• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

3D Game Developing

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
Јас се Викам Никола Ѓоргиев имам 17 години и работам на мојата прва 3D(FPS) игра.Бидејки работам сам,се надевам дека ќе се најде некој што ќе соработува со мене.За се што ве интересира пишете ми на:

[email protected]
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1.687
341
@NIKIHACK milo mi e sto si se nafatil na takov proekt. Dali mozesh tuka da napishes sto ti e cel, do kade si, kolku developeri(ako ne si sam) ti pomagat.
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
194
www.zeroscience.mk
Што е поентата на темата... промоција?...ти треба луѓе? помош ? да малку инфо или не отварај вакви теми...
 

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
Здраво

И јас планирам да правам 3Д игра, сам тешко може да се направи голема 3Д игра, но јас сакам да научам пред се да ги внесам 3Д елементите во C++. Можеби некоја попроста игра. А јас би сакал да учествувам во таков проект, но за жал обврските на факултетот не ми дозволуваат многу експериментирање со тоа, хехе. Најдов сепак некои добри туториали на интернет за имплементирање на 3Д во C++. А соработка на каков начин мислиш... Можеби преку отворање на некој сајт со форум на кој може да се комуницира и да се пишуваат постови и коментари. Јас така замислувам соработка. За игра потребни се, добро осмислено сценарио, gameplay, добри 3Д модели и анимации, а програмирањето е она што поврзува се. Поздрав! :bye1:
П.С. Ако сакаш да ме контактираш, мојот MSN е во профилот
 

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
VAKA:
SEKOJ KOJ STO SAKA DA POMOGNE I DA SE PRIKLUCI NA PROEKTOT E DOBREDOJDEN,DOVOJNO E DA IMA SAMO ELEMENTARNI POZNAVANJA OD 3D GRAFIKA I ANIMACIJA KAKO I NESTO OD PROGRAMIRANJE.CELATA IGRA E ZAMISLENA I VEKE POCNA REALIZIRANJETO,NO MEGUTOA JAS RABOTAM SEGA ZA SEGA SOSEMA SAM,BEZ NIKAKVA POMOS,I ZATOA BARAM NEKOJ AKO SAKA DA SE PRIKLUCI.

ZA PODETALNI INFORMACII PISETE MI NA:

[email protected]
 

D

Администратор
31 март 2007
3.736
3.526
www.iwmnetwork.com
Како информација, доколку се работи за сериозен проект и имате нешто да ни покажете што сте сработиле или пак да ни докажете дека можете да го сработите и дека ќе има вредност, IT.com.mk може значајно да го поддржи проектот.

За повеќе инфо, ПП или МСН.
 

enci

Intern
7 јуни 2008
1
0
Јас не сакам никого да разочарам туку повеќе сакам да дадам насока. 3Д игра е многу сложен софтверски систем, FPS особено. Моја проценка 50-60 пати посложен од вообичаената апликација за сметководство :D
Листа на работи кои мора да ги знаеш за комплетна 3Д игра:
-C/C++ комплетно (Templates, STL...)
-Структури на податоци и алгоритми
-Математика (од линеарна алгебра до кватерниони)
-По нешто физика
Понатаму може да се продолжи на:
-DirectX или OpenGL, двете најдобро :D
-Алгоритми за графика (се сведува на многу работа со цел да се рендерира само тоа што е потребно како и анимација и сл., ова за новиот хардвер вклучува и програмирање на графичката-shaders)
-Алогоритми за collision detection
-Физика во игри
-Вештачка интелигенција
После ова може да се почне со создавање на содржина за играта, како модели, нивоа и сл.
Мој совет е се да види дали мора да се работи со C++ и со свој engine од нула, како и да се почне со нешто помало. Се надевам дека не те уплашив, сега твое е да не се откажеш во процесот.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
@enci
Прво да ти посакам добредојде на форумов, а второ, иако даде добро образложение, сепак мислам дека малце е касно за откажување :))
Темава е отворена на 15-02-08, пред скоро 4 месеци.. Така да незнам дали ќе успееш да го убедиш во намерата.. ( доколку воопшто е веќе почнат.. )
 

Nikol4e

Intern
12 јануари 2008
72
2
NIKIHACK i jas imam probuvano nesto 3D da programiram. Koristev VB.NET za da crtam preku DirectX 9. Voopsto ne bese tesko, ama mnogu e naporno, mnogu vreme treba, a i ni treba pogolem tim.
Kako i da e te adnav na msn, ke razmenime mislenja, ke probame ( vistinskiot neuspeh e koga kje se otkazes ) ...
poz
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Абе следите малце кога се последните мислења.. @Nikol4e и погоре наведов дека темава е пред 4 месеци..
 

reaktor

Intern
13 јуни 2008
8
1
I jas edno vreme probuvav da napravam moj 3d engine, i stignav do svetlo i stavanje tekstura, i se otkazav.
Inace vo OpenGL go pravev, i koj ne znae matematika - matrici i 3d vektori tesko ke mu bide bogami.

Momentalno rabotam na Mod za CRYSIS, vo vrska so Makedonskite Specijalni edinici, pa koj saka da mi se pridruzi i znae Max ili photoshop neka se vkluci vo timot!!!

www.crymod.com
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.720
221
www.foxmediahouse.com
Луѓе ве молам погледајте кога се започнати темиве, и дали членот кој ја започнал темата има пишано во последно време.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.622
Мислења
927.259
Членови
33.215
Огласи
1.325
Најнов член
TalkTalk
На врв Дно