• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

25 годинишнина на CD-то

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

DeadlyShadow

Intern
26 октомври 2007
3
0


На 17 август 2007 е обележана 25 годишнина од постоењнето на CD дисковите. На 17 август 1987 год. во околината на Германскиот град Хановер е произведен првиот медиум од кој содржината се читала со помош на ласерски зрак. Веќе познатото CD (compact disk), настанал неколку години покасно од соработката на Филипс и Сони. Од извори од Филипс, до денешен ден се продадени преку 200 милјарди медии, што одговара бројката од 250 примеркоци продадени на секоја секунда во последните 25 години.

За повеќе читај тука:

Код:
http://www.tgdaily.com/content/view/33437/113/
 
M

Mr.Alien

Гостин
Happy Birthday, CD!
Ќе има уште родендени, барем додека BluRay и HD DVD не се "вдомат" на исто ниво како и ЦД-то. Барем уште неколку години....
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Happy Birthday, CD!
Ќе има уште родендени, барем додека BluRay и HD DVD не се "вдомат" на исто ниво како и ЦД-то. Барем уште неколку години....

И со што ли ќе ги „полниме“ тие дискови? :p Еее порано ми требаше 16 дискети за DOOM2 да го однесам на друго место..до кај стигна техникава бреее
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,981
Мислења
854,153
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно