• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

3060Ti - проблем со перформанси, нестабилен FPS

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,146
16,569
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Што?? Мислиш плочата дека ја пишува макс 2933? Може на понов биос се додадени профили, а и да не се ќе си намести сам тајминзи и брзина.
Нема врска матичната плоча со брзината. Меморискиот контролер на процесорот i5 10 gen е ограничен на 2666.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,166
1,636
Нема врска матичната плоча со брзината. Меморискиот контролер на процесорот i5 10 gen е ограничен на 2666.
Не се сериозни интел со глупостиве :D, не дека менува многу на нивните процесори ама страшно.
 

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
125
113
Модулите од Сетек се одлични затоа што работат со CL13 на 2666MHz. Тие вторите се RGB за доста солидна цена и чисто како алтернатива.
И јас се согласувам со тој рам, јас дека наместив по цена и не ни ги забележав.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,477
1,103
Неврленд
Добра алтернатива, ама сепак ти препорачувам да си купиш 2666MHz модули. Секако модулите од 3200MHz не можеш да ги ставиш на толку, а и нема XMP профил за 2666MHz ќе треба сам рачно да го местиш заедно со тајмингзи. Купи си два вакви модули и само стави го на XMP доколку не е по дифолт така и ќе завршиш работа. Модулите од Сетек се одлични затоа што работат со CL13 на 2666MHz. Тие вторите се RGB за доста солидна цена и чисто како алтернатива.

Инаку сум прилично сигурен дека проблемите се заради недостаток на dual channel и процесорот не е во можност да користи целосен опсег и оттука ја кочи графичката.

2x8 CL13 @ 2666MHz
2x8 CL15 @ 2666MHz
Има XMP коа ќе ставе аутоматски се подесуваат на 2666 да работат како кај мене шо е. Моите плочки се на 3200 и ради процеосо си работат на 2666.
И така разликата у цена е смешна од 2666 и 3200, ако веке зима нека земе 3200, утре ке му се најдат ако апгрејдне.
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,341
1,554
Hint hint ограничен е на 2666мхз чипсртот ако не е z серијата.
Hint hint 2 dual channel протокот е 128 бита наспроти 64.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,147
2,515
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Не мења секако тајмингот многу. Бар во игриве што ги наведе, ете по ЈЕДЕЦ 2400ц16 исто е како на 3200ц16 и тоа на ризен процесор. Не мора да лоуда XMP профил. Ама па ако земе побрзи, подобар resell value ќе имаат, и може ќе стаи нешто појако понатаму. Цената секако е тука.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #57

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
137
152
Интересен момент и апдејт. Зедов вакви две за да тестирам, за на крај да испадне дека кога ставам плочка во вториот слот, компјутерот заглавува во loop и EZ DEBUG LED-от трепка помеѓу CPU и DRAM. Ако истата плочка ја вратам на првиот слот што го користев и досега, нема проблем.

Ги прочитав мислењата на сите. Навистина помагаат особено затоа што последниве 8-10 години навистина затупив со познавање на компјутери и компјутерска технологија.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,744
3,926
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Значи сега не само што не можеш да ни потврдиш дали ниските фрејмови се до РАМ-от, туку откри и дека плочата е дефектна?
 

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
125
113
А проба плочка само у вторио слот?
Да не ги има ставено слот 1/2 мемориите, наместо 1/3 или 2/4.
Или во случај матичната да не ја подржва таа меморија што ја купил.
@Nightwalker проба ли со една плочка од 8gb ?
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,477
1,103
Неврленд
Да не ги има ставено слот 1/2 мемориите, наместо 1/3 или 2/4.
Или во случај матичната да не ја подржва таа меморија што ја купил.
@Nightwalker проба ли со една плочка од 8gb ?
Таа матична има само два слота. Истата ја имам.
 

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
125
113
Таа матична има само два слота. Истата ја имам.
Тогаш нека проба со една плочка, и нека направи cmos reset.
Можи матичната да не подржва баш таа меморија што ја има купено, тогаш ќе мора bios update или да земи нови 2x8gb.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
978
1,359
Интересен момент и апдејт. Зедов вакви две за да тестирам, за на крај да испадне дека кога ставам плочка во вториот слот, компјутерот заглавува во loop и EZ DEBUG LED-от трепка помеѓу CPU и DRAM. Ако истата плочка ја вратам на првиот слот што го користев и досега, нема проблем.

Ги прочитав мислењата на сите. Навистина помагаат особено затоа што последниве 8-10 години навистина затупив со познавање на компјутери и компјутерска технологија.
Направи му Clear CMOS. Провери кај е на твојата матична, прочитај ја процедурата и би требало да е сѐ во ред.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,477
1,103
Неврленд
BTW шо направи со плочката од 16 GB? Немој да ја шиткаш за смешна цена како шо знаат тука да понудат. Со пуна гаранција ти е. Ем цените одат нагоре.
Ако си ја сменил уште поубаво.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #67

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
137
152
Значи сега не само што не можеш да ни потврдиш дали ниските фрејмови се до РАМ-от, туку откри и дека плочата е дефектна?
Или дефектна, или нешто што допрва ќе треба да откријам.

А проба плочка само у вторио слот?
Да не ги има ставено слот 1/2 мемориите, наместо 1/3 или 2/4.
Или во случај матичната да не ја подржва таа меморија што ја купил.
@Nightwalker проба ли со една плочка од 8gb ?
Да, ги пробав сите комбинации. 8GB плочка во еден слот, 8GB плочка во друг слот, па и старата што си работи во „дефектниот“ слот. Накратко кажано, се додека имам плочка во вториот слот, EZ LED-от ми е заглавен во бескраен CPU - DRAM loop.

Направи му Clear CMOS. Провери кај е на твојата матична, прочитај ја процедурата и би требало да е сѐ во ред.
Направено. No luck. :(

BTW шо направи со плочката од 16 GB? Немој да ја шиткаш за смешна цена како шо знаат тука да понудат. Со пуна гаранција ти е. Ем цените одат нагоре.
Ако си ја сменил уште поубаво.
Фала ти за корисниот совет. Плочката е стара едвај 3 месеци, со гаранција, и еве моментално ја користам пошто не можам да имам 2х8гб плочки моментално.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,324
14,157
Или дефектна, или нешто што допрва ќе треба да откријам.
Провери дали имаш искривен пин во сокетот.


Секогаш проверувајте ги сокетите пред да ја платите плочата. 1000 сценарија се можни
Од фабрички искривени пинови, корисници, трговци...

На времето на мој пријател трговец кој се занимава со продажба му увалиле плоча со смачкани пинови и тоа буквално сите до еден.
Ова го откри по неколку месеци кога се спремаше да состави конфигурација.

Не би ја посочувал формата. Имаме тема за неа
Ваљда некој мамлаз од сервис или вратена плоча од корисник.

Среќа се работеше за супер ефтина плоча па не болеше до толку.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,146
16,569
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Провери дали имаш искривен пин во сокетот.
и јас истово го препорачувам


Секогаш проверувајте ги сокетите пред да ја платите плочата. 1000 сценарија се можни
Од фабрички искривени пинови, корисници, трговци...
Се слагам освен со делот „фабрички“, тоа едноставно не се дешава фабрички.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #71

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
137
152
Не работи слотот или не пали ПЦто со две плочки? Не сфатив баш.
Се додека има рам во десниот слот, ПЦ-то пали но не доаѓа ни до Биос затоа што заглавува во CPU-DRAM loop.

Провери дали имаш искривен пин во сокетот.
Фала на советот. Бидејќи се работи за потенцијално дефектен рам слот, каде да проверам пинови, кој сокет?
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,477
1,103
Неврленд
Се додека има рам во десниот слот, ПЦ-то пали но не доаѓа ни до Биос затоа што заглавува во CPU-DRAM loop.Фала на советот. Бидејќи се работи за потенцијално дефектен рам слот, каде да проверам пинови, кој сокет?
Најарно ќе да е да ја однесеш на сервис.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,166
1,636
Се додека има рам во десниот слот, ПЦ-то пали но не доаѓа ни до Биос затоа што заглавува во CPU-DRAM loop.Фала на советот. Бидејќи се работи за потенцијално дефектен рам слот, каде да проверам пинови, кој сокет?
Чим и со една плочка прави проблем во тој слот ќе мора на сервис да се носи ако е под гаранција :/. Однеси им ја само плочата ако па нека се снаоѓаат.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,146
16,569
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Проблемот може да биде и во CPU
 
  • Ја почнал/а темата
  • #75

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
137
152
Со оглед на тоа што плочата ми е само 3 месеци стара, ќе ја однесам во Анхоч. Ми рекоа да појдам наредна недела доколку сакам побргу да ја испитаат, моментално имале недостаток на кадар во сервис поради пандемијата. Да не дремело куќиштето во сервис. Ќе пишам овде што ќе испадне.

Во меѓувреме, успеав да го пробам моменталниот рам и со друг процесор, односно i7 10700KF. Матичната ми ја подигна Kingston плочката на 2933 mhz и дефинитивно има мало подобрување во Одисеја, но драстичните "spikes" во FPS се се' уште видливи. Мое скромно верување е дека со овој CPU и 3060Ti не смее да има место за таква нестабилност при 1080p гејминг.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
849,287
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно