• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

3D Printer from Scratch 100% Македонски производ

 • Ја почнал/а темата
 • #26

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
311
278
Тие ги гледав и јас, јас грубо пресметував дека е околу 400ден метро (нели динарот /2 ) и додавам на тоа царина и данок и транспорт, и испаѓа 600... е сеа ако успееме да ги пројдеме преку граница без да не приметат, тоа е друга прикаска веке :)
на крај краева сите ке сме среќни ако искочат поевтини, но ако беше кажано 400 а искочат 600, тогаш сите ќе се бунат :)
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,848
3,968
Тие ги гледав и јас, јас грубо пресметував дека е околу 400ден метро (нели динарот /2 ) и додавам на тоа царина и данок и транспорт, и испаѓа 600... е сеа ако успееме да ги пројдеме преку граница без да не приметат, тоа е друга прикаска веке :)
на крај краева сите ке сме среќни ако искочат поевтини, но ако беше кажано 400 а искочат 600, тогаш сите ќе се бунат :)
ОТ
@Tajson
Еве зошто треба да има даночно и царинско олеснување и ослободување. За да може некој нешто овде да создава и кога ќе го продаде секако ќе си плати данок. Хипокризијата на државата е да наплати данок однапред, за нешто што ќе се користи дома. Ако е за фирма - за нешто што можеби нема ни да се продаде. Се тоа има смисла само ако некој увезува нешто што веќе го имаме наше, домашно. На две раце се бројат полуфабрикатите кои се произведуваат кај нас. Кого го штитат? Зошто некој иноватор да не може слободно да создава и остварува профит? Ќе сфатиш можеби...
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
907
891
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Тие ги гледав и јас, јас грубо пресметував дека е околу 400ден метро (нели динарот /2 ) и додавам на тоа царина и данок и транспорт, и испаѓа 600... е сеа ако успееме да ги пројдеме преку граница без да не приметат, тоа е друга прикаска веке :)
на крај краева сите ке сме среќни ако искочат поевтини, но ако беше кажано 400 а искочат 600, тогаш сите ќе се бунат :)
Добро, тоа зависи колкава количина ќе се земе, за неколку парчиња може и така да те пуштат на граница.
Од друга страна пак, ни 600 денара не е скапо, од ebay или ali пак доста поскапо испаѓа, поготово за подолги парчиња.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: BEST

Tajson

On your way to fame
25 февруари 2016
653
867
ОТ
@Tajson
Еве зошто треба да има даночно и царинско олеснување и ослободување. За да може некој нешто овде да создава и кога ќе го продаде секако ќе си плати данок. Хипокризијата на државата е да наплати данок однапред, за нешто што ќе се користи дома. Ако е за фирма - за нешто што можеби нема ни да се продаде. Се тоа има смисла само ако некој увезува нешто што веќе го имаме наше, домашно. На две раце се бројат полуфабрикатите кои се произведуваат кај нас. Кого го штитат? Зошто некој иноватор да не може слободно да создава и остварува профит? Ќе сфатиш можеби...
ОФТ
Јас сакам да увезам 100 тони злато да си правам иновација у ....... и да ме ослободат од данок, царина, акциза па ако произведам нешто ќе биде ОК, ако не не ми успеа иновацијата И??? Каде е државата во оваа приказна? А златото каде по златари или приватни сефови??

Ќе си увезеш роба ќе си платиш ддв однапред, кое ддв во даночниот период (месечен, тромесечен, годишен) ќе си го повратиш или пребиеш со државата.
А државата ако си иновативен, досега неколку пати дава убави средства за развој на иновативни фирми и проекти, старт-апи или т.н. газели.
ОТ
Дечки побарајте го Нено од Базик системи ќе ви донесе од турска профили какви сакате?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #30

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
311
278
ОФТ
Јас сакам да увезам 100 тони злато да си правам иновација у ....... и да ме ослободат од данок, царина, акциза па ако произведам нешто ќе биде ОК, ако не не ми успеа иновацијата И??? Каде е државата во оваа приказна? А златото каде по златари или приватни сефови??

Ќе си увезеш роба ќе си платиш ддв однапред, кое ддв во даночниот период (месечен, тромесечен, годишен) ќе си го повратиш или пребиеш со државата.
А државата ако си иновативен, досега неколку пати дава убави средства за развој на иновативни фирми и проекти, старт-апи или т.н. газели.
ОТ
Дечки побарајте го Нено од Базик системи ќе ви донесе од турска профили какви сакате?
прво, од злато до алуминиум има 20 авионски станици разлика :)
алуминиумот нема да можеш да го продадеш овде и да го претопат за некоја нормална цена, како и да е, правилата ни се такви какви што се, нешто ке прошверцаме, нешто ке платиме данок...
Не сум слушнал за Нено од Базик системи (ни за базик системи исто така :( )
нешто повеќе инфо од човекот?

На крај краева, 50тина КГ алу. профили можеме слободно да донесеме од србија...
роба до 300еур по човек, не се наплаќа царина и данок ако добро знам...
ако отидеме 3ца, можеме и 100кг слободно :)
и кафе ке пиеме во БЕЛГРАД :D
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,848
3,968
На крај краева, 50тина КГ алу. профили можеме слободно да донесеме од србија...
роба до 300еур по човек, не се наплаќа царина и данок ако добро знам...
ако отидеме 3ца, можеме и 100кг слободно :)
и кафе ке пиеме во БЕЛГРАД :D
Според мене границата од 350 евра не е доволно висока за нормално функционирање. 350 евра нека биде за онлајн нарачки како за почеток, барем 2000 евра за персонален пренос преку граница за физички лица и за правните лица. При онлајн нарачките да не се зема транспортот во вкупната сума. Да им се забрани на транспортерите да наплаќаат измислени давачки од типот на лежарини, издавање документации и слично. Многу пати сум се откажал од нарачки на некои производи само заради сите измислени давачки(лежарини, процедури и сл) и даноци со разно разни имиња (царина, данок,... ).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #32

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
311
278
Според мене границата од 350 евра не е доволно висока за нормално функционирање. 350 евра нека биде за онлајн нарачки како за почеток, барем 2000 евра за персонален пренос преку граница за физички лица и за правните лица. При онлајн нарачките да не се зема транспортот во вкупната сума. Да им се забрани на транспортерите да наплаќаат измислени давачки од типот на лежарини, издавање документации и слично. Многу пати сум се откажал од нарачки на некои производи само заради сите измислени давачки(лежарини, процедури и сл) и даноци со разно разни имиња (царина, данок,... ).
Тоа треба да се предложи на нашава „многу јака влада“ да биде на дневен ред во собрание (и секако ке падне, бидејки тогаш ке треба они да си скратат од буџет нели...)
врти сучи, ние сме е**ната странка на крај пак...
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,848
3,968
Тоа треба да се предложи на нашава „многу јака влада“ да биде на дневен ред во собрание (и секако ке падне, бидејки тогаш ке треба они да си скратат од буџет нели...)
врти сучи, ние сме е**ната странка на крај пак...
Повеќе од јасно е која е причината што работите никогаш нема да тргнат на подобро за нас, граѓаните. Еднаш кога ќе им дозволиш да си удоволат комодитет кој не го заслужуваат, после е тешко да им го одземеш. Работите секогаш полесно се спречуваат отколку што се лечат. Ама па и не е проблемот само во нив, проблемот е и во овие вжештениве испрани глави кои мислат дека плаќањето данок предвреме или воопшто плаќањето на измислена вредност е нешто позитивно. Едно е данок на луксуз, данок на промет, друго е данок на нешто во зачеток кое можеби нема ниту да успее. Ноторна глупост е цело државно уредување, али гледам само се менуваат тимовите, а никој не го интересира да направи некаква значителна позитивна промена. Засега се е популизам, купување гласови за следни избори, и тоа не се борат за симпатиите на сите туку само за да ги зачуваат симпатиите на постоечките. Патетичен народ.

Се извинувам за Оф-топик. Ако модератор смета дека треба да се избришат мои постови го одобрувам тоа, секако нема да вроди со плод ништо. Народов е навикнат да е угнетен и понижен и на се вели "ура!". Добро перење се спроведува.

Он-топик - секоја чест за ентузијазмот. Можеби, се надевам, наскоро ќе би се приклучам со една сродна област на оваа. Отом-потом :)
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: BEST

Tajson

On your way to fame
25 февруари 2016
653
867
Според мене границата од 350 евра не е доволно висока за нормално функционирање. 350 евра нека биде за онлајн нарачки како за почеток, барем 2000 евра за персонален пренос преку граница за физички лица и за правните лица. При онлајн нарачките да не се зема транспортот во вкупната сума. Да им се забрани на транспортерите да наплаќаат измислени давачки од типот на лежарини, издавање документации и слично. Многу пати сум се откажал од нарачки на некои производи само заради сите измислени давачки(лежарини, процедури и сл) и даноци со разно разни имиња (царина, данок,... ).
ОфТ
Зошто би се ограничувал на 2000 евра, најдобро е слободен внес на роба без никакви давачки.

Транспортните компании е најдобро да ни возат по принцип да им ставиме нафта во камионите по наша слободна проценка, зошто би им плаќале за нешто што би требало да го направиме а може нема да ни успее, ма какви нафта, гратис да ни возат.

А робата која ќе ни ја истоварат од камион и чуваат во магацин па и лежарина да им плаќаме, безобразни, кај инвестирале да направат магацин и платиле лиценца за царински склад, даваат плата на луѓето што работат и се дрзнале да ни наплаќаат и припема на документи уште, значи лицемерни до бескрај. Абе они да ни платат што сме ги избрале да не услужат!!!

Пих зошто би платиле данок ако го продадеме, може на црно да го продадеме и никој да не знае, сите пари за нас, ние си го измисливме, направивме и најдовме купец, што има државата да ни се меша.
Зошто да има болници ќе си научиме сами да се лечиме па ќе плаќаме здравствено уште, абе давачки само!
Пензија секако ни следува зошто има државата таква привилегија ние да живееме овде нас да не има како жители, пензионо плаќање, их мора да се луди па тоа е данок, глупости. Ма пензија да ни стига по веднаш чим наполниме 18 години, и немој да се дрзнале од пошта да наплаќаат поштарина, абе давачка на нешто што по природа ни следува оти сме тука наши.
И струјата што ќе ја потрошиме за пробување да направиме нешто треба да е гратис, ма гратис цело време нели сме у проба, а и кетеринг да ни носат по дома пошто од пробување ќе немаме време, али гратис, бидејќи може нема да успее па сега и пари да бараат од нас.
А да пробај и робата гратис да ти ја дадат пошто ќе пробуваш да направиш нешто, ако не овие од државата нека ја платат, нели пробата може да не успее.
Се треба да е гратис, зошто ќе пробаме нешто и може нема да успее, а ако успее ех па да им плаќаме сега за нашиот успех, абе усијани глави се од ред.

ОТ
Прогуглај фирма Базик Системи - Скопје, газдата се вика Нено, мислам дека и има и некои профили на лагер, нешто слични профили се користат за излози и гардеробни системи.

п.с. Се сложувам да бришат се што сум напишал во темава.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #35

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
311
278
Остајте политика на страна, не вреди замарањето

Дајте идеа како да завршам работа со 2020 профил кога нигде го нема...
Неполни 1.5метри ми требаат... А како за беља ни 3030 немам :(
 
 • Ја почнал/а темата
 • #36

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
311
278
Во МЗТ-Алуметал имаат алуминиумски плочи и некакви (не машински) профили...
Прашував за 3мм плоча, имаат 2.5мм што е ок, но продаваат само цела плоча 2х1м, сега мене ми е тоа мнооогу големо, реално мене ми треба малку помалку од 0.5м^2 што му доаѓа дека има 8 такби вво нивна една плоча :)))
Муабетот ми беше, цела плоча е 3800ден. случајно да не има некој кандидат да му треба парче па да ја поделиме една?
 

Stru4nak

Gaining Experience
16 април 2007
373
120
Stru4nak's setup  
Processor & Cooler
INTEL Core i7 7700K
Motherboard
Asus Strix Z270F
Storage
Crucial M4 128GB
PSU
CM 620W
RAM
DDR4 3200MHz G.Skill TridentZ 16GB
Video card
R9 290 Tri-X 4GB
Case
Cooler Master Enforcer
Monitor
Asus LED 24"
OS
Windows 10 Enterprice 64bit
Некој да не најде алуминиумски профили низ мкд?.
 

dule_

Gaining Experience
7 март 2015
210
110
Некој да не најде алуминиумски профили низ мкд?.
Провери во металнет и гис, они се занимаваат со челични профили ама можно е и да имаат алуминиумски. Ако немаат прашај дали знаат кој држи алуминиумски профили.

Sent from my MI 6 using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #39

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
311
278
Нема во СК жлебан (машински) алуминиумски профили, има обичен (не жлебан) во ПРОФИЛКО по патот накај драчево...

П.С. бидна и вториот принтер :) наскоро слики!
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,895
4,094
SK
Кажи и колку идат обичните алуминиумски профили, од ПРОФИЛКО.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #41

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
311
278
Јас купував 2020 профил сив фарбан околу 700ден беше шипка (6 метри)

За останати не знам меѓутоа јавете се и по телефон се супер услужливи...
 

esquimaux

On your way to fame
16 јануари 2016
600
988
Скопје
Имаше една фирма во дебар маало имаа X профили алуминиумски, али изгор скупи. Освен за итни случаеви се друго од китајците. Доколку му треба инфо на некој за фирмата сум заборавил но можам да се распрашам.
 

Stru4nak

Gaining Experience
16 април 2007
373
120
Stru4nak's setup  
Processor & Cooler
INTEL Core i7 7700K
Motherboard
Asus Strix Z270F
Storage
Crucial M4 128GB
PSU
CM 620W
RAM
DDR4 3200MHz G.Skill TridentZ 16GB
Video card
R9 290 Tri-X 4GB
Case
Cooler Master Enforcer
Monitor
Asus LED 24"
OS
Windows 10 Enterprice 64bit
Јас сега за сега се одкажав од профилите чекам од али само пократки навојни шипки и мазни железа.


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #45

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
311
278
Ве потсетувам, утре (31 Мај) пројдете кај Борис Трајковски салата, се одржува Skopje Mini Maker Faire од 10ч па се до 19ч, ке имате можност и да ме запознаете мене, и секако да го видите 3Д принтерот, што е многу поинтересно одошто да ме запознаете мене :D...
Отворен сум за декакви прашања! Се гледаме.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,895
4,094
SK
Ве потсетувам, утре (31 Мај) пројдете кај Борис Трајковски салата, се одржува Skopje Mini Maker Faire од 10ч па се до 19ч, ке имате можност и да ме запознаете мене, и секако да го видите 3Д принтерот, што е многу поинтересно одошто да ме запознаете мене :D...
Отворен сум за декакви прашања! Се гледаме.
Kaко да те индентификувам, кој штанд, ќе има некое име истакнато? :)
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,895
4,094
SK
Бев, видов, импресиран сум.
@BEST браво и за трудот и за направеното. :)
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: BEST
 • Ја почнал/а темата
 • #48

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
311
278
Kaко да те индентификувам, кој штанд, ќе има некое име истакнато? :)
искрено, немав појма како би ме препознал освен да го бараш принтерот по изглед :D
организацијата им беше прилично дива лига, во 9:30 сабајлето на лице место ми кажаа „ти си на штанд 22“, до 11:30 немаа струја (а почнато од 10 сабајле)
па штом почна да роси, пак ни исклучија струја (да не збориме дека принтерот принташе и на сред го „сопраа“, и постоеше опасност да ми стопи дел од пластиката на главата и да неможев да продолжам со принтања дента, среќа не се деси такво нешто иако до дента јас немав пробано дали би опстанала :D )
и кога дојде 17:50, дојдоа и рекоа „пакувајте се, за 15мин затвараме“ (требаше да бидеме таму до 19ч) кај 6:20 дошол другар, и му рекле „па сите си отидоа“... жити све... си отидовме бидејки ВИЕ НИ РЕКОВТЕ ТАКА АЛОООО... се на се, мене ми беше интересно, но организацијата беше за никаде.. оцена од 1 до 10, 2
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
Пруша и3 МК3с Бер, фром скреч/ди ај вај :)
(Prusa i3 MK3S Bear DIY from scratch, вклучувајќи Пруша фирмвер)

Неверојатно прецизна машина, неверојатно ригидна а едноставна.
(сега ми е криво што од старт не сум почнал со овој дизајн/машина)

Еве и неколку слики ;)
Поздрав и чувајте се.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,577
Мислења
823,841
Членови
28,079
Најнов член
ivannalex
На врв Дно