• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

3700X Double Elite Build

  • Ја почнал/а темата
  • #1

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
177
429
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Ги чекав AMD Ryzen 3950X рецензиите пред да се одлучам со кој процесор ќе одам за мојот прв десктоп build, после повеќе од 15 години. Се мислев помеѓу Ryzen 3600 и 3700X, и базирано на моите работни (и гејминг) потреби на крај се решив да одам со 3700X (од Сетек). Сакав да одам со новиот X570 chipset, другата опција беше 3600 со MSI B450 Tomahawk Матична.

Ја одбрав Gigabyte X570 Aorus Elite (од Анхоч) заради можна подолга подршка и компатибилност во иднина со 4000 серијата на процесори, и како соодветна матична која ќе може да го поддржи соодветно 16 јадрениот 3950X (или можеби и 4950X) во блиска иднина. Истотака затоа што веќе ја имав графичката карта Aorus 1070Ti, и сакав да се држам до брендот.

850W Aorus напојување беше единственото достапно, и морав да го зграпчам пред да го снема (плус во DDStore ми дадоа фин попуст ко за мене :)). Другата опција беше 500W NZXT (за околу 1.000 ден помалку), што ќе беше сосема доволно за овој систем, но веќе знам дека за околу година дена ќе го надградувам системот со појак процесор и со појака графичка карта.

970 Evo и 860 Qvo (и двата набавени од Анхоч) беа трансплантирани од лаптопот, нив ги имам од пред 7~8 месеци и досега сум многу задоволен од овие SSD-а, дополнителните потреби за снимање на податоци ги задоволуваат 2 Synology NAS решенија.

G.Skill Trident Z Neo 32 GB (4X8 GB) DDR4-3200 RGB (од Нексио) мемориските стикчиња ги одбрав бидејќи NEO-то оди добро со Црно/Сребрените акценти на матичната и RGB-то може да се синхронизира со RGB Fusion 2.0 од Gigabyte. Само го уклучуваш XMP профилот во bios, и меморијата си е поддесена на фабричкиот профил од 16-18-18-38 CAS latency timings.

Најдобрата тхермална паста што можев да ја најдам беше Cooler Master MasterGel Maker (од Сетек во ГТЦ) со 11 W/m-K, Ја размачка во тенок слој, на горниот дел од процесорот, врз интегрираниот дистрибутер на топлина и го треснав течниот ладилник од NZXT Kraken X62 (од Анхоч) врз централната процесна единица, за да се добијат по ладни температури. Процесорот без никакво оптоварување е меѓу 25~35 Целзиусови степени.

За куќиште го одбрав NZXT H510 Elite (од Нексио), од причина што многу ми се допаќа естетскиот изглед на тоа куќиште, а и Phanteks куќиштата ги нема никаде кај нас да се набават (мада најдов преку мои клиенти можеа да ми го донесат Phanteks Enthoo 719 али требаше да чекам 50-60 дена). Од тој избор понатаму остатокот од системот еволвира во NZXT "Reinbow RGB galore". :) Што год имаше во Нексио од NZXT, а што можеше да се конектира на еден NZXT smart device V2 го земав и ги измаксирав RGB излезите на сиротото уредче. :)

Линк до PCPartPicker листата на компоненти и цени изразени во ЕВРА.
Double Elite Build
*НАПОМЕНА* Во дадената листа Графичката карта е наведена со износот кој е платен кога е земена нова во февруари 2017 година, истотака и двата SSD-а се со износите кои се платени за нив кога се земени нови.
Од тука вкупната цена во евра изнесува 2.222 Евра.
Инаку само за новите компоненти што се сега вградени во Декември 2019 цената изнесува околу 1.412 Евра.

Во прилог неколку фотографии од завршениот систем.

20191215_224548.jpg 20191215_230743.jpg 20191215_231049.jpg 20191215_235253.jpg 20191216_010134.jpg 20191216_010259.jpg 20191217_225009-crop.jpg 20191217_225022-crop.jpg 20191217_225221-crop.jpg 20191217_225259-crp.jpg 20191217_225407.jpg 20191217_225720-crop.jpg 20191217_225452-crop.jpg 20191217_230725-crop.jpg
 
Последна промена:

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,673
1,408
Браво! Квалитетен пост, малку да смениме од огласи и интел вс амд, самсунг епл итн...

Е сега, добро би дошле бенчмарци, со оверклок, без, различни брзини на меморија, температури и све што нѐ следува.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,272
29,293
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Офтопик, дали сликиве се направени со Samsung телефон?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,272
29,293
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
  • Ја почнал/а темата
  • #8

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
177
429
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Браво! Квалитетен пост, малку да смениме од огласи и интел вс амд, самсунг епл итн...

Е сега, добро би дошле бенчмарци, со оверклок, без, различни брзини на меморија, температури и све што нѐ следува.
Тек вчера го комплетирав, сеуште подесувам некои параметри со ладењето и слично.

Следниве бенчмарк тестови ги правев онака без никаков оверклок, мислам дека дури ни рам меморијата не беше на XMP профилот поддесена, а во NZXT профилот си стоеше на Silent така да предните вентилатори не ни вртеа воопшто за овие тестови.

2019-12-18 (1).png 2019-12-18.png Superposition_Benchmark_v1.1_9949_1576600771.png 2019-12-18 (2).png 2019-12-18 (3).png

Офтопик, дали сликиве се направени со Samsung телефон?
Да со Samsung Galaxy Note 10+

Читам, читам, читам... Барам некој проблем, прашање, дилема... Кога уствари постот бил фалба :)
Со здравје да се служиш
Благодарам :)
 
Изменето од модератор:

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
707
709
Не ви ја знам дискусијата надвор од напишаново во темава, ама многу ме интересира зошто на креаторов на темава му се посочуваат условите за користење на форумов?

Ги прочитав сите пораки од првата до последнава, па ги прочитав и правилата и објаснувањето на правилата и повторно ги прочитав пораките во темава и не забележав ништо надвор од правилата.

Може ли @Fatal1ty_ да посочи и објасни кое правило е нарушено од целиот слисок на услови за користење на форумов наместо да дава лаконско посочување кон условите? Објаснувањето може да биде многу корисно и за останатите членови на форумов.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,272
29,293
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
707
709
@flashgordon007: Имаше пост, под пост, под пост, во рок од неколку секунди, наместо мултицитат во еден пост...
@Alucard и @Fatal1ty_ Јас гледам само две пораки од креаторот на темава, така да толку многу постови нема. Ем башка забрана за мултицитат во 15-те услови за користење на форумов не постои.

Одам Star Wars да го гледам... се враќам по 4-5 часа.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,272
29,293
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
@Alucard и @Fatal1ty_ Јас гледам само две пораки од креаторот на темава, така да толку многу постови нема. Ем башка забрана за мултицитат во 15-те услови за користење на форумов не постои.

Одам Star Wars да го гледам... се враќам по 4-5 часа.
Едитирано е, затоа рекоа имаше.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,857
11,121
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Прекрасно!
Само си требал да земеш G-Skill Trident 3200 CL14 мемориите кога веќе одиш на 16 јадрен процесор.

Со здравје да си го цепаш. И јас правам сега сличен билд, денес земав H510i и NZXT 500w напојување од нексио. NZXT јебено добро изгледа у п м
 
  • Ја почнал/а темата
  • #19

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
177
429
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Прекрасно!
Само си требал да земеш G-Skill Trident 3200 CL14 мемориите кога веќе одиш на 16 јадрен процесор.

Со здравје да си го цепаш. И јас правам сега сличен билд, денес земав H510i и NZXT 500w напојување од нексио. NZXT јебено добро изгледа у п м
Право да ти кажам се мислев дали да земам CL14, али пошто планирам да чепкам со тајминзите во биосот затоа ги земав овие, да видам што може да се добие од перформанси.
Богами добро изгледаат NZXT а и имаат квалитет, со здравје и ти да се служиш со твојот систем.
Сега го гледав видеото од Линус за нивните препораки за правење системи за празнициве 2019/2020 околу Нова Година.
Како сум ја составил конфигурацијава право во "Sweet spot" во ценовниот ранг околу 2.000 $/€

Holiday PC Buyer's Guide 2019
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,857
11,121
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Право да ти кажам се мислев дали да земам CL14, али пошто планирам да чепкам со тајминзите во биосот затоа ги земав овие, да видам што може да се добие од перформанси.
Богами добро изгледаат NZXT а и имаат квалитет, со здравје и ти да се служиш со твојот систем.
Сега го гледав видеото од Линус за нивните препораки за правење системи за празнициве 2019/2020 околу Нова Година.
Како сум ја составил конфигурацијава право во "Sweet spot" во ценовниот ранг околу 2.000 $/€

Holiday PC Buyer's Guide 2019

Нема да добиеш ништо посебно брат од 3200 CL16.
А машинкава не е моја туку ја билдам за колега. :)

Како и да е, да и се изнауживаш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,523
Мислења
858,560
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно