• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

3Д програмирање наспроти 3Д моделирање

  • Ја почнал/а темата
  • #1

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Оддекогаш ме занимале 3Д програми и компјутерска графика, и сега во последно време би сакал да научам 3д програмирање со Опен Џи Ел. Значи јас сум програмер/ софтверски инженер, но не и графички дизајнер или 3д моделар. Па ме занима дали програмирање со Опен Џи Ел или Директ Икс е повеќе врзано со 3д моделирање и графички дизајн или е сепак баш програмирање на апликации кои вклучуваат 3Д оддел?

Дали ако учам Опен Џи Ел сум зависен од поседување на софтвери како 3Д Студио Макс, Мај и слични или можам комотно да читам туторијали на интернет.
 

imperial

V.I.P
12 август 2009
1,416
2,041
Скопје
www.rop.mk
Воопшто не си врзан со 3д софтвер, нормално е дека ќе мораш да учиташ 3д објект за да го прикажеш ама тоа можеш со било кој бесплатен објект од интернет. Најблиски врски ќе имаш со тие софтвери во однос на нивните формати во кој ги запишуваат објектите. За среќа има стандарди па и со тоа не мора да се замараш. Fbx форматот на пример содржи и објекти и анимација.
Доколку сакаш да фатиш чекор со технологијата, пробај да користиш opensubdiv формат на објекти, мислам дека таму е иднината.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,736
Мислења
863,586
Членови
30,071
Најнов член
Aleksandar Kostovski
На врв Дно