1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

3D принтери - дали би купиле?

Дискусија во форумот 'Скенери и принтери' започната од gokica, 24 Јули 2013.

 1. gokica

  gokica
  Модератор

  8,506
  10,526
  13 Јуни 2009
  Нема да поставувам анкета но ете да видиме на форумов дали би биле заинтересирани да купите 3D принтер и за што би го користеле.

  [​IMG]

  Ако не се лажам овој е еден од најпопуларните:

  http://store.makerbot.com/replicator2.html

  Или Cube:  Мене можеби ќе ми се најде за децава да им правам макети за во школо.

  На други можеби за деловни потреби.

  Цените се сеуште високи и не се како за наш стандард иако читнав дека деновиве се продаваат и поефтини (беше некој австралиски сајт).
   
 2. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  328
  169
  28 Јуни 2013
  Како голем фанатик по овие работи, најверојатно ќе си направам некој кастом автоматски/ска пиштол/пушка на оние пластичните дијаболи.... Со оловни ако биде верувам дека ќе имам проблеми со законот. :)
   
 3. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,410
  2,029
  12 Август 2009
  Машко
  Цениве се 10% од тоа што беа... овие и не се нешто посебно но повеќе од доволно за повеќе намени........само алат да купиш да изработиш нешто слично од двро е поскапо од ова... ако прозиводот нема мана ако е од пласика.. ова е иднината. Има и материјали во кои може да се лее метал..
  Одлично за археологија, архитектура, хоби, евтини прототипи.. нема крај... уште фали да собира и групира молекули и ќе имаме репликатор. :)
   
 4. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  504
  14 Април 2007
  Машко
  ептен е добро, веќе сум работел со 3Д скенери, игличен и ласерски, после моделот се доработува,

  a за 3д објекти ги изработуваме со cnc на акрил, дрво,
  пред некое време му ги покажав овие принтери на газдата, доста е загреан па може и да се земе


  и да цените се доста ниски со оглед на можностите
   
 5. gokica

  gokica
  Модератор

  8,506
  10,526
  13 Јуни 2009
  Читав дека е потребно да бидат сместени во вентилирана просторија зашто честичките кои се разлетуваат како кало околу принтерот се штетни ако во континуитет се вдишуваат.

  Дали се скапи материјалите што ги користат и ако некој има малку време дали може да објасни како функционираат?
   
 6. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,410
  2,029
  12 Август 2009
  Машко
  Материјалот е скоро џабе.. зависи од ефикасноста на принтерот... “Finished parts cost $0.20 USD per cubic centimeter in materials“
  Има и фул колор принтери па треба и боја за нив...
  Работи исто како печатач само место боја нанесува пластика. Како се лепи пластиката незнам ама највероватно се загрева пред да се нанесе.
  Тоа со прашината е за постарите модели кои штампаа во куп прашина од пласитка и после со вакум се собира и користи од ново. Тие принтери беа затворени и повеќето имаа „правосмукалка“ уградена во нив.
  Јас ги гледав овие на времето... http://www.zcorp.com/en/Products/3D-Printers/spage.aspx
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,550
  12,819
  2 Август 2012
  Машко
  Имам едно видео кое е расипано и лежи заради еден шугав пластичен запчаник
  Хех, некој тогаш да ми кажуваше нешто вака:
  „Немаш гајле, еден ден ќе можеш да си го отпечатиш со 3D принтер“ - ќе го отерав у 300 п. материне и ќе го пратев на посматрање.

  3D ФАКИНГ ПРИНТЕР
  одвај ќекам да можам да го купам па да си правам макети од авиони и слични зезалици :D
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 8. gligor

  gligor
  Gaining Experience

  225
  148
  5 Март 2008
  Машко
  За ентузијасти
   
 9. viksa86

  viksa86
  On your way to fame

  838
  809
  22 Април 2011
  Машко
  Нема да имаш ќе ти треба дозвола за д класа оружје 350 денари во автокоманда доколку не надминува 6.35 калибар . ;)
   
  На Vlecka му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,223
  3,575
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Да сакам, ќе правам перки за фанови, адаптери од 5.25 > 3.5, 3.5 > 2.5, држач за чаша/слушалки што се монтира на куќиште, ќе ја злоставувам секцијата Продавам и ќе си го вратам влогот на принтерот со Ваши пари!!

  Шала на страна, перверзно интересна ствар е ова. Сите бродови на Стар Трек сосе гаџети ќе ги направам. Шеми веќе има многу по нетов.
   
 11. smole

  smole
  Unstoppable

  3,112
  3,592
  18 Април 2007
  Не би купил, не гледам никаква реална потреба, нити шанса за бизнис.

  Од друга страна чув за некој дечко во СК што има 3D скенер ама нешто не му идело нај нај... Толку начув
   
 12. Roncic

  Roncic
  Гостин

  Наспроти толку скапи играчки што ми се вртат подома, не би се осудил и на оваа :) .
   
  На Chaeld10_8 и smole им се допаѓа ова.
 13. gordon freeman

  gordon freeman
  Gaining Experience

  113
  54
  1 Јули 2011
  Solidoodle e најефтин, (околу 400 долари) ама треба многу подесувања додека да се најдат оптималните сетинзи за добро принтање,
  најпрецизен е мејкербот од овие десктоп на екструзија од пластичен кабел(филамент го викат),
  Овие во прашина што принтат се друг тип на принтери( ласерско топење на најлонска прашина http://en.wikipedia.org/wiki/3D_printing) и се многу поскапи од мејкербот или слични десктоп хоби принтери,
  едно кило пластичен кабел за обичен 3д принтер е околу 30 долари и ќе паѓа уште, беше 50 пред 5-6 месеци.
  Би сакал да имам, и би купил да имам вишок пари.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 14. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Не би купил од причина што за мене тоа се премногу пари фрлени за играчка пошто знам дека нема да се занимавам професионално.

  Но доколку познавам некој што има радо би напрафил оклоп на матичната нешто како сајбертут, би си моделирал разни држачи за тракатанците по дома, би направил предна маска за куќиштето, wrist-rest на тастатурата, привезок, кулер за графичката(само пластиката)... генерално би сработил некои ситни глупости и верувам дека ке ми помине меракот за кусо време.

  Иначе не сум сигурен за следнава информација ама некаде имам слушнато дека момците од хаклаб кика сакаа да конструираат 3д принтер само незнам што стана со реализацијата.
   
 15. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,419
  600
  3 Мај 2010
  Машко
  Во Хаклаб КИКА веќе имаат направено сами 3D принтер. Истиот работи, со принцип на топење пластика од пластична жица. :D
  Имаат направено куќичка за Raspberry Pi компјутерчето(последен пат ги посетив во Фебруари).
  За повеќе инфо прашајте го @Aleks или посетете ја нивната страна или едноставно прашајте ги, имаат собирки неколку пати неделно(незнам како е со одмориве баш сега). :)

  А за купување за по дома - не засега, едноставно поради цената.
   
  На gokica и bokiscout им се допаѓа ова.
 16. gordon freeman

  gordon freeman
  Gaining Experience

  113
  54
  1 Јули 2011
  Shapeways и Thingiverse се водечки фирми за онлајн принтање, Shapeways принтат модели во метал, сребро, пластика, глина , стакло, итн. Не користат обични принтери на жица, за пластичните модели имат многу скапи принтери со ласерско принтање во прашок. Thingiverse се поедноставни, си користат MakerBot на жичка но имаат најголема резолуција од сите жичани 3д принтери и можат да испринтаат многу мали делови и детали. Имат многу бесплатни модели на страната, кај Shapeways не се бесплатни.
  Не знам дали испорачуват до МК, имам правено модели за странци кои си ги принтат таму и се супер задоволни од квалитетот.

  мејби сам деј д' 3д принтер куд репликејт химселф, ин тен јиирс тиме ви куд принт риил ферари карз ор ватевер ви вант:D
   
  На ileste и gokica им се допаѓа ова.
 17. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  814
  733
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  За пушки би го купил, само со тоа моеш парите да си ги извадиш, брзо и лесно. :D
  Се друго би се исплатело после 3 години макотрпна работа и платено со здравје и тоа дебело.
   
 18. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,022
  4,291
  28 oктомври 2008
  За дилда, Made in Macedonia, стандард должина 24 cm :)
   
 19. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  a modelive za pritanje sto se moze da se izmodeliraat so poligoni na pr vo Maya, da ne mora so Nurbs
   
 20. gordon freeman

  gordon freeman
  Gaining Experience

  113
  54
  1 Јули 2011
  може и во Maya, ако може да го зачува фајлот како STL тогаш може дирктно да се употрби на секој 3д принтер, ако не ќе мора да се импортира или отвори во 3ds MAX и да се експортира од таму како STL.
  Сите mesh формати може да се конвертират за принтање, не мора да е nurbs.
   
  На gokica и ileste им се допаѓа ова.
 21. smole

  smole
  Unstoppable

  3,112
  3,592
  18 Април 2007
 22. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 23. gokica

  gokica
  Модератор

  8,506
  10,526
  13 Јуни 2009
 24. maci

  maci
  On your way to fame

  2,885
  648
  2 Април 2008
  ќе нема потреба од правење рачно коронки за заби,или навлаки,или вилици,па не ги погодил докторот....сега цели вилици за постариве ќе се прават.
   
 25. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,143
  595
  2 ноември 2012
  Јас верувам дека за едно 10 години ќе се „печатат“ човечки органи.
   

Сподели

Вчитување...