите 7000 имаја проблеми со драјвери, после со кулерот на референтниот модел, и генерално се underwhelming, не памтам последно кога помалце се зборало и се имало помалце ентузијазам за нова генерација на графички (и на Нвидиа и на АМД, ама посебно на АМД). Би играл на карта 4070 и терај, а остај Никола шо вика растер е 7900 исто со 4090, да исто е на 720p резолуција во Minesweeper :ROFLMAO:

Настрана то шо HU се знај дека имат 'посебни' резултати секогаш шо не се совпаѓат со ниедно друго ривју на кој било канал. Супер ти е 4070ti, тро поарна од 3090ti ама нормално дупло поефикасна.
 

eX3v1l

Practice makes perfect
2 мај 2011
1.317
1.156
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Незнам како се AMD у последно време, ама толку ги мразам ради тие драјвери... Не се научија да пуштат како што треба.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.064
4.065
Скопје
hackitfree.github.io
Прошлата генерација АМД би ја зел и јас (иако Нвидиа зедов), ама не беа лоши. Новите 7000 имаја проблеми со драјвери, после со кулерот на референтниот модел, и генерално се underwhelming, не памтам последно кога помалце се зборало и се имало помалце ентузијазам за нова генерација на графички (и на Нвидиа и на АМД, ама посебно на АМД). Би играл на карта 4070 и терај, а остај Никола шо вика растер е 7900 исто со 4090, да исто е на 720p резолуција во Minesweeper :ROFLMAO:

Настрана то шо HU се знај дека имат 'посебни' резултати секогаш шо не се совпаѓат со ниедно друго ривју на кој било канал. Супер ти е 4070ti, тро поарна од 3090ti ама нормално дупло поефикасна.
Па така е зборот сеа - не е баш ама за високи фрејмови а поевтино - нема подобар избор;)
А и да додадам и во АрТеИкс сеа не се лоши . Па ФСР 2.1 ?

1675381430735.png
Мислењето е автоматски споено:

Незнам како се AMD у последно време, ама толку ги мразам ради тие драјвери... Не се научија да пуштат како што треба.
За драјвери не се секирај ич - тоа до пред две години можда важело - јас скоро година дена како сум на 6700ХТ - не ми трепнала еднаш (да чукнам во дрво )
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Па така е зборот сеа - не е баш ама за високи фрејмови а поевтино - нема подобар избор;)
А и да додадам и во АрТеИкс сеа не се лоши . Па ФСР 2.1 ?

Погледнете го атачментот 121971
Мислењето е автоматски споено:


За драјвери не се секирај ич - тоа до пред две години можда важело - јас скоро година дена како сум на 6700ХТ - не ми трепнала еднаш (да чукнам во дрво )
Абе остај 1080р, лимитиран си со процесорот на та резолуција во секој случај, настрана шо сметам дека поголема е разликата од ова кај други тестери. ОП бара за 1440р, така да графата бескорисна е. Не велам дека е лоша 7900ХТ, ама за иста цена со 4070 би зел 4070. Да беше едно 100ка поевтина или 150-200 веќе друг муабет е. Вака скоро исти перформанси има со то шо како сакаш речи имаш поголема сигурност од страна на драјвери и поголема оптимизација со поќе игри ако одиш Нвидиа.

Секогаш била предноста на АМД цената и цена/перформанси, ама corporate greed ги натера да ги 'стигнат' и Нвидиа во то поле... За midrange уште препорачвам да купват луѓето 6650 оти е колку 3060 во цена, а поблиску до 3060ti во перф.
 

Exhumed

Gaining Experience
23 август 2016
52
97
Ohrid
Exhumed's setup  
Processor & Cooler
i7-8700 & MSI Core Frozr L
Motherboard
z370 extreme4
Storage
Samsung 850 EVO 2x 250
PSU
EVGA SuperNOVA G3 750
RAM
16 gb G.SKILL Trident Z 3200mhz
Video card
4070 Ti Asus Tuf Gaming Oc 12gb
Case
Thermaltake Suppressor F31 TG
Mouse
G pro x Superlight
Audio
HyperX Cloud II Gaming Headset - 7.1
Monitor
Alienware AW2723DF 27" 1440p 280hz
Абе остај 1080р, лимитиран си со процесорот на та резолуција во секој случај, настрана шо сметам дека поголема е разликата од ова кај други тестери. ОП бара за 1440р, така да графата бескорисна е. Не велам дека е лоша 7900ХТ, ама за иста цена со 4070 би зел 4070. Да беше едно 100ка поевтина или 150-200 веќе друг муабет е. Вака скоро исти перформанси има со то шо како сакаш речи имаш поголема сигурност од страна на драјвери и поголема оптимизација со поќе игри ако одиш Нвидиа.

Секогаш била предноста на АМД цената и цена/перформанси, ама corporate greed ги натера да ги 'стигнат' и Нвидиа во то поле... За midrange уште препорачвам да купват луѓето 6650 оти е колку 3060 во цена, а поблиску до 3060ti во перф.
Управо си Стефан алчни станаа и амд, и плус шо викаш да беше 7900xt 100eur поефтина да имаш мотивација да земеш амд, така да ке си пазарам 4070ка.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.529
Мислења
964.351
Членови
34.902
Огласи
2.617
Најнов член
darko SNR
На врв Дно