• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

3D конкурент на Firefox и Explorer!

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Прелистувачот SpaceTime 3D е вистинско освежување за очите, а можеби и иднината на веб навигацијата. Работи во тродимензионално опкружување и ги организира веб страниците во 3D простор, а корисниците на Vista сигурно ќе ја забележат сличноста со овој оперативен систем.

Интересна функција кај овој прелистувач е автоматското отварање на резултатите од пребарувањата. Кога на пример во Google ќе впишете поим за пребарување во обичен веб броусер, се отвара страна со резултати од пребарувањето, па кликајќи на резултатите го бараме тоа што не интересира. SpaceTime 3D ова го прави автоматски, а отворените резултати лебдат пред вас.

Друга привлечна функција е интеграцијата со светски популарните сајтови како YouTube, Amazon и eBay.

На официјалната страна на SpaceTime 3D пишува дека минималната конфигурација која е потребна за удобна работа треба да содржи 512 МВ меморија, Pentium 4 процесор од 2.4 GHz или AMD 2400xp+. Ние го тестиравме и на послаба конфигурација - работи, но релативно споро.Моментално, бесплатно можете да ја превземетe тука.

Извор:Кајгана
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Умм.. Значи јас не ќе можам да го инсталирам :)

Искрено, не верувам дека ќе биде некаква конкуренција на сегашните прелистувачи
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Јас го пробав на мојот компјјутер што ја има минималната конфигурација што е потребна и работеше релетивно споро. :chudenje:
Иначе зема околу 100МБ меморија на слободно работење а кога ја бара страната зема и до 125 МБ.
Исто така и негативност на оваа бета верзија е што нема македонска подршка
Па јас би ви препорачал ако вече го користите да имате барам 1 GB меморија.
 

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com
Го пробав, интересно изгледа но практичноста му е на ниско ниво :rolleyes:
Како што кажа Андријески, тешко дека ќе биде конкурентен.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Хммм.....што знам....кичерај, и релативно непотребна опција. Но, кој како сака...
Јас останувам "дводимензионален", барем кај прелистувачите :)).
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
interesno u sekoj slucaj...kaj mene idese super...
posebno e interesno e so se intergrirani google i youtube...
search na google i vednas ti gi otvara prvite deset strani...kool
ili youtube...na orimer videata moze da gi gleas od zabja perspektiva :))
e sea namesto nebo i oblaci podobro da bilo na voda...bas da bide 3D surfanje
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Што знам, мене ми се допаѓа, интересно е некако за почеток. За понатаму ќе видиме. :rolleyes:
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Абе аман.:)) Бара појќе конфигурација оѕколку некои игри. Во право сте, далеку од конкуренција!
 

TheWizzz

Intern
1 ноември 2007
123
3
ke treba vreme da se prilagodat korisnicite na ova, pa od togas moze da se pocne da se razmisluva za konkurenten proizvod. I sepak, treba nekoi modifikacii.
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Интересен е почнав да го користам но сега за сега не верувам дека многу ќе се користи .. мене лично ми се допаѓа
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Моментално, конкуренција да им биде на Mozilla Firefox и на IE - неможе !
Е сега во иднина (ама малку подалечна) и јас мислам дека прелистувањето ќе биде на ваков принцип...
 

Dac-14

Intern
12 декември 2007
75
0
Ништо посебно како што кажаа другите затоа јас си го користам SAFARI.На многумина не им се допаѓа но на мене ми е закон и си го корисам него.Не зема многу рам,има убава графика,и фонтот е ФЕНОМЕНАЛЕН.Ви го препорачувам и на вас.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,366
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно