• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

3060Ti - проблем со перформанси, нестабилен FPS

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
137
152
Конфигурација:

- Матична плоча: MSI B460M-A PRO (MS-7C88)
- CPU: Intel i5-10400F
- GPU: Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti GAMING OC 8GB GDDR6 2xHDMI/2xDP DX12U RGB WINDFORCE 3X
- RAM: DIMM 16GB DDR4 2933MHz Kingston CL21 (работи на 2600mhz затоа што тоа е максимумот што матичната го нуди за i5 процесори)
- SSD: Kingston 240GB A400 SATA 3 2.5" Internal SSD SA400S37/240G
- PSU: 650W Gigabyte P650B Real Power, 80Plus Bronze
- Монитор: BenQ GL2580H
- Најнови Nvidia драјвери

Склопена во јануари, досега играни 3 AAA игри: Shadow of the Tomb Raider, Immortals: Fenyx Rising, и од завчера Assassin's Creed: Odyssey.
Сите игри наместени на ultra settings, 1080p, vsync ON, без дополнително чепкање. Првите две ги завршив со (полу)забележително опаѓање на FPS - околу 47-50 FPS за време на сцени полни со акција, густо-населени места или при „скенирање“ на теренот од видиковци.
Ситуацијата е многу полоша со Odyssey. Со пуштено мерење на FPS сред игра (алатката што ја нуди самата игра), често гледам дека просекот е 45-50 FPS. Бројката падна и до 39 во тек на морска битка среде временски непогоди (дожд, молњи, итн). Во тој момент, според алатката, минималниот FPS бил 24. Тоа ме „поттикна“ да го пишам постов.

Дали имам преголеми очекувања? Треба ли да проверам/подесам нешто? Пред да ја земам картичката, гледав многу видеа и постови кои тврдеа дека е "overkill" за 1080р gaming на ultra settings - затоа и ја купив. Нешто што сакам да потенцирам е дека не го форматирав ССД-то откако ставив нова матична и процесор. Можно е тоа да игра улога?

ПС. Ја пробав Одисеја со Vsync OFF. Разликата е практично незабележителна.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,599
10,874
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Зошто меморијата е CL21 и дали е dual channel?
Дефинитивно реинсталирај Windows.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
137
152

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,599
10,874
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,137
2,496
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Конфигурација:

- Матична плоча: MSI B460M-A PRO (MS-7C88)
- CPU: Intel i5-10400F
- GPU: Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti GAMING OC 8GB GDDR6 2xHDMI/2xDP DX12U RGB WINDFORCE 3X
- RAM: DIMM 16GB DDR4 2933MHz Kingston CL21 (работи на 2600mhz затоа што тоа е максимумот што матичната го нуди за i5 процесори)
- SSD: Kingston 240GB A400 SATA 3 2.5" Internal SSD SA400S37/240G
- PSU: 650W Gigabyte P650B Real Power, 80Plus Bronze
- Монитор: BenQ GL2580H
- Најнови Nvidia драјвери

Склопена во јануари, досега играни 3 AAA игри: Shadow of the Tomb Raider, Immortals: Fenyx Rising, и од завчера Assassin's Creed: Odyssey.
Сите игри наместени на ultra settings, 1080p, vsync ON, без дополнително чепкање. Првите две ги завршив со (полу)забележително опаѓање на FPS - околу 47-50 FPS за време на сцени полни со акција, густо-населени места или при „скенирање“ на теренот од видиковци.
Ситуацијата е многу полоша со Odyssey. Со пуштено мерење на FPS сред игра (алатката што ја нуди самата игра), често гледам дека просекот е 45-50 FPS. Бројката падна и до 39 во тек на морска битка среде временски непогоди (дожд, молњи, итн). Во тој момент, според алатката, минималниот FPS бил 24. Тоа ме „поттикна“ да го пишам постов.

Дали имам преголеми очекувања? Треба ли да проверам/подесам нешто? Пред да ја земам картичката, гледав многу видеа и постови кои тврдеа дека е "overkill" за 1080р gaming на ultra settings - затоа и ја купив. Нешто што сакам да потенцирам е дека не го форматирав ССД-то откако ставив нова матична и процесор. Можно е тоа да игра улога?

ПС. Ја пробав Одисеја со Vsync OFF. Разликата е практично незабележителна.
Мора да видиш кој е bottleneck-от тука. Иморталс јас ја играв на 3070 и вади преку 70FPS на ултра на 1440p. Да не те кочи CPU? Картицата треба да вади ко од шала над 60 фпс на 1080п на овие игри.
Рамот е навистина срање. Кои тајминзи ги имаш на 2600?
Уклучи GPU-Z и пази ја колоната лимит да видиш дали воопшто оди ГПУ-то до лимит и зошто.
Провери температури и на гпу и на цпу.

Тука ти е verojatno проблемот. Такви захтевни сцени сакаат dual channel RAM меморија.
Дуал ченл не менува толку во захтевни игри. Ова е преку 30% сакатење на графичката. Тајмингот е многу лош ама и тој не би требало толку да сакати.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
137
152
Мора да видиш кој е bottleneck-от тука. Иморталс јас ја играв на 3070 и вади преку 70FPS на ултра на 1440p. Да не те кочи CPU? Картицата треба да вади ко од шала над 60 фпс на 1080п на овие игри.
Рамот е навистина срање. Кои тајминзи ги имаш на 2600?
Уклучи GPU-Z и пази ја колоната лимит да видиш дали воопшто оди ГПУ-то до лимит и зошто.
Провери температури и на гпу и на цпу.
Прости за моето ограничено познавање. Како да проверам кои тајминзи ги има на 2600?
Настрана тоа, ќе уклучам играта набргу и ќе тестирам температури во GPU-Z. Да дополнам, не е оверклокирана со MSI Afterburner.

EDIT: Околу процесорот, пред да купам, секаде го читав i5-10400F како „идеален“ за користење во комбинација со оваа графичка во 1080p доколку не сакаш да потрошиш премногу пари за CPU.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,137
2,496
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Прости за моето ограничено познавање. Како да проверам кои тајминзи ги има на 2600?
Настрана тоа, ќе уклучам играта набргу и ќе тестирам температури во GPU-Z. Да дополнам, не е оверклокирана со MSI Afterburner.

EDIT: Околу процесорот, пред да купам, секаде го читав i5-10400F како „идеален“ за користење во комбинација со оваа графичка во 1080p доколку не сакаш да потрошиш премногу пари за CPU.
Било кој хардвер инфо програм ќе ти ги даде брзините. Hwinfo пример. Провери температури на CPU и GPU обавезно на макс оптеретување.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
137
152
Една плочка рам имаш?
Да.

Било кој хардвер инфо програм ќе ти ги даде брзините. Hwinfo пример. Провери температури на CPU и GPU обавезно на макс оптеретување.
Пуштив Одисеја, прошетав во населено место, тек тук некои parkour потези и 2-3 тепачки.
Температурата на GPU не отиде над 52 степени.
Температурата на CPU не отиде над 55 степени.
Од она што гледам, HwInfo ми покажува се, освен ram timings.

Еве и скриншот од ingame FPS бројачот.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,164
1,636
Да.Пуштив Одисеја, прошетав во населено место, тек тук некои parkour потези и 2-3 тепачки.
Температурата на GPU не отиде над 52 степени.
Температурата на CPU не отиде над 55 степени.
Од она што гледам, HwInfo ми покажува се, освен ram timings.

Еве и скриншот од ingame FPS бројачот.
До едната плочка рам ти се проблемите веројатно.

На последни драјвери си?
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,137
2,496
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
GPU-z што вика?
Да не си на студиските драјвери? Ај земи избриши со DDU па инсталирај драјверите наново...
А, да, види и да не рендаш на висока резолуција па да правиш downscale.

Мислењето е автоматски споено:

До едната плочка рам ти се проблемите веројатно.

На последни драјвери си?
Значи, не.

Разликите меѓу еден и дуал канал се 5-10%, тој има голем хендикеп на графичка, бар 50%!
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
137
152
До едната плочка рам ти се проблемите веројатно.

На последни драјвери си?
Да, последни драјвери.

GPU-z што вика?
Да не си на студиските драјвери? Ај земи избриши со DDU па инсталирај драјверите наново...
А, да, види и да не рендаш на висока резолуција па да правиш downscale.
Фала ти за сите досегашни предлози и совети.
GPU-Z статистика. Пробав пак да се вмешам во „по-busy“ делови кајшто има повеќе акција во играта.
Драјвери снимени вчера (GRD) откако првично избришав со DDU.
Resolution modifier - 100%, непипнат, иако GeForce Experience ми препорачува да го наместам на 140%. Со моменталниве перформанси, не ни помислувам на тоа. :D
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,137
2,496
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Да, последни драјвери.Фала ти за сите досегашни предлози и совети.
GPU-Z статистика. Пробав пак да се вмешам во „по-busy“ делови кајшто има повеќе акција.
Драјвери снимени вчера (GRD) откако првично избришав со DDU.
Resolution modifier - 100%, непипнат, иако GeForce Experience ми препорачува да го наместам на 140%. Со моменталниве перформанси, не ни помислувам на тоа. :D
Ова е за време на игра?
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,137
2,496
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,616
8,873
Скопје
Купувај уште една плочка дур има не се зафркавај.
Мада ова cl21 убива, ја би ја шитнал оваа што ја имаш и би земал cl16 2x8 па макар и на jedec 2133 би работеле
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,137
2,496
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Дај и скрин од CPU-Z, првиот и Memory табот. Ова не е ОК. GPU-то е многу малце утилизирано во игра за да вадиш такви ниски фрејмови.
 

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
125
112
Anhoch PC Market Online - DIMM 16GB DDR4 2666Mhz Corsair Vengeance PRO RGB CL16 Kit (2x8GB) или
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Продај ја плочката сега што ја користиш.

View: https://www.youtube.com/watch?v=gusgLcGfkOM

Скоро исти компјутер како твојот, но има dual channel.
1618910266034.png
+0-5fps without recording има напишано во дескрипција.

Гледав и други видеа, dual channel +10 fps на Assassin's Creed: Odyssey.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #21

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
137
152
Anhoch PC Market Online - DIMM 16GB DDR4 2666Mhz Corsair Vengeance PRO RGB CL16 Kit (2x8GB) или
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Продај ја плочката сега што ја користиш.

View: https://www.youtube.com/watch?v=gusgLcGfkOM

Скоро исти компјутер како твојот, но има dual channel.
Погледнете го атачментот 100008
+0-5fps without recording има напишано во дескрипција.

Гледав и други видеа, dual channel +10 fps на Assassin's Creed: Odyssey.
Дали ова е добра рам алтернатива?
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,137
2,496
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Anhoch PC Market Online - DIMM 16GB DDR4 2666Mhz Corsair Vengeance PRO RGB CL16 Kit (2x8GB) или
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Продај ја плочката сега што ја користиш.

View: https://www.youtube.com/watch?v=gusgLcGfkOM

Скоро исти компјутер како твојот, но има dual channel.
Погледнете го атачментот 100008
+0-5fps without recording има напишано во дескрипција.

Гледав и други видеа, dual channel +10 fps на Assassin's Creed: Odyssey.
Ама нему не му фалат 10, 40 му фалат. Тоа зборам, многу голем хендикеп е да е од рамот.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
137
152
Земи си РГБ веќе кога даваш пари :D Инаку добар е рамот.
Немам проѕирно куќиште. Ако примети од првичната порака на темава, „глумам“ комбинации од буџет и high-end делови. xD
Мислењето е автоматски споено:

Резултат од User Benchmark.
Факт е дека рамот штрчи, навистина не знаев дека до толку може да е... :S
 
Последна промена:

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,164
1,636
Немам проѕирно куќиште. Ако примети од првичната порака на темава, „глумам“ комбинации од буџет и high-end делови. xD
Мислењето е автоматски споено:

Резултат од User Benchmark.
Факт е дека рамот штрчи, навистина не знаев дека до толку може да е... :S
Види ако може некој од форумов да ти позајми 2х8гб да пробаш, ама прилично сум сигурен дека тоа ти е проблемот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
848,919
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно