• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

3D Игра за Озбилно

  • Ја почнал/а темата
  • #1

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
Вака,Знам дека има доста слични теми отворени на оваа тема,но не сум слушнал некој нешто да се договорил и да почнал да прави,ако сум грешка извинете.

Јас сакам овде да се собере сериозна екипа за правење на една 3D игра,па доколку ни успее планот мислам дека името на играта треба да биде поврзана со www.it.com.mk,а се надевам дека и дел од администрацијата на ИТ ке учествува во идниот проект.

Замислата ми е да користиме готов енџин како што се 3D Game Studio A7,Neo Axis (енџин базиран на Ogre 3D), или бесплатниот Ogre 3D.

Сеа играта планирам нешто да биде поврзано со Македонија.Пример нешто околку Илинденското Востание и другите вакви востанија од тоа време,фактички FPS игра.

Е сега да наведам доколку се собереме на што би можел да работам јас.Еве вака имам познавање од следниве области:

-2D Графика
Би можел да работам на текстурите и на Game Interface менија и тоа што е поверзано околу работа во Phpoto Shop,Corel Draw....

-3D Графика
Тука за моделирање на згради патишта и слични ситници околу мапата на играта.За 3D анимација не би сакал бидејки стварно немам живци за тие работи.

-Програмирање
Од програмирање,би можел доста да придонесам доколку работиме со 3D Game Studio A7,видејки добро го владеам lite C што се користи во тој енџин.Знам и C++ малку,но доколку се собере добра екипа и се почне нешто сериозно ќе се потрудам да до усовршам тоа знаење.

Друго што би можел да наведам незнам,еве и неколку програми кои би можеле лесно да ги набавите,а се доста корисни при правење на вакви работи.

-Poser 6/7 (доста корисна програма за правење на луге со неколку клика наместо трошење на денови во 3D Studio Max или слични програми)
-Имаше една Motion Builder мислам беше таа може да користи доста во правење на 3D анимации за карактерите во играта

...

незнам што друго да кажам освен да оставам контакт,па ако има заинтересирани слободно пишете на :

[email protected]
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
856,120
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно