Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

32 или 64 битен Линукс?

n3tG0d

Intern
9 април 2007
121
4
Vaka imam pc so core 2 duo procesor. Razgledav dosta distirbucii i nikoj nema osven opensuseto update napraveno na hardware uredi sto gi podrzuva nekoja distribucija. Probav so Kubuntu nekese da se podigne live verzijata. Ima li nekoj so ima veke probano i sto znae, koja distro bi bila ok dali da e 32 bitna ili 64, sto ke podrzava dosta broj na wifi karticki , optimizacija za core 2 duo procesor i nvidia graficka. Pozdrav
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
Другарче ако сакаш ти оптимизација за твојто процесорче најверојатно ќе ти биде паметно да си го компајлираш кернелот АКО сакаш оптимизација. Инаку со кој памет некој ќе праве дистрибуција специјално оптимизирана за Core2Duo или пак не дај боже nVidia графичка карта. Си имаш драјвери за Linux на страницата на nVidia, следи упатства и ќе ги инсталираш. Со процесорот нема да имаш мака (Linux како кернел подржува најмногу хардвер од сите оперативни системи на овој свет). Е сега пожелно е да разгледаш дали твојот модел на безжична картичка е подржан од Linux или пак си има додатно драјвери на интернет. Најпаметно е да го прашаш Чичко Google :)
А мене ако ме прашаш пробај openSuSE или Mandriva Linux. Ако почнуваш со Linux овие две дистрибуции ти се идеални.
 

n3tG0d

Intern
9 април 2007
121
4
Bratce moze gresno kazav za optimizirano... probav so 32 biten ubuntu.. i se podigna... a dodeka kubuntuto 32 bit ne se podigna. Mislev koe ke bide podobara distribucija 32 ili 64 bitna? da gi iskoristuva dvete jadra!pozdrav
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
Ако процесорот ти е 64 битен секако дека е подобро да си инсталираш 64 битна верзија на некоја дистрибуција обично ги означуват како x86_64
Ако имаш 32 битен нема шанси да инсталираш 64 битен. Сега тоа што не се вклучил Kubuntu може и да е некоја грешка до Kubuntu (до сега сум нема проблем) а ако ти се подигнало Ubuntu нема да ти е ништо лошо потоа да си инсталираш KDE. Инаку ќе ти ги користи 2те јадра не се секирај :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.271
Мислења
977.687
Членови
35.572
Најнов член
mkd2020
На врв Дно