1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

3D Printer from Scratch 100% Македонски производ

Дискусија во форумот 'Скенери и принтери' започната од BEST, 30 Јули 2018.

Тагови:
 1. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  310
  281
  10 Јуни 2011
  Машко
  Еве нешто и од слабо активниот БЕСТ :)
  Направив 3D Printer (FDM) Prusa l3 "clone" from Scratch :)
  Многу од деловите се кастом, електрониките и моторите се само купени (Алиекспрес и ебај), се друго е направено од мене 90% алуминиум, 10% разни железарии...
  Доста е муабет еве малце слики :)
  [​IMG]
  Овака почна се, на 22 Јуни годинава...
  Од неколку парчиња 3030 алуминиумски профили :)
  [​IMG]
  Овде нема многу што да се каже...

  Останатите слики наскоро, во движење сум...
   
  Последна промена: 30 Јули 2018
  На StalkeR, iface, TATA_MATA и уште 30 други им се допаѓа ова.
 2. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  848
  822
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Добар почеток.
  Алуминиумските профили од каде ги набави и што цена се?
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  310
  281
  10 Јуни 2011
  Машко
  Се молат Админи/модератори да ми дадат привилегии да го едитирам првиот пост :)
  или да ги закачам овде и другите слики и кратки објаснувања па вие да ги додадете во првиот пост...
  Мислев како автор на темата дека имам право секогаш да го променувам првиот пост :(

  Профилите се купени од отпад во Скопје :)
  ги има и на ново но не знам каде и што цена се...
  овие беа 100тина денари 1кг, но имаат гребаници и оштетувања, па потоа се исечени кај што беа нај-здрави и ете ги :)
  Чичко ми се занимава со производство на разно разни CNC машини па така имав алат за да работам комотно

  [​IMG]
  Овде веќе има и Х оска :) и екструдер :)

  [​IMG]
  веќе заличува на принтер, нели :)
  овде исто така ја доби првата „поголема“ промена... водилките за Z оска беа променети од 8мм на 12мм поради недоволна крутина кога ке дојде Z оска негде близу средина... исто така и Y оската беше подигната, поради држачите кои што ги имав за нејзе...
  така што овде е V1.1 :D
  каблите се сеуште прилично растурени...


  Овде веке прави жаба :)
  [​IMG]
  [​IMG]
  можете да приметите во долниот дел од жабата има мало „изместување“, тоа беше поради лошо подесени драјвери, меѓутоа ова е најпрвиот принт направем така што јас бев повеке од задоволен :)
  секако тој проблем со драјверите на моторите е поправен и наредните принтови немаа такво изместување, во моментов принтерот си принта кукиште за електрониките :)

  П.С. за сега принтам само со ABS, таков филамент купив како за почеток и со таков се учам :)
  да знам... требаше PLA да земам за почеток, но бидна, јас сум од оние кои што не почнуваат од нај-лесното :D
   
  Изменето од модератор: 30 Јули 2018
  На The-spiki, Маша, FLEGMA и уште 27 други им се допаѓа ова.
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,560
  25,682
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  За жал не е возможно тоа, пермисси може само за цел подфорум но не и за тема... извни системот не дозволува такво нешто...
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,423
  2,559
  9 Февруари 2011
  Браво!!! Љубоморен сум ти!
   
 6. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  310
  281
  10 Јуни 2011
  Машко
  Благодарам :)
  предпоставив некако дека тоа нема да е можно, добро, се надевам ке читаат и гледаат до крај тие што ги интересира :)
  ке има многу Updates and mods... to be continued...
   
 7. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  310
  281
  10 Јуни 2011
  Машко
  Рачунај дека „фрлив“ 1 месец во правење... не знам колку се исплати хахах...
  ако рачунаме дека околу 300еур потрошив на матерјали, вклучувајки и некои ствари што ги платив а искочи дека не ми вршат работа (едни помали моторчиња по грешка порачани, требаше да се истиве меѓутоа кога човек не се разбира баш... на слики беа истиве, а стигнаа помали! искочи дека биле 0.4А наместо 1.7-2А! Но за амперажата на моторчињата малце покасно прочитав колку и дали е битна... искочи многу битна :) )

  П.С. принтерот го направивме, што правиме со цртањето сега :D
  ајде нешто ке испринтам од готовите цртежи на тингиверс, ама тоа нема да е доволно...
  Почнав да гледам туториали за Блендер, арно ама тоа ми е ново подрачје за учење (пак ке отиде многу време...)
   
  Последна промена: 30 Јули 2018
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  Најс... Вери најс.
  Секоја чест
  Пруса и3 Харибо-Зарибо.. Со малце -Хиктоп-Ам8-ица... Добар дизајн си "свиткал"

  Мала фалба, еве една фотка од мојов DIY HyperCube.
  Па се надевам ќе има дискусија ;)

  [​IMG]
  [​IMG]

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
  На iface, Necromancer, bxxxn и уште 7 други им се допаѓа ова.
 9. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,836
  3,947
  5 Јули 2013
  Свака част @BEST !
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 10. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  310
  281
  10 Јуни 2011
  Машко
  Ha sweet! Наредно ке правам варијанта од хајперкјуб-от ама огромна! Ке има 50х50у за Z ке биде бар 70цм.. само прво малку да си поиграм со овој пруса клонов :) па потоа :) и да подсоберам пари хаха
   
  На kirev и damil им се допаѓа ова.
 11. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  @BEST

  Пријател/колега,
  една молба ако може :)

  Ако случајно дознаеш каде има во Скопје(Македонија)
  2020/2040 или 3030 или 4040 алуминиум профили, ако може да ме/не информираш.


  Колку што можам да видам, твоиве се 3030 ако не се лажам.
  (едит:сега приметив дека на горното Х гентри имаш 2020)


  Исто така, доколку на отпад редовно се наоѓаат 2020 или 3030 може и локацијата од отпадот да ни ја пишеш ако не е проблем ;)

  Добро би било да се има извор "сорс" за 2020/3030/4040 профили во Скопје или Македонија пошто се скапав нарачувајќи од Чајна(поточно Хонг Конг) ... Минимум 50 еврИ за 2020 од Чајна и минимум 100 евра за 3030.

  Благодарам однапред.

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  Ако билдаш ХајперКјуб со 50 на 50...Ѕирни ја Хајперјкуб 300ка варијантата, таа е со дуал З, пошто со 50ка "кревет" со клацкалка(кентиливер) дизјан, ќе ти виси напред доста а и ќе вибрира(бар така викаат експертиве у ХајперКјуб групиве)

  Успат Ѕирни го и Хајперјкуб Еволушн ако не си ги ѕирнал а Бога Ми и Voron не е за фрлање :)

  Edit:
  BTW
  Ко ќе испринташ повеќе ствари со машинава, пушти сликици ако сакаш, да видиме што се може ѕверката :)

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
 13. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  310
  281
  10 Јуни 2011
  Машко
  Моиве се 3030, чичко ми повремено набавува од некаде, најчесто од отпади низ Скопјево, редовно нема, отпади се тоа :)
  ке прашам за поточно па ке ви кажам, мада мислам дека од разни отпади набавува, еден член и во приватна порака ме праша истово, знам дека ги нема баш во македонијава за сега :(
   
  На Gajche-X му/ѝ се допаѓа ова.
 14. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  310
  281
  10 Јуни 2011
  Машко
  @Gajche-X не, нема да биде буквално ист како хајперкјуб, имам друга замисла.. само дизајнот ке е сличен (односно CoreXY), за бед-от ке биде со 2 мотора, со 4 спирали и 3 водилки 12ки, нешто што сам сум го замислил, нема да смее да се свитка на никаде :)
  а секако ке има ауто-бед левелинг така што и да има мали искривувања ке си се корегира сам..
   
  На Gajche-X му/ѝ се допаѓа ова.
 15. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  310
  281
  10 Јуни 2011
  Машко
  Вчера касно вечерта излезе неверојатно мазен објект, сеуште не можам да сватам како точно тоа се деси :)
  Тек се учам.. принтан е на 0.15 наместо 0.2 а делува како да е принтан на 0.1 дури и подобро од објектот што го принтав на 0.1! (Само еден таков сум принтал до сега)
   

  Прикачени датотеки:

  На Gajche-X, mrmarko4fun, krema и уште 2 други им се допаѓа ова.
 16. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  Еве од моиве некој принт.
  Претежно принтам PetG и PLA
  (АБС само многу ситни објекти зошто без енклоушр нели се случува искривување па и напукнување на слоевите ако се принтаат објекти над 10.цм)

  Коцка за калибрација

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]

  Дампинг/антивирација ноџиња за Голф сунгер топче.

  [​IMG]

  БродиЧ(такозван Бенчи за калибрација)

  [​IMG]

  Хотенд + Х кериЏ

  [​IMG]

  MKS Gen L куќиште

  [​IMG]

  Држачи за HP Server Power Supply DPS-750RB
  [​IMG]

  Итн итн, да не гњавам да не ме банираат ;)

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
  На Nomad, Necromancer, jovankaramac и уште 12 други им се допаѓа ова.
 17. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  310
  281
  10 Јуни 2011
  Машко
  Јас мора да сменам нешто околу држачите за лагери кај екструдерот, многу лесно е климав :D

  јас до сега само со ABS принтам (тоа имам, утре ке ми стигне PETG па ке пробам и со тоа :) )
  има неправилности во некои од моите принтови, а да, се случуваат и одлепувања од бед-от понекогаш па искача усран принт, али така се учи нели :)
   
 18. Xtrude Design & 3D Print

  Xtrude Design & 3D Print
  Intern

  2
  3
  9 Август 2018
  Машко
  Здраво Мејкери,
  Баш ми е мило што гледам се повеќе ентузијасти во 3д принтањето, јас веќе година и пол се бавам со 3д принтање и ептен сум заразен со тоа. По професија сум дизајнер на производи и реботам како фриленсер, ова е линкот до мојата фб страна: www.facebook.com/xtrude3dprint/ .Алуминиумскиот принтер изгледа одлично и би сакал да соработуваме и да составиме еден со наш уникатен дизајн, исто така би сакал да работиме и на други проекти, иновации ако има заинтересираност можеме да дискутираме повеќе околу идеите кои ги имам.
  Која е вашата позадина, професија, планови, занимање?
  Ова е нешто што ми беше посебно забавно да го принтам и да го тестирам во кола. Уредов создава турбо звук и кога ке нагазиш на гас се уклучува по пат на вакумот што се создава на усисот на моторот, линк од видеото за овој уред: www.youtube.com/watch?v=uLt0bHPEdTs
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 17 Август 2018
  На stefan_off и BEST им се допаѓа ова.
 19. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  907
  720
  29 Март 2011
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Xtrude Design & 3D Print

  Xtrude Design & 3D Print
  Intern

  2
  3
  9 Август 2018
  Машко
  Здраво, извини за касниот одговор, можеме да го испринтаме склопот, исконтактирај не на 072207577 или на www.facebook.com/xtrude3dprint и ке ти објасниме се што те интересира. Поздрав и секое добро.
   
  На Chaeld10_8 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. jovankaramac

  jovankaramac
  Gaining Experience

  47
  55
  3 Август 2018
  Машко
  imash tarifa za printanje ili cena po viduvanje formirash?
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 22. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  310
  281
  10 Јуни 2011
  Машко
  Да се вратиме на темата.
  Изработувам нов 3д принтер (HyperCube Evolution со модификации и миксови)
  Но по одпадиве нема алуминиумски профили како за машини :(
  веќе некој период барам и јас и чичко ми, не се наоѓа 2020, 3030, 4040 и слични профили :(
  Ако случајно сме повеќемина заинтересирани за профиливе, и можда некој иде за србија, ги има низ србија на ново (околу 500-600ден кг, колку за референца 3030 профил од 1м тежи 0.8кг)
  би било убаво да се организираме неколкумина и заеднички да земеме од србија (така ке можеме да земеме 50тина кг и на граница ке вратиме данок, па превозот ке ни искочи гратис :D )

  Слики од новиот принтер, наскоро...
  П.С. @Chaeld10_8 доколку не си завршил работа, можам јас да ти завршам.. или пробај не двајцата па види кој е подобар :devil: (се зезам)
   
 23. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  848
  822
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Да не имаш линк од некоја српска продавница да видиме што профили имаат во понуда?
  Мене за сигурно ми треба едно парче 8020(или сл) 1.5м. А разработувам и план за цнц во иднина да правам, така да ќе ми требаат и за тоа.
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 24. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  310
  281
  10 Јуни 2011
  Машко
  јас на србски огласи наоѓав, меѓу неколкуте се појави и некоја фирма посериозна (бар така делува) и неколку „прекупци“ или трговци што ги викаме ние...
  ке побарам линкови (као демек праев букмаркс но во моментов неможам да ги најдам) па ке постирам соодветно...
   
 25. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  848
  822
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Јас овие ги најдов што имаат објавено цена. 3030 испаѓа околу 350 денара метро.
  METALIonline - Aluminijumski konstrukcioni profili
   

Сподели

Вчитување...