• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

3 годишни студии, да или не?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

__bazzinga__

Intern
4 јануари 2017
1
0
Здраво, дали може некој совет за дали вреди префрлување од 4 на 3 годишни студии на ФИНКИ? Дали понатака ќе имам проблем со работа, странство, дали се води како виша и сл..
 

Melisandre

Gaining Experience
6 мај 2019
143
265
Виша одамна не постои, за детали околу префрлување правец студентски прашања, а за работа, странство, итн., спремај си книшки: сакаш партиски, сакаш пасош, твој избор.

Поздрав
 

Arabian

Gaining Experience
5 ноември 2013
687
431
Ако веке си решен да одиш на факс , оди со 240 кредити, т.е 4 години. Не верувам да постои со 3 (180) али се е можно кај финкаши све прават за пари... Инаку ако ти фака лејката , не ти е потребен факултетот, но секако е добро да го имаш.
 

causevd

Gaining Experience
4 октомври 2011
452
374
causevd's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor
Motherboard
Asus Z97-DELUXE(NFC&WLC) ATX LGA1150 Motherboard
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" 7200RPM & Corsair Force LE 240GB 2.5" SSD
PSU
Cooler Master 650W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX Power Supply
RAM
G.Skill Sniper Series 16GB (2 x 8GB) DDR3-2400
Video card
Asus GeForce GTX 980 Ti 6GB STRIX Video Card
Case
Fractal Design Define R5 (White) ATX Mid Tower Case
Mouse
MSI Clutch GM50
Keyboard
G Skill KM570X
Monitor
IIyama G-master GB2488HSU-B3
OS
Windows 10 Pro
Девојка ми има завршено со 3 год на ФИНКИ и ете ја работи во приватна фирма во СК за видео игри.

При аплицирање за интервју, и беше пратен повратен емаил со задача која што треба да ја реши во рок од 24 часа и да ја прати на меил. После тоа иде на 2-ра фаза, интервју каде што треба да се реши уште една задача во нивни простории во рок од 3 часа и последниот дел од интервјуто т.е 3тиот дел е онака општ муабет и тоа е тоа. Така да при аплицирање некаде за работа не е само еве јас имам диплома и ке ме примат. Треба да имаш знаење, и не е битно дали се 3 или 100 години.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,921
11,281
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Јас ти препорачувам два факултети да завршиш ако сакаш да бидеш јебо, тоест сајберпанк.
 

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
334
391
Ако веке си решен да одиш на факс , оди со 240 кредити, т.е 4 години. Не верувам да постои со 3 (180) али се е можно кај финкаши све прават за пари... Инаку ако ти фака лејката , не ти е потребен факултетот, но секако е добро да го имаш.
Скоро низ цела Европа и Америка студиските програми се 3+2 (3 години додипломски и 2 години мастер), ако завршиш факутет кај нас со 4 години и отидеш во странство на мастер, автоматски имаш една година вишок.

Ама јебига, поинтересно е да се размислува дека "нашите се заебани" и "се ќе напраат за пари", освен ако не мислиш да изгубат пари, зошто со 3 години плаќаш 2 семестри помалце.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,835
4,867
Скоро низ цела Европа и Америка студиските програми се 3+2 (3 години додипломски и 2 години мастер), ако завршиш факутет кај нас со 4 години и отидеш во странство на мастер, автоматски имаш една година вишок.

Ама јебига, поинтересно е да се размислува дека "нашите се заебани" и "се ќе напраат за пари", освен ако не мислиш да изгубат пари, зошто со 3 години плаќаш 2 семестри помалце.
Проблемот во ЕУ е друг, генерално има недостиг на работна сила и во интерес на сите е да се заврши порано факултет. Статистиките мислам се дека 3 годишни студии се завршуваат во просек за 4 години, додека пак 4 годишни студии се завршуваат за 6 години.

Кај нас е обратно, што подолго си на факултет, толку е помала стапката на невработеност. :)

Според мене, три години е и повеќе од доволно за да се стекнеш со потребното знаење, така што Болоња системот (3+2) е идеално решение.
 

martin17

Gaining Experience
2 септември 2013
93
81
Вистинското учење и напредок се стекнува кога ќе почнеш да работиш (особено во ИТ сегменотот), така што препорачливо е 3 годишни студии и што порано вработување.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,746
Мислења
863,834
Членови
30,081
Најнов член
software engineer
На врв Дно