1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

3Dfx history & failure

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од dangthe, 14 Февруари 2018.

 1. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,111
  1,407
  5 Септември 2008
  Машко
  Мислам дека текстов ќе им биде интересен на сите кои како мене на времето се восхитуваа на Voodoo акселераторите на 3Dfx:

  https://tedium.co/2018/02/14/3dfx-history-failure/

  Случајно открив дека Diamond Multimedia се уште постои како компанија и продава Радеони од новата генерација

  п.с. линкот фрла 504-ка од време на време
   
  b.a, prichina, gremlin и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,655
  9,343
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ако не се лажам nVidia ги купија 3Dfx таму некаде на почетокот од 2000-те, така да their legacy remains to this day :D
   

Сподели

Вчитување...