1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

3D Camera Tracker

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од zdravkovskii, 24 Јуни 2019.

 1. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  359
  346
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  Ми треба 3D Camera Track на "one shot" кадар, долг околу 2 минути.

  Се обидов дирек со AE Camera Trackerot, не сака да го реши. Дали има некој идеја како да го тракнам ова лесно, или ќе мора рачно со Mocha ?
   
 2. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  816
  2,785
  27 Јануари 2014
  Машко
  Од искуство со Мока побрзо ќе завршиш работа и е по стабилно. 2800 фрејма за 30 мин ќе ги завршиш.
   
 3. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  359
  346
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  ама ќе мора да правам тракери рачно, нема ауто опција. Или грешам ?
   
 4. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  816
  2,785
  27 Јануари 2014
  Машко
  Имаш ауто опција или да одиш фрејм по фрејм. Пушти го на ауто, кај што ќе има тресење и ќе се мрдне од точката се враќаш назад пукаш фрејм по фрејм рачно и пак си тераш на ауто.
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,090
  4,350
  28 oктомври 2008
  Можеш и преку ААЕ, Mocha-та сега е вметната како плагин, лесно се повикува и лесно се едитира.
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 6. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  359
  346
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  ги гледав повеќето од овие, ама не видов ауто опција - барем онаква како 3D Camera Tracker што има во АЕ
  на сите одбираат рачно површина и потоа ја решаваат со Camera Solve

  прашањето ми е дали има опција или друг софтвер што можи да го реши ова на ауто, да не работам рачно на тракингот

  бидејќи кадаров е наеднаш снимен, трае повеќе од 2 минути, а субјектов пешачи повеќе од 500м ми испаѓа многу работа да местам тракери насекое
   
 7. mrkela2009

  mrkela2009
  Gaining Experience

  176
  192
  24 Јануари 2010
  Машко
  На zdravkovskii и M.Pix им се допаѓа ова.
 8. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  359
  346
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  ќе одам со Мока сепак, наједноставно и најбрзо испаѓа во случајов

  фала на сите за помошта!
   
  На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.
 9. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  816
  2,785
  27 Јануари 2014
  Машко
  Nuke е нешто најмоќно што постои. Нема што не можеш со тој софтвер.
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 10. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  359
  346
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  заглавив со АЕ од мал и некако тешко ми е да одам на Nuke
  се надевам „ќе најдам време“ да го проверам детално... некогаш
   
 11. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  816
  2,785
  27 Јануари 2014
  Машко
  Исто и јас сум заглавен на АЕ ама од причина што полесно се префрлам на PR, LR цел пакет е на Адобе. Nuke има доста комплициран и тежок софтвер, ама и е далеку по професионален. Поготово ако работиш composite, roto, matchmove и сл.

  пс. Пиши дали си го решил проблемот со Мока.
   
 12. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  359
  346
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  мока работи супер, ама најдов поедноставно и побрзо решение. Го исецкав материјалот и 3Д тракерот ја збрка работата, не добив одличен резултат - ама за ова шо прам е сосема доволно.
   
  На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...