• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

301 Redirect

  • Ја почнал/а темата
  • #1

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,003
701
Како можам да направам 301 redirect со два линка во нови два таба?

Пример ја отварам страната и од кога ќе ја исчита да ми отвори два нови таба, со посебни линкови.

Не е задолжително да биди 301 Redirect.
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,306
1,393
127.0.0.1
petrov.mk
Како можам да направам 301 redirect со два линка во нови два таба?

Пример ја отварам страната и од кога ќе ја исчита да ми отвори два нови таба, со посебни линкови.

Не е задолжително да биди 301 Redirect.
не сватив како ова да биде изведено?
на браусер левел, во програмски код или како?
ако е со код, тешко ќе можеш автоматски да ти ги отвора зошто поновите браусери тоа го блокираат и сметаат како попап/спам.

ако е за браусер, прво што ми паѓа на памет, во букмаркс лентата отвори фолдер, стави ги 3 те пејџа во фолдерот, и имаш опција на фолдерот, open all in new pages.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,003
701
Се работи за веб страна.
Ми треба код.
Се извинувам што не објаснив убаво.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,411
1,035
ibiz.mk
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Kingston SSDNow UV400 120GB 2.5
RAM
4.00GB Single-Channel DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Според тоа што разбрав сакаш да направиш кога некој ќе отвори некој линк на твојата страна, истот по вчитување автоматски да отвори во нов таб 2 други линкови.

Може со некој код сигурно, но можно е хром истите да ги блокира сметајќи ги како malware...

Некој друг можеби би знаел повеќе како ова да се изведе.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,382
683
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
скроз malware
 

Feelyo

Gaining Experience
2 април 2017
77
65
JavaScript:
JavaScript:
window.open('https://forum.it.mk', '_blank');
Edit: Заборавив да дообјаснам, 301 (Moved Permanently) Redirect е на ниво на HTTP, а не можеш ти да диктираш да отвара повеќе табови од истото, што значи browser-от ќе го вчита тоа и ќе знае дека тој сајт се "преселил" на нова локација и ќе те однесе на истата. Ваљда тоа што ти треба е js snippet-ов од погоре, а нема врска со 301 redirect
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,761
Членови
28,229
Најнов член
redstone
На врв Дно