1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

24C128 EEPROM програматор

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од The Man, 15 Февруари 2020.

 1. The Man

  The Man
  Gaining Experience

  173
  52
  24 Април 2008
  Здраво дечки, барам некој со програматор за ваков тип на I2C EEPROM и SOIC8 алигаторка за да се исчита 24C128 без да се одлемува од плоча и потоа да промениме внатре неколку букви. Можам да ја донесам лично плочата било каде во Македонија.
  Дали некој од вас има ваков програматор и колку ќе ме чини услугата? :)
  Ако немате, би порачал CH341A од EBay Ch341a programmer eeprom test-clip converter-module FLASH-BIOS EEPROM soic 8 sop8 | eBay

  Можеби @Daniel86 @SaleSk @Tawe @bogoevski можат да помогнат?
   
 2. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,759
  7,207
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Што ти душа сака ќе исчитаме, ама не работам со штипки, мора да го одлемам чипот. Без гајле, сето тоа професионално ќе се одработи.
   
  На SaleSk и spiritBreaker им се допаѓа ова.
 3. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  920
  630
  11 ноември 2015
  Машко
  Го имам и јас истиот програматор што ти треба, како што спомна @Daniel86 и јас не работам со штипки, само со вадење на чипот.
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,759
  7,207
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Браво, паметно и одговорно.
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 5. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,859
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  лепотани. борис, не знам шо работиш, ама даниел( @Daniel86 ), брату, експерт си. го видов твојто работење лично, не сумњам во се шо ќе наведиш. само мачорот да си го средиш :p :D
   
  SaleSk, gOJDO и на Daniel86 им се допаѓа ова.
 6. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,267
  4,779
  4 ноември 2013
  Машко
  Среден е, му ги имат скинато јајц*та :D
   
  Mar tiN, Pane24, Daniel86 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,859
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  само да не скокнит од тераса, го мислам :D
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,759
  7,207
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  20190719_142111.jpg
  You talking to me? :D
   
  Avid, SaleSk и на HardCorec им се допаѓа ова.
 9. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,859
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,759
  7,207
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Море овој мака нема, иде надвор со лифт си се вози, скита по кафани, се враќа сам дома ќе се изнаурла ќе се изнавика, ќе јаде и ќе легне. Прав бекрија :D
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 11. The Man

  The Man
  Gaining Experience

  173
  52
  24 Април 2008
  Ризикот од исчитување директно на плоча со штипка е поголем од ризикот да се одлеми чипот и потоа залеми? Не ви се мешам во струката, туку се ова ми е ново и ме интересира :)
  Кои се ризиците при директно читање, претпоставувам дека може да се корумпираат податоците на чипот?
   
 12. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,759
  7,207
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Добро претпоставуваш. Сум бил сведок на многу немили сценарија кадешто е зафркната работата со штипка. Ги имам две, еднаш или двапати сум ги употребил, видов колку е саат и ги баталив.
   
 13. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  498
  154
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Јас сум во Велес, ако те носи патот може да завршиме работа. Инаку и јас одам на варијанта одлемување/залемување, нема никаков ризик.

  За прашањето да се чита/запише без одлемување, при читање не можеш да направиш проблем, проблем може да се појави ако пробаш да запишеш. Постојат неколку можни варијанти: прво, воопшто да не го прочиташ, да го прочиташ како што треба целосно, но да не можеш да го запишеш, и трето, да го прочиташ но корумпиран, и доколку успее нешто (или целосно) да запише, тогаш настанува голем проблем, еепромот веќе нема функција како што треба да има, а оригиналниот фајл веќе го немаш.

  Сето тоа е последица што секоја плоча е приказна сама за себе, со различни елементи, сигнали итн.. Пример за читање на одреден еепром, одреден пин на него треба да биде на понизок напон или 0, а при запишување треба да се крене напонот. Исто така, често имаат и опција Write Protect, каде нормално пинот е поврзан на маса и е дозволено запишување, додека истиот пин ако се крене само од плочата или се поврзи на напон, забранува било каква измена во фајлот...
   
  The Man, Daniel86 и на bxxxn им се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  10,632
  10,217
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Tawe
  Исто и SMD варијантите одиш со одлемување/залемување?
   
 15. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  498
  154
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Да :)
   
 16. The Man

  The Man
  Gaining Experience

  173
  52
  24 Април 2008
  Фала @Tawe , се договорив со @Daniel86 да му ја однесам плочата кога ќе ја имам во раце (за неколку дена).
   
  На Tawe му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...