1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

3D Printer from Scratch 100% Македонски производ

Дискусија во форумот 'Скенери и принтери' започната од BEST, 30 Јули 2018.

Тагови:
  1. BEST

BEST
    Gaining Experience

276
    232
    10 Јуни 2011
    Машко
    Тие ги гледав и јас, јас грубо пресметував дека е околу 400ден метро (нели динарот /2 ) и додавам на тоа царина и данок и транспорт, и испаѓа 600... е сеа ако успееме да ги пројдеме преку граница без да не приметат, тоа е друга прикаска веке :)
    на крај краева сите ке сме среќни ако искочат поевтини, но ако беше кажано 400 а искочат 600, тогаш сите ќе се бунат :)

2. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,679
    3,452
    5 Јули 2013
    ОТ
    @Tajson
    Еве зошто треба да има даночно и царинско олеснување и ослободување. За да може некој нешто овде да создава и кога ќе го продаде секако ќе си плати данок. Хипокризијата на државата е да наплати данок однапред, за нешто што ќе се користи дома. Ако е за фирма - за нешто што можеби нема ни да се продаде. Се тоа има смисла само ако некој увезува нешто што веќе го имаме наше, домашно. На две раце се бројат полуфабрикатите кои се произведуваат кај нас. Кого го штитат? Зошто некој иноватор да не може слободно да создава и остварува профит? Ќе сфатиш можеби...

На Lokvan и BEST им се допаѓа ова.
  3. FiC DoGG

FiC DoGG
    On your way to fame

785
    663
    17 Април 2007
    Машко
    3D Artist
    Добро, тоа зависи колкава количина ќе се земе, за неколку парчиња може и така да те пуштат на граница.
    Од друга страна пак, ни 600 денара не е скапо, од ebay или ali пак доста поскапо испаѓа, поготово за подолги парчиња.

На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Tajson

Tajson
    On your way to fame

461
    581
    25 Февруари 2016
    Машко
    ОФТ
    Јас сакам да увезам 100 тони злато да си правам иновација у ....... и да ме ослободат од данок, царина, акциза па ако произведам нешто ќе биде ОК, ако не не ми успеа иновацијата И??? Каде е државата во оваа приказна? А златото каде по златари или приватни сефови??

Ќе си увезеш роба ќе си платиш ддв однапред, кое ддв во даночниот период (месечен, тромесечен, годишен) ќе си го повратиш или пребиеш со државата.
    А државата ако си иновативен, досега неколку пати дава убави средства за развој на иновативни фирми и проекти, старт-апи или т.н. газели.
    ОТ
    Дечки побарајте го Нено од Базик системи ќе ви донесе од турска профили какви сакате?

5. BEST

BEST
    Gaining Experience

276
    232
    10 Јуни 2011
    Машко
    прво, од злато до алуминиум има 20 авионски станици разлика :)
    алуминиумот нема да можеш да го продадеш овде и да го претопат за некоја нормална цена, како и да е, правилата ни се такви какви што се, нешто ке прошверцаме, нешто ке платиме данок...
    Не сум слушнал за Нено од Базик системи (ни за базик системи исто така :( )
    нешто повеќе инфо од човекот?

На крај краева, 50тина КГ алу. профили можеме слободно да донесеме од србија...
    роба до 300еур по човек, не се наплаќа царина и данок ако добро знам...
    ако отидеме 3ца, можеме и 100кг слободно :)
    и кафе ке пиеме во БЕЛГРАД :D

6. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,679
    3,452
    5 Јули 2013
    Според мене границата од 350 евра не е доволно висока за нормално функционирање. 350 евра нека биде за онлајн нарачки како за почеток, барем 2000 евра за персонален пренос преку граница за физички лица и за правните лица. При онлајн нарачките да не се зема транспортот во вкупната сума. Да им се забрани на транспортерите да наплаќаат измислени давачки од типот на лежарини, издавање документации и слично. Многу пати сум се откажал од нарачки на некои производи само заради сите измислени давачки(лежарини, процедури и сл) и даноци со разно разни имиња (царина, данок,... ).

На Astraion и Lokvan им се допаѓа ова.
  7. BEST

BEST
    Gaining Experience

276
    232
    10 Јуни 2011
    Машко
    Тоа треба да се предложи на нашава „многу јака влада“ да биде на дневен ред во собрание (и секако ке падне, бидејки тогаш ке треба они да си скратат од буџет нели...)
    врти сучи, ние сме е**ната странка на крај пак...

На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,679
    3,452
    5 Јули 2013
    Повеќе од јасно е која е причината што работите никогаш нема да тргнат на подобро за нас, граѓаните. Еднаш кога ќе им дозволиш да си удоволат комодитет кој не го заслужуваат, после е тешко да им го одземеш. Работите секогаш полесно се спречуваат отколку што се лечат. Ама па и не е проблемот само во нив, проблемот е и во овие вжештениве испрани глави кои мислат дека плаќањето данок предвреме или воопшто плаќањето на измислена вредност е нешто позитивно. Едно е данок на луксуз, данок на промет, друго е данок на нешто во зачеток кое можеби нема ниту да успее. Ноторна глупост е цело државно уредување, али гледам само се менуваат тимовите, а никој не го интересира да направи некаква значителна позитивна промена. Засега се е популизам, купување гласови за следни избори, и тоа не се борат за симпатиите на сите туку само за да ги зачуваат симпатиите на постоечките. Патетичен народ.

Се извинувам за Оф-топик. Ако модератор смета дека треба да се избришат мои постови го одобрувам тоа, секако нема да вроди со плод ништо. Народов е навикнат да е угнетен и понижен и на се вели "ура!". Добро перење се спроведува.

Он-топик - секоја чест за ентузијазмот. Можеби, се надевам, наскоро ќе би се приклучам со една сродна област на оваа. Отом-потом :)

На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Tajson

Tajson
    On your way to fame

461
    581
    25 Февруари 2016
    Машко
    ОфТ
    Зошто би се ограничувал на 2000 евра, најдобро е слободен внес на роба без никакви давачки.

Транспортните компании е најдобро да ни возат по принцип да им ставиме нафта во камионите по наша слободна проценка, зошто би им плаќале за нешто што би требало да го направиме а може нема да ни успее, ма какви нафта, гратис да ни возат.

А робата која ќе ни ја истоварат од камион и чуваат во магацин па и лежарина да им плаќаме, безобразни, кај инвестирале да направат магацин и платиле лиценца за царински склад, даваат плата на луѓето што работат и се дрзнале да ни наплаќаат и припема на документи уште, значи лицемерни до бескрај. Абе они да ни платат што сме ги избрале да не услужат!!!

Пих зошто би платиле данок ако го продадеме, може на црно да го продадеме и никој да не знае, сите пари за нас, ние си го измисливме, направивме и најдовме купец, што има државата да ни се меша.
    Зошто да има болници ќе си научиме сами да се лечиме па ќе плаќаме здравствено уште, абе давачки само!
    Пензија секако ни следува зошто има државата таква привилегија ние да живееме овде нас да не има како жители, пензионо плаќање, их мора да се луди па тоа е данок, глупости. Ма пензија да ни стига по веднаш чим наполниме 18 години, и немој да се дрзнале од пошта да наплаќаат поштарина, абе давачка на нешто што по природа ни следува оти сме тука наши.
    И струјата што ќе ја потрошиме за пробување да направиме нешто треба да е гратис, ма гратис цело време нели сме у проба, а и кетеринг да ни носат по дома пошто од пробување ќе немаме време, али гратис, бидејќи може нема да успее па сега и пари да бараат од нас.
    А да пробај и робата гратис да ти ја дадат пошто ќе пробуваш да направиш нешто, ако не овие од државата нека ја платат, нели пробата може да не успее.
    Се треба да е гратис, зошто ќе пробаме нешто и може нема да успее, а ако успее ех па да им плаќаме сега за нашиот успех, абе усијани глави се од ред.

ОТ
    Прогуглај фирма Базик Системи - Скопје, газдата се вика Нено, мислам дека и има и некои профили на лагер, нешто слични профили се користат за излози и гардеробни системи.

п.с. Се сложувам да бришат се што сум напишал во темава.

10. BEST

BEST
    Gaining Experience

276
    232
    10 Јуни 2011
    Машко
    Остајте политика на страна, не вреди замарањето

Дајте идеа како да завршам работа со 2020 профил кога нигде го нема...
    Неполни 1.5метри ми требаат... А како за беља ни 3030 немам :(

11. BEST

BEST
    Gaining Experience

276
    232
    10 Јуни 2011
    Машко
    Во МЗТ-Алуметал имаат алуминиумски плочи и некакви (не машински) профили...
    Прашував за 3мм плоча, имаат 2.5мм што е ок, но продаваат само цела плоча 2х1м, сега мене ми е тоа мнооогу големо, реално мене ми треба малку помалку од 0.5м^2 што му доаѓа дека има 8 такби вво нивна една плоча :)))
    Муабетот ми беше, цела плоча е 3800ден. случајно да не има некој кандидат да му треба парче па да ја поделиме една?

На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...