1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

3D принтери - дали би купиле?

Дискусија во форумот 'Скенери и принтери' започната од gokica, 24 Јули 2013.

 1. maci

  maci
  On your way to fame

  2,890
  630
  2 Април 2008
  може и порано.
   
 2. Roncic

  Roncic
  On your way to fame

  648
  697
  7 Јули 2012
  Машко
  А може и никогаш...
   
 3. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,825
  4,359
  20 Февруари 2011
  Машко

  keep dreaming...
   
 4. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,242
  305
  26 Јануари 2012
  Kako da proveram modelot sto sum go napravil dali e za 3D printajne soodveten, da napravi neso simulacia kako bi se printal gledam na Youtube ama ne znam sto programa e i koj se ovde vo mk sto printaat 3D
   
 5. bokiscout

  bokiscout
  Practice makes perfect

  1,691
  1,986
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  Контактирај ги хаклаб КИКА, знам едно врме правеа 3D принтер незнам до кај дојде целата работа.
   
 6. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,392
  1,990
  12 Август 2009
  Машко
  Пробај и на Машински факултет. Таму имаа 3д принтер..

  A што е проблемот со моделот? во кој формат го експортираше, со кој програм они пробуваат да го отпечатат?
   
 7. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,651
  2,460
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
 8. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,124
  565
  2 ноември 2012

  Замислете го ова како Alpha Version :).
   
  На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,242
  305
  26 Јануари 2012
  Vo STL format, vamu kaj sto go prativ ne mozat da go isprintat, zatoa baram nekoj softver da go proveram da napravi simulacia kako bi se printalo
   
 10. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  4,989
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Не може, затоа што човечкото тело е многу комплексно. :)
   
  На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,786
  6,316
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Нот енимор. За 15-20 год. ќе имаме реплицирани срца.
  Кој друг ако не Кинези, први со 3D Bio printer


  И уште едно


  Замисли само какви спамови ќе добиваме за Пенис енларџмент за едно 20 год.
   
  На goce ilievi и prichina им се допаѓа ова.
 12. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,242
  305
  26 Јануари 2012
 13. tenkot

  tenkot
  Gaining Experience

  61
  142
  26 Јули 2009

  Не знам дали го имате видено ова ама навистина можностите се неверојатни. По мое мислење за 10тина години ќе биде широко распространето.
   
 14. Trajkou2

  Trajkou2
  Intern

  59
  35
  18 Март 2014
  Машко
  Доколку сте биле на последниот саем во Скопје Технома 2013, овој принтер беше изложен од еден од факултетите во Скопје и навистина за нашата држава е големо достигнување.
   
 15. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,764
  5,729
  7 oктомври 2011
  kalfa
  јас би земал , само да пробам какви фактури вади, ако е добар принтот би земал 2-3
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 16. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  798
  713
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Од мое искуство јас не би дал пари за ниеден FDM тип на 3Д принтер. Добар 3Д принтер почнува од 15 000 долари па нагоре. Од друга страна чекам да видам како ќе се покаже Form 1 принтерот што треба почне со продажба наскоро. Тотално сум разочаран од Makerbot, не очекував да биде толку темпераментен и непредвидлив за работа.
   
 17. marick14

  marick14
  Intern

  94
  34
  2 Март 2011
  Кои 3Д принтери можат да печатат слики за маски за телефони?
   

Сподели

Вчитување...