• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

25 години Windows

  • Ја почнал/а темата
  • #1

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
885
Ohrid
Најпопуларниот оперативен систем на светот годинава слави 25 години постоење. Овој ОС се појави во далечната 1983 година и неговата премиерна верзија 1.0 тогаш и била тотално непозната на јавноста.
Windows 1.0 на пазарот бил многу кратко време и имал многу мала практична употреба, но го обележал почетокот на доминацијата на оперативниот систем на Microsoft.

Поради проблеми со лансирањето, излегувањето било одложено две години по неговото претставување и почетното прилагодување на корисниците кон овој оперативен систем било споро, но како што во денешно време гледаме - и тоа како успешно.

Microsoft моментално работи на седмата верзија на Windows, која би требало да се појави кон крајот на наредната година, и која ќе има едноставно, но не баш иновативно име - Windows 7.

Kajgana

Англиски извор ( Нормално неколку дена побрз од нашиве) :
internetnews.com
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,630
Мислења
822,053
Членови
28,275
Најнов член
Лени333
На врв Дно