1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Купено 3 Биткоини за плаќање на Locky Ransom

Дискусија во форумот 'Купувам' започната од tomi, 19 Март 2016.

 1. VerifiedUsers Overlay
  tomi

  tomi
  Guru

  9,894
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Ве молам дајте предлог цена, ми побараа па ке пренесам ако одговара ке си направите бизнис.
   
 2. VerifiedUsers Overlay
  tomi

  tomi
  Guru

  9,894
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
 3. VerifiedUsers Overlay
  tomi

  tomi
  Guru

  9,894
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
 4. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,558
  1,296
  27 Јануари 2011
  Машко
  Чисто информативно колку се 3 биткоина во денари? Ориентациски ОД-ДО.
   
 5. viksa86

  viksa86
  On your way to fame

  910
  857
  22 Април 2011
  Машко
  Денес е 409,5$ - 1 BTC
   
 6. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,558
  1,296
  27 Јануари 2011
  Машко
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,040
  11,892
  2 Август 2012
  Машко
  Да не плаќате ransom?
   
  NERD., Oktar, Can4sta и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. viksa86

  viksa86
  On your way to fame

  910
  857
  22 Април 2011
  Машко
  Like that will work :D
   
 9. VerifiedUsers Overlay
  tomi

  tomi
  Guru

  9,894
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Bump mi trebaat za 2 casa max
   
 10. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,447
  368
  19 Април 2010
  Машко
 11. VerifiedUsers Overlay
  tomi

  tomi
  Guru

  9,894
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Купено и завршена работа. Чисто да знаете дека успештно се заврши. За 3 биткоини ги добивме информациите назад.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 12. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,448
  3,213
  18 Септември 2013
  Машко
  Ајде малку инфо околу вакви работи, ко како и зошто некој и какви податоци ви држел на закуп? За да се информираме да не западнеме во исти проблеми.

  Веројатно се работи за некои дата сервери, бидјеќи ко обичен корисник јас мислам дека неам некои битни податоци на компјутер - така да формат не ми е никогаш проблем. Се што е битно е на клауд драјв.
   
 13. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  925
  1,061
  11 Март 2011
  @tomi да не беше Locky Ransomware, имав блиска средба со него минатата недела, но на крајот го форматирав лаптопот.
   
 14. VerifiedUsers Overlay
  tomi

  tomi
  Guru

  9,894
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  da bas toj
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 15. VerifiedUsers Overlay
  tomi

  tomi
  Guru

  9,894
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Update:
  Може да го фати секој корисник, кој користе било каков меил, или може и од усб инфицирано, решение нема освен да си платиш или па да форматираш хард.Но морам да кажам не го зимајте овој факт дека поминал како здраво за готово, не секогаш значи дека ке помине успешно. Секогаш ризикот е 50-50 мора да се ризикуваат тие пари за да дознаеш
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 16. VerifiedUsers Overlay
  Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  908
  809
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  Да ве дополнам, имаме уште две успешни уплати и вратени податоци од истиот Ransomware, во рок од две недели.
  Може да отвориме една тема кај што ќе се пишуваат клетви до креатори на Locky Ransomware, може ќе се фати некоја.
   
  На Gogzy, Oktar, RagingDemon и уште 3 други им се допаѓа ова.
 17. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  487
  177
  8 Март 2012
  Машко
  Го имаш ли бројот на новчаникот да видиме колку има изнудено и платено од луѓе?
   
 18. VerifiedUsers Overlay
  borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  712
  1,150
  12 Септември 2013
  Машко
  Ова ѓубрево не го сопираат антивирусиве, проактивна заштита некаква, или има начин да ги надмудри?
   
 19. architect

  architect
  Unstoppable

  1,842
  2,126
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  жити се како успевате да се инфицирате со вакви апликации ... o_O
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Avid

  Avid
  Unbeatable

  2,986
  4,261
  21 Јануари 2009
  Ќе ти донесе некој УСБ, ќе брзаш нешто и со 2 клика можеш да се инфицираш.
  Ќе ти прати некој меил со офис документ, нема да видиш дека е фајл што подржува макро, ќе стиснеш enable макро исто од брзање мислејќи дека стискаш enable editing... ова и на поискусен може да му се деси. За неискусните нема што да се расправа, а во случајов е ваљда некое семи нубче познајник на Томи.
  XD
   
  Последна промена: 21 Март 2016
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 21. VerifiedUsers Overlay
  tomi

  tomi
  Guru

  9,894
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  kade moze da se proveri toa so walletot za da vidam kolku ima iznudeno?

  Edit: :) премногу е паметен за да направи таква смешна грешка, за секој инфициран компјутер има друг wallet, така да на овој wallet се само тие 3.1 BTC што ги дадовме.
   
 22. Avid

  Avid
  Unbeatable

  2,986
  4,261
  21 Јануари 2009
  Да е еден. Тоа е цела група блек хет хакеришча, познати и по други работи.
  Тоа точка 1 као демек ситно а уствари 2000+ денари се XD
   
 23. VerifiedUsers Overlay
  tomi

  tomi
  Guru

  9,894
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  епа мора да се почасти чоекот да види дека го сакаме :) затоа беше експресно :)
   
 24. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,040
  11,892
  2 Август 2012
  Машко
  Locky Ransom се фаќа преку Flash, Java, Autorun и намерно извршување на exe од атачмент. Нема тука никаква црна магија или заговор
  Како и секој вирус и овој се активира со извршување.
  Чаре е купување на екстерен и правење бекап. Или клауд...
  Читам компании на веб дека плаќале преку 12.000$ така да ова од Томи е багатела.

  Корисниците на Chrome и FF да ги исклучат Flash и Java, да употребат мозок ако отвораат ненајавени атачменти и да прават бекап.
   
  На maci му/ѝ се допаѓа ова.
 25. VerifiedUsers Overlay
  tomi

  tomi
  Guru

  9,894
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Не е симнат атачмент, туку е отворен само меилот што е стигнал и веднаш избришан. Серверот имше бекап ама и тој надворешен хард со бекап во мегувреме направил бекап и остана некорисен, така да јас мислам дека што повеке фајлови зарази толку повеке биткоини бара, во овој случај се работеше за датотека од 100мб
   

Сподели

Вчитување...