• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

3D view vo Flash ?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

SurpAphicS

Intern
26 август 2007
32
2
Дали некој знае како да се импортира 3D objеct од Maya или нешто слично во Flash и воедно и да напише ActionScript за Flash 3D view т.е. целта ми е да направам .swf за 3D view
 

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
И јас лани летото имнав идеја да направам 3D во Flash :tainstven: Само што јас сакав да почнам од нула и да направам сопствен 3D engine. Проектот ми успеа, само што имав некои мали багови, па не работеше секогаш најдобро. А бидејќи 3Д има повеќе фази јас се трудев да го направам мојот код читлив и не се замарав со ефикасност и алгоритмот ми е бавен. Инаку одамна го баталив тој проект ама мислам пак да се враќам на 3Д програма, посебно во Flash, ако сакаш можеме да соработуваме кога ќе имаме време. Имам јас напишано еден дооолг код за 3Д без да користам ниедна надворешна алатка или plugin, целосно во Flash. Еве ќе го испратам swf фајлот ако некој е заинтересиран да види до кај стигнав, хехе :rolleyes:
Тоа требаше да биде моја програма за 3Д приказ, само што не седнав да ја довршам. На комп имам извадено бројна литература за 3D in FLash. Поздрав!!! :bye1:
 

Атачменти

  • Ја почнал/а темата
  • #4

SurpAphicS

Intern
26 август 2007
32
2
Uspeav da go napravam ova ama ne e to to, jas sakam objekt da go inportiram kako sho ti se triagolnicite samo da ne go kreiram vektorot vo Flash tuku samo INPORT
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,971
Мислења
853,798
Членови
29,613
Најнов член
mmx1990
На врв Дно