• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

3DS MAX Проблем

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Значи вака,

вчера го симнав 7ца та и почнав да го проучувам. Во исто време тргнав во семос на курс за него.

Али неможам да чекам 1 недела да почнам да го учам, затоа земав да чепкам и успеав да направам мала анимација.
Али секогаш кога ќе му речам "Make animation preview" го прави, али сите објекти се ко ушмрњани, не прегледни. Како да го направам тоа, поточно да бидат бистри.

Ако сакате да го ставам и preview-то, кажете.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
676
698
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Koga ides na Make Preview, imas opcija Rendering Level. Od pull-down menito smeni na Smooth+Highlights.Toa e najdobriot kvalitet na Make Preview, ako sakas pokvalitetno, ke treba da renderiras.

Pozdrav,
Dimitar
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Знам за тоа, тогаш ми го прави али некои објекти кои се подалеку се пак ушмрњани.

А кажи ми како да рендерирам анимација, бидејќи знам за фрејм, а не за филм.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
676
698
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Vo toj slucaj stanuva zbor za Adaptive Degradation. Po Default objektite sto se vo dalecina, Max gi tretira kako ne bitni za prikaz na ekranot. Toa go pravi da ti zastedi ram i graficka mok. Opciite za Adaptive Degradation mozes da gi najdes koga so desen klik ke kliknes na Perspective (ili bilo koj od 4-te Vewports) i odberes Configure. Imas poveke tabovi, od koi sto eden ti e za Adaptive Degradation. Ja bi ti preporacal da ne cepkas nisto tamu. E sea, ako tolku mnogu sakas da si igras so opciite, togas procitaj si ubavo sto pise vo Helpot za Adaptive Degradation.

Ako sakas da renderiras animacija, ides vo Rendering -> Render Setup, vo tabot Common imas opcii za Time Output (Single, Active Time Segment, Range, Frames). Mislam deka ne treba da ti gi objasnuvam koja opcija za sto e. Ako vise renderiras animacija, togas vo istiot tab ides malce podole i ima opcija Render Output, klikni na Files da odberes pateka kaj da go snima filmceto. Isto taka treba da odberes vo koj format da go snima (avi, sekvenca od sliki vo bilo koj format itn). Ako ne mu dades kaj da ti snima, djabe ke renderiras posto Max ke gi renderira site frejmovi, no na kraj ke ti go dade samo poslediot frejm od animacijata.

Ako treba uste nesto, ovde sum.

Pozdrav,
Dimitar
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.306
Членови
31.484
Огласи
19
Најнов член
Kolecolev
На врв Дно