• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

3DMark Time Spy (ваши резултати)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
819
1,726
Како што најверојатно знаете веќе, вчера излезе новиот DirectX 12 бенчмарк на 3DMark - Time Spy. ЛИНК

3DMark Time Spy
Developed with input from AMD, Intel, Microsoft, NVIDIA, and the other members of our Benchmark Development Program, 3DMark Time Spy is one of the first DirectX 12 apps to be built "the right way" from the ground up to fully realize the performance gains that the new API offers. DirectX 12, introduced with Windows 10, is a low-level graphics API that reduces processor overhead. With less overhead and better utilization of modern GPU hardware, a DirectX 12 game engine can draw more objects, textures and effects to the screen. How much more? Take a look at the table below that compares Time Spy with Fire Strike, a high-end DirectX 11 test. 3DMark works by running intensive graphical and computational tests on your hardware. The more powerful your hardware, the smoother the tests will run. Don't be surprised if your frame rates are low as 3DMark tests are very demanding. Each test gives a score, which you can use to compare similar devices and systems. With its pure DirectX 12 engine, which supports new API features like asynchronous compute, explicit multi-adapter, and multi-threading, 3DMark Time Spy is the ideal benchmark for testing the DirectX 12 performance of the latest graphics cards.
Во темава постирајте ги вашите резултати.

За почеток еве го мојот прв резултат:
Time Spy 1.0.jpg
(сеуште сум на бета драјвер па затоа и предупредувањето)
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,741
2,402
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
Asrock B450 Pro4
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 2933Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G102 | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
LG 22MP55HQ-P
OS
Windows 10 x64
Еве кај мене, сток CPU и GPU (Crimson 16.3.2):

 

brasica

Practice makes perfect
18 април 2010
653
1,001
brasica's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
Samsung SM961 NVMe 256GB & Crucial MX500 M.2 1TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
Corsair Dominator Platinum RGB 2x16GB 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1080Ti FE
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G Pro Wireless
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Audioquest Firefly + PSB Alpha PS1
Monitor
Asus PG348Q
OS
Win 10 64-bit
Еве резултати од кај мене:

 

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
301
309
Goran27's setup  
Processor & Cooler
i7 4790K @ 4.6 GHz & CM Nepton 140XL
Motherboard
ASUS Z97-A
Storage
Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
Patriot Viper 3 DDR3-2133 (4x4GB)
Video card
EVGA GeForce GTX 1080 Ti FTW3 GAMING
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Mouse BenQ ZOWIE Gaming Gear EC1-A
Keyboard
RIPJAWS KM780 MX - Mechanical Gaming Keyboard (Cherry MX Red)
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,849
3,935
1450-2100-Firestrike-TimeSpy.png
Успут ако има некој сериски да не го чекам демото пред тестот нека ми прати во ПП.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
937
2,283
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + SSD Samsung 850 pro 256gb + HDD 1TB WD Blue
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
ASUS RoG 1080 Ti strix 11Gb
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Некако слаб резултатов или ок е?
Untitled.png
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
819
1,726
^околу 6000 треба да имаш Graphics score:

Ова е од MSI Gaming Z 1070-ка, нека ти служи како репер. Вкупниот скор секако ќе ти биде понизок заради процесорот.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
937
2,283
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + SSD Samsung 850 pro 256gb + HDD 1TB WD Blue
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
ASUS RoG 1080 Ti strix 11Gb
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Што може да е проблемот?Имаш идеја?На игри и температура е скоро иста со сите 1070ки стрикс што сум ги гледал на нет

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 

brasica

Practice makes perfect
18 април 2010
653
1,001
brasica's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
Samsung SM961 NVMe 256GB & Crucial MX500 M.2 1TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
Corsair Dominator Platinum RGB 2x16GB 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1080Ti FE
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G Pro Wireless
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Audioquest Firefly + PSB Alpha PS1
Monitor
Asus PG348Q
OS
Win 10 64-bit

AleksandarCaki

Practice makes perfect
19 јуни 2015
600
1,303
Скопје
AleksandarCaki's setup  
Processor & Cooler
I7 8700k 5.0ghz 1.37v(manual mode) *Delided, CM Nepton 240m (4x Corsair ML120Pro RGB)
Motherboard
Asus z370-e Strix
Storage
Samsung 960 Evo 250gb, Samsung 850 pro 256gb, Samsung 850 pro 512gb, WD Black FZEX 1tb, WD Blue EZEX 1tb
PSU
Cooler Master V850 - Fully Modular 850W 80 PLUS Gold
RAM
G.Skill Ripjaws V 2x16gb 3200 mhz cl15
Video card
MSI Duke 1080ti OC, 2025core, 12000 mem + Kraken X41 + Kraken G12 bracket + 1x Corsair ML140 Pro LED RGB
Case
Corsair Air 540 (3x Corsair ML 120 Pro LED RGB)
Mouse
Logitech g502 Proteus Spectrum, Logitech g700s
Keyboard
Coolermaster Masterkeys PRO L RGB, cherry mx red
Audio
Creative Sound BlasterX Katana
Monitor
27" Asus PG279Q, 165hz, IPS
OS
Windows 10
fo.JPG
 

AleksandarCaki

Practice makes perfect
19 јуни 2015
600
1,303
Скопје
AleksandarCaki's setup  
Processor & Cooler
I7 8700k 5.0ghz 1.37v(manual mode) *Delided, CM Nepton 240m (4x Corsair ML120Pro RGB)
Motherboard
Asus z370-e Strix
Storage
Samsung 960 Evo 250gb, Samsung 850 pro 256gb, Samsung 850 pro 512gb, WD Black FZEX 1tb, WD Blue EZEX 1tb
PSU
Cooler Master V850 - Fully Modular 850W 80 PLUS Gold
RAM
G.Skill Ripjaws V 2x16gb 3200 mhz cl15
Video card
MSI Duke 1080ti OC, 2025core, 12000 mem + Kraken X41 + Kraken G12 bracket + 1x Corsair ML140 Pro LED RGB
Case
Corsair Air 540 (3x Corsair ML 120 Pro LED RGB)
Mouse
Logitech g502 Proteus Spectrum, Logitech g700s
Keyboard
Coolermaster Masterkeys PRO L RGB, cherry mx red
Audio
Creative Sound BlasterX Katana
Monitor
27" Asus PG279Q, 165hz, IPS
OS
Windows 10
Плачи за BIOS мод...1600 на јадро :silly:
HAHAHAHAHHAH, се мислев најсериозно, ама сеа ja читам тековнава "жешка тема" , абе каков модиран БИОС, утре на глава да ми се качи некој ако му крешне картата кога ќе ја продадам :D Вака пиц пец, 1520 на јадро ко од шала, јас сум задоволен :)
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,849
3,935
HAHAHAHAHHAH, се мислев најсериозно, ама сеа ja читам тековнава "жешка тема" , абе каков модиран БИОС, утре на глава да ми се качи некој ако му крешне картата кога ќе ја продадам :D Вака пиц пец, 1520 на јадро ко од шала, јас сум задоволен :)
Нема ваљда да ја копаш па да ти јаве некој :D Теоретски е невозможно да ја оптеретиш картата еквивалентно на копањето. Па макар 5 години да ја користиш за гејминг секој ден по 12 часа. Кај гејмингот има паузи, помалку интензивни сцени, се растеретува картата. При копање 24/7/30/12 оптеретувањето е исклучително. Стави и мод и не биди неентузијаст. И стави водено ладење и се среди , остана уште главното во приказната ;) Release the beast!
 

AleksandarCaki

Practice makes perfect
19 јуни 2015
600
1,303
Скопје
AleksandarCaki's setup  
Processor & Cooler
I7 8700k 5.0ghz 1.37v(manual mode) *Delided, CM Nepton 240m (4x Corsair ML120Pro RGB)
Motherboard
Asus z370-e Strix
Storage
Samsung 960 Evo 250gb, Samsung 850 pro 256gb, Samsung 850 pro 512gb, WD Black FZEX 1tb, WD Blue EZEX 1tb
PSU
Cooler Master V850 - Fully Modular 850W 80 PLUS Gold
RAM
G.Skill Ripjaws V 2x16gb 3200 mhz cl15
Video card
MSI Duke 1080ti OC, 2025core, 12000 mem + Kraken X41 + Kraken G12 bracket + 1x Corsair ML140 Pro LED RGB
Case
Corsair Air 540 (3x Corsair ML 120 Pro LED RGB)
Mouse
Logitech g502 Proteus Spectrum, Logitech g700s
Keyboard
Coolermaster Masterkeys PRO L RGB, cherry mx red
Audio
Creative Sound BlasterX Katana
Monitor
27" Asus PG279Q, 165hz, IPS
OS
Windows 10
Нема ваљда да ја копаш па да ти јаве некој :D Теоретски е невозможно да ја оптеретиш картата еквивалентно на копањето. Па макар 5 години да ја користиш за гејминг секој ден по 12 часа. Кај гејмингот има паузи, помалку интензивни сцени, се растеретува картата. При копање 24/7/30/12 оптеретувањето е исклучително. Стави и мод и не биди неентузијаст. И стави водено ладење и се среди , остана уште главното во приказната ;) Release the beast!
ко она лошото ѓаволче си над глава шо ти се појавуе и те предомислуе хахахахх :D
 

brasica

Practice makes perfect
18 април 2010
653
1,001
brasica's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
Samsung SM961 NVMe 256GB & Crucial MX500 M.2 1TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
Corsair Dominator Platinum RGB 2x16GB 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1080Ti FE
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G Pro Wireless
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Audioquest Firefly + PSB Alpha PS1
Monitor
Asus PG348Q
OS
Win 10 64-bit

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,789
9,204
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,789
9,204
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
@The_Witch_Hunter - прати резултати од 2080ti која моментално кошта 2.2х повеќе од 2 х 1080Ti :)
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,663
2,171
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Еве и мој претходен резултат ... 2080 перформанс за 400 евра :cool: ...

I scored 7 846 in Time Spy

upload_2018-11-18_14-57-29.png
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,647
Мислења
822,393
Членови
28,283
Најнов член
MilMil1998
На врв Дно