• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

2х512 мб ддр400 рам меморија марка crosair.единствени во мак

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Miki Petrovski

Баниран/a
30 март 2008
185
3
PRODAVAM 2 RAM MEMORII ОD PO 512 MB NA DDR 400 MHZ,MARKA CROSAIR,EDINSTVENI VO MAKEDONIJA,SO MEMORIITE SLEDUVA SOFTVER SO KOJ MEMORIJATA BEZ PROBLEM MOZE DA RABOTI DO 2000 MHZ.ISTO KAKO DDR4.:)):)):)):)).SEGA NE TREBA DA MENUVATE NOV KOMPJUTER SAMO ZARADI EDNA MEMORIJA.SEGA IMATE 2 PATI POBRZ RAM OD DDR 3.ZA POVEKE INFORMACII EVE LINK ZA NIV.NA SAMATA MEMORIJA IMA LED DISPLAY NA KOJ POKAZUVA TEMPERATURA,VOLTAZA.FREKVENCIJA I DR.BEZ PROBLEM MOZE DA RABOTI I SO DRUGI MEMORII.

http://www.madshrimps.be/?action=getarticle&articID=301
http://www.planetamd64.com/lofiversion/index.php?t11327.html

Za poveke informacii na tel 070 872-775

koj e zainteresiran neka se javi bidejki retko sum na forumov.
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
PRODAVAM 2 RAM MEMORII ОD PO 512 MB NA DDR 400 MHZ,MARKA CROSAIR,EDINSTVENI VO MAKEDONIJA
Жити се? Ти си единствениот во Македонија што имал Corsair Xpert DDR меморија?:LOL:

SO MEMORIITE SLEDUVA SOFTVER SO KOJ MEMORIJATA BEZ PROBLEM MOZE DA RABOTI DO 2000 MHZ.
:LOL:Добар виц. Ако можат да работат на 700MHz или повеќе, јас ќе ти ги платам по 2500 евра од парче.

:LOL::LOL::LOL:Индустријата сеуште не го усвршила DDR3, а DDR4 не постои ни како идеа на хартија.

SEGA NE TREBA DA MENUVATE NOV KOMPJUTER SAMO ZARADI EDNA MEMORIJA.SEGA IMATE 2 PATI POBRZ RAM OD DDR 3.
Побрзи од DDR3:LOL::LOL::LOL:, да пукнеш ме изнасмеа. Било кој средно-класен DDR2, кој во Македонија чини 15 евра за 1GB е побрз од тие мемории, оверклокувани или не.

BTW, првпат слушам дека некој сменил компјутер само за да надогради РАМ...
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ова мириса на заебанција. А и чисто се сомневам дека бројот е негов.
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Ова мириса на заебанција. А и чисто се сомневам дека бројот е негов.
Негов е бројот, има ставено и оглас на пазар3 со исто име Мики

@Miki Petrovski
ЗАИНТЕРЕСИРАН СУМ ДА ГИ КУПАМ РАМ МЕМОРИИТЕ, МОЈА ПРЕДЛОГ ЦЕНА Е 70ЕВРА ЗА ЕДНА МЕМОРИЈА, АКО МИ ДАДЕШ ПОПУСТ ДА ГИ ЗЕМАМ ДВЕТЕ ЗА 120 ЕВРА ТОА БИ БИЛО СУПЕР БИДЕЈЌИ ПЛАНИРАМ ДА КУПАМ НОВ КОМПЈУТЕР САМО ЗА ДА МОЖАМ ДА ГИ КОРИСТАМ ОВИЕ РАМ МЕМОРИИ. АКО ТИ ПРЕЧИ ДА ГО ЧИТАШ ТЕКСТОВ СО ГОЛЕМИ БУКВИ, ПИШИ МИ ПП И ЌЕ ГО ПРЕПИШАМ СО МАЛИ БУКВИ. ПРАТИ МИ МАИЛ НА [email protected]. ФАЛА И ПОЗДРАВ
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
ЌЕ МОРА ДА КУПИШ СТАР КОМПЈУТЕР. ВО НОВ ТИЕ МЕМОРИИ НЕМОЖЕШ ДА ГИ МОНТИРАШ.
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Stvarno edinstveni vo Makedonija :D
Да, да. :bravo: Единствени и на Балканот, и во цела Европа, па и пошироко во Светот.

Такви мемории немаат дури ни во фабриките и магацините на Corsair. Направиле само 2 примероци и му ги пратиле на Мики по грешка наместо во НАСА.
 

Acika_Beast

Intern
18 август 2008
124
3
Дечково стварно го згрешил местото за зафркавање ама секоја чест за идеата - РАМ DDR 400 ЌЕ ВИ РАБОТИ КАКО DDR 3 - 4.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

Miki Petrovski

Баниран/a
30 март 2008
185
3
Жити се? Ти си единствениот во Македонија што имал Corsair Xpert DDR меморија?

Не само што сум единствениот слободно можам да кажам,дека пред јас да ги поставам на слика,ти немаше ни чуено,а камо ли видено такви рам мемории.
Добар виц. Ако можат да работат на 700MHz или повеќе, јас ќе ти ги платам по 2500 евра од парче. Па работат на повеќе од 700 мхз,:zbunet3:али за цената ништо не правиме,јас им барам 3000 евра:LOL:

Индустријата сеуште не го усвршила DDR3, а DDR4 не постои ни како идеа на хартија. Ќе ти се смее некој.IBM во својот најнов мега компјутер користи ддр 6 кој ако те интересира работи на 20 гхз

Побрзи од DDR3:, да пукнеш ме изнасмеа. Било кој средно-класен DDR2, кој во Македонија чини 15 евра за 1GB е побрз од тие мемории, оверклокувани или не. Е ГОЈДО,ГОЈДО!!!!!!Како ги читам постовите еден по еден сваќам дека ептен си лаик за компјутери.:chudenje:Ајде има време ќе научиш.:LOL:Никој не се родил учен,нели
:LOL:
BTW, првпат слушам дека некој сменил компјутер само за да надогради РАМ...
Прости ова последново не можам да го допишам,бидејќи умрев од смеа:LOL:

Ова мириса на заебанција. А и чисто се сомневам дека бројот е негов.
Друже,абе знаеш што ми е глупаво кај тебе и кај гојдо.Што сакате да ставите сол во секоја манџа,или можеби пак тоа е за да имате повеќе постови.:zbunet3::Кој знае.zbunet3:
Само да напоменам дека јас сум член и на повеќе странски форуми како и на некои балкански.Еве ќе ти дадам пример за еден форум.На тој форум(се разбира како и тука)има тема за дискусија.Секое мислење дадено во друга тема,а кое би немало врска со истоимената тема,веднаш е баниран т.е лета од форумот.Али се разбира кај нас секој може да пишува каде што сака и каде ќе му текне. Мислам посебно на гојдо.На човекот ќе му падне криво доколку тој нешто нема и ке почне да плаче.
А за бројот не знам зашто и се се мачел да пишуваш.Јас и така стојам зад тоа со полно име и презиме како и телефон кој верувам ти и гојдо ретко би го дале.

Негов е бројот, има ставено и оглас на пазар3 со исто име Мики

@Miki Petrovski
ЗАИНТЕРЕСИРАН СУМ ДА ГИ КУПАМ РАМ МЕМОРИИТЕ, МОЈА ПРЕДЛОГ ЦЕНА Е 70ЕВРА ЗА ЕДНА МЕМОРИЈА, АКО МИ ДАДЕШ ПОПУСТ ДА ГИ ЗЕМАМ ДВЕТЕ ЗА 120 ЕВРА ТОА БИ БИЛО СУПЕР БИДЕЈЌИ ПЛАНИРАМ ДА КУПАМ НОВ КОМПЈУТЕР САМО ЗА ДА МОЖАМ ДА ГИ КОРИСТАМ ОВИЕ РАМ МЕМОРИИ. АКО ТИ ПРЕЧИ ДА ГО ЧИТАШ ТЕКСТОВ СО ГОЛЕМИ БУКВИ, ПИШИ МИ ПП И ЌЕ ГО ПРЕПИШАМ СО МАЛИ БУКВИ. ПРАТИ МИ МАИЛ НА [email protected]. ФАЛА И ПОЗДРАВ
Еве агентот CyberSpic(познаник на гојдо и на уште некои бебиња на форумов) ќе ви даде повеќе информации за мене.Е ако може и еден совет од мене.Викни ја мамичка да ти го прочита мојот оглас,бидејќи очигледно(иако е пишан со големи букви)не си го разбрал.И ај после човек да пишува со мали букви.Ништо нема да приметите:plachko2:

Да, да. :bravo: Единствени и на Балканот, и во цела Европа, па и пошироко во Светот.

Такви мемории немаат дури ни во фабриките и магацините на Corsair. Направиле само 2 примероци и му ги пратиле на Мики по грешка наместо во НАСА.
На циа и други како неа такви не им ни требаат.Тие си имаат(како што напоменав погоре)многу појаки,што верувам и дека гојдо поим нема како изгледаат.А за мемориите не се единствени во светот,али не се и рамови кои можеш да ги најдеш во канта(позади во сервис во сет) од каде потекнуваат повеќето делови на гојдо
:LOL::LOL:

Дечково стварно го згрешил местото за зафркавање ама секоја чест за идеата - РАМ DDR 400 ЌЕ ВИ РАБОТИ КАКО DDR 3 - 4.
Не знам како да ти одговарам т.е како да ти се обратам дали со(мали,чедо,или пак со бебенце на кој татенце му ставило интернет,и иако нема право да биде на форумов тоа сепак сака да си пише нешто:plachko2:
 
Ако си бил на толку многу форуми ке знаеш како да напишеш се што сакаш во едно мислење а не да постираш 5 мислења едноподруго. Тоа се рачуна за спамирање и се казнува со пермабан. А огласот стварно не е на право место, мислам иако има доста нубови и ботови на форумов, сепак ова е ИТ форум, и си има луѓе експерти, поготово за хардвер, кој што слатко се изнасмеаја кога го прочитаа огласот.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Прво и основно, огласот ти е сплет на глупости каков што немам видено порано. Вакви глупости може да изналупа само некој со крајно непознавање на хардвер или некој што сака да тера заебанции.
Второ и не помалку битно. Влегуваш во расправија со луѓе кои не ги познаваш, а со кои СИТЕ, ама БУКВАЛНО СИТЕ на форумов ќе ти речат дека не можеш да се мериш со нив во поглед на познавање на хардверот. Нека ти звучи ова и препотентно, и идиотски, и самобендисано....потполно ми е сеедно.
Трето и НАЈБИТНО ТУКА, ако некој те изнервирал, објасни му ги работите достојно, а не со изрази како викни ја мамичка и слично.
Темава ја префрлам во БОРЕЧКИ КЛУБ. Ја оставам уште некое време отворена, со цел да се доискаже секој кој се нашол спомнат во мојот или туѓ муабет.
За Мики Петровски ова е прва јавна опомена. Не е нов на порталов, но е слабо активен, па затоа ќе сметам дека малку подзаборавил на правилата.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,122
27,387
kalco.ru
Друже,абе знаеш што ми е глупаво кај тебе и кај гојдо.Што сакате да ставите сол во секоја манџа,или можеби пак тоа е за да имате повеќе постови.:zbunet3::Кој знае.zbunet3:
Само да напоменам дека јас сум член и на повеќе странски форуми како и на некои балкански.Еве ќе ти дадам пример за еден форум.На тој форум(се разбира како и тука)има тема за дискусија.Секое мислење дадено во друга тема,а кое би немало врска со истоимената тема,веднаш е баниран т.е лета од форумот.Али се разбира кај нас секој може да пишува каде што сака и каде ќе му текне. Мислам посебно на гојдо.На човекот ќе му падне криво доколку тој нешто нема и ке почне да плаче.
А за бројот не знам зашто и се се мачел да пишуваш.Јас и така стојам зад тоа со полно име и презиме како и телефон кој верувам ти и гојдо ретко би го дале.
Не другар они не ставаат сол на секоја манџа туку не се дечишта кои немаат врска од животот туку се луѓе(повозрасни) кои у животот прошле све и сешто а осбено ХАРДВЕР и сега сакаат само да ти укажат(не само на тебе туку на сите) да не постираме безврска само колку да имаме повеќе постови,а тоа што се глупости тоа е друга работа.
И бидете малце по благодарни а не да се правите најпаметни и да плукате по сите други кои за жал знаат многу повеќе од вас.


Ова не беше лично за тебе туку за сите што се маваат у гради дека кујзнае колку знаат поздрав
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
На циа и други како неа такви не им ни требаат.Тие си имаат(како што напоменав погоре)многу појаки,што верувам и дека гојдо поим нема како изгледаат.
Немам поима што имаат или немаат во Пентагон, ЦИА, ФБИ и ДЕА. Но благовремено сум информиран за се она поврзано со мемории достапно до обичните смртници. Поканава ми пристигна на мејл пред 3 дена:
JEDEC напиша:
Dear Mr. K**** A*******,


JEDEC/IPC International Conferences on Lead Free ElectronicsMarch 4-6, 2009, Santa Clara, CA The change to lead free solder has raised issues on the manufacture, processing, and reliability of electronic products. IPC and JEDEC are seeking speakers to participate in a conference dedicated to lead-free and related issues.Exhibition opportunities are also available.For additional information on the program, exhibition and participation details, please visit: http://www.pb-free.org/IPC_JEDEC CFP LF March 2009.pdf


Best Regards,
Angie Steigleman
[email protected]
па ти сега види колку сум во тек.


А за мемориите не се единствени во светот
А во Македонија се единствени? :rolleyes: Може ли вака, ако јас ти донесам(нема да ти ги поклонам) исти такви мемории дали ќе ги искршиш на парчиња твоите?

,али не се и рамови кои можеш да ги најдеш во канта(позади во сервис во сет)
Нема од канта, ќе ги извадам од една античка конфигурација.
од каде потекнуваат повеќето делови на гојдо
:LOL::LOL:
Повеќето од деловите кои ги имал, никогаш не ги имало во СЕТ или ги имало после година кога повеќе не се актуелни. Некои делови ги нарачувам од странство, пред било кој од нашиве да ги донесе.

Замисли за неколку недели, пред да излезе официјално, ќе ми донесат Deneb...ако имаш поима што е тоа.
 

MetalGear

Gaining Experience
14 април 2007
2,997
494
www.ibiz.mk
Такви мемории немаат дури ни во фабриките и магацините на Corsair. Направиле само 2 примероци и му ги пратиле на Мики по грешка наместо во НАСА.
помешале поштенски број
Ако си бил на толку многу форуми ке знаеш како да напишеш се што сакаш во едно мислење а не да постираш 5 мислења едноподруго. Тоа се рачуна за спамирање и се казнува со пермабан. А огласот стварно не е на право место, мислам иако има доста нубови и ботови на форумов, сепак ова е ИТ форум, и си има луѓе експерти, поготово за хардвер, кој што слатко се изнасмеаја кога го прочитаа огласот.
:bravo:

убаво си се изнасмејав

ај мики ако продаваш друго нешто пиши
случајно да не ти останало во магацин некои постари делови како
5-6 јадрен процесор
или пак некоја меморија од некои си 1тб, да не ги фрлаш ке ти ги купам:p
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
@Мики Петровски

Ај добро поучи не малку пошто ти си член на разни форуми .... пошто ние ништо не знаеме и цицаме весла:LOL:
А за банирање кога веќе збориш ... треба да знаеш дека до сега и ти ке беше баниран. Ама нема потреба пошто овде е можда полиберален начинот на гледање на работите .... што лично мене ми се свиѓа:p


BTW, првпат слушам дека некој сменил компјутер само за да надогради РАМ...
Па за џабе не викаат дека човек учи додека е жив. :)
Овде малку не си во право ... затоа што јас имам сменето цел компјутер заради RAM. Додуша не го сменив туку си купив нов. :D
Ај да ставам на мојов целерон DDR2 RAM кога не можам, слотовите не се исти ... не може да влезе картичката во слотот .... ме сфаќаш што сакам да кажам. :)
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Си сменил стар компјутер за нов за да ставиш НОВ RAM. Не си сменил компкјутер за да ставиш стар RAM.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Си сменил стар компјутер за нов за да ставиш НОВ RAM. Не си сменил компкјутер за да ставиш стар RAM.
Така де :) .... најверојатно си го утнал изразот во претходниот пост ... пошто јас надоградување на рам разбирам ставање на нов или појак рам.
Најверојатно ти е печатна грешка.:D

BTW, првпат слушам дека некој сменил компјутер само за да надогради РАМ...
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Замисли за неколку недели, пред да излезе официјално, ќе ми донесат Deneb...ако имаш поима што е тоа.
Новиот процесор на AMD?
Ај коа ќе ти го донесат сликај го и направи еден Benchmark да видиме што зверка е, пошто глеам има некои ептен онака рецензии за него напишани. А да не знаеш од прилика цена случајно колку ќе биде?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,398
1,099
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,122
27,387
kalco.ru
@ Taurus не ме се замарај гледаш дека пишал ЌЕ РАБОТИ КАКО DDR4...
Која е таа ддр4 меморија нека ми каже да ја видам
 
M

Mr.Alien

Гостин
Вероватно 200.0 MHz по грешка му се видело како 2000 MHz. Инаку, овие мемории датираат некаде од 2005 година, ако не се лажам.....
 

Acika_Beast

Intern
18 август 2008
124
3
Ти дете си стварно будала бе, дали се збуна или нешто друго незнам ама најверојатно мислиш на Ацика13. ЗА ТЕБЕ И ЗА СИТЕ ШТО МИСЛАТ ДЕКА 13 ГИ ОЗНАЧУВА МОИТЕ ГОДИНИ ЕПТЕН СЕ ЛАЖИ. Немам многу повеќе од 13 ама нема врска, а што значи тоа 13 не смеам да кажам оти мислам дека е забрането да се пиши против сексуалната определба.:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,760
Членови
28,229
Најнов член
redstone
На врв Дно