1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

2x RX580 8GB vs 1x GTX 1080ti

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од zdravkovskii, 11 Јануари 2019.

 1. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  128
  63
  14 Јануари 2011
  Главно работам DaVinci Resolve и After Effects. Во моментов имам една RX580, па се мислам дали да надоградам со уште една или да сменам на 1080ti.

  Матичната што ја имам е B350 Gaming Plus, a CPU Ryzen 7 1700.

  Ќе ве замолам за мислење
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,937
  2,909
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Поефтино ке те кошта да си ставеш уште една 580ка , одаат околу 7000-8000 ден, додека 1080ките најмалце 500е.
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 3. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  792
  463
  28 ноември 2015
  Машко
 4. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  128
  63
  14 Јануари 2011
  не го одговара баш моето прашање

  Разбирам, ама дали ќе има голема разлика во перформанс или ќе биди „тука некаде“ ?
   
  На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
 5. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  792
  463
  28 ноември 2015
  Машко
  Нема разлика во перфоманси гледаш од графата не вреди.
   
 6. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  128
  63
  14 Јануари 2011
  Неможам да најдам каде пишува за Crossfire, ќе можи скриншот?
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 7. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  792
  463
  28 ноември 2015
  Машко
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 8. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  128
  63
  14 Јануари 2011
 9. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,095
  1,489
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Веќе година дена имав таков сетап, немав никаков проблем, стабилноста повеќе ќе биде афектирана од квалитетот на напојувањето одколку од втората графичка, ќе ти треба солидно 650 или 750W напојување ...
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Jokerski

  Продадено RX580

  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,040
 2. gremlin
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  699
 3. gremlin
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,954
 4. shifty
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  680
 5. skopje_mkd
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  2,068
Вчитување...

Сподели

Вчитување...