• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

2020-та година, вкупно повеќе продадени ChromeOS уреди отколку macOS уреди

  • Ја почнал/а темата
  • #1

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,619
1,075
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
454
606
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
huh ???
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,096
453
Па добро, факултетите поише им се исплати да купат Chromebook уред него ли Macbook уред оти се поскапи. Зборам за тие факултетите низ европа и по западот.
Еве братучедки во шведска што имам, факултетот нив им дава Chromebook за користење.

Нека не ве чуди, доста компании, фабрики, и факултети зимаат Chromebook уреди.

А и друга работа, Macbook ти е продукт на Apple, они одлучуваат колку, кога и какви уреди ќе пуштат во употреба.
Chromebook може секоја компанија да ти направи уред, било кога. Samsung, LG, Asus, итн итн... тоа се повеќе компании, во споредба со Apple.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,992
29,000
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Па добро, факултетите поише им се исплати да купат Chromebook уред него ли Macbook уред оти се поскапи. Зборам за тие факултетите низ европа и по западот.
Еве братучедки во шведска што имам, факултетот нив им дава Chromebook за користење.

Нека не ве чуди, доста компании, фабрики, и факултети зимаат Chromebook уреди.

А и друга работа, Macbook ти е продукт на Apple, они одлучуваат колку, кога и какви уреди ќе пуштат во употреба.
Chromebook може секоја компанија да ти направи уред, било кога. Samsung, LG, Asus, итн итн... тоа се повеќе компании, во споредба со Apple.
Чудно како истово не важи кога се збори за продажба на иПхоне?
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,532
4,177
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Во принцип MacOS и ChromeOS се качуваат, додека губитникот е Windows...не мора сензационалистички наслови како овие два оперативни да се конкуренција.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,619
1,075
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Во принцип MacOS и ChromeOS се качуваат, додека губитникот е Windows...не мора сензационалистички наслови како овие два оперативни да се конкуренција.
се согласувам дека не се конкуренција. но за ChromeOS е важен milestone бидејќи како многу понова платформа, во многу тромав пазар, овој показател го афирмира кај тие што развиваат софтвер и хардвер.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,096
453
Чудно како истово не важи кога се збори за продажба на иПхоне?
Друга прича е иПхоне.

Имаш секогаш пеачки, рапери, милионери кои што би дале и 5,000 долари за иПхоне, па така да Apple ќе си прави уште многу пари. Нека не те чуди тоа.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,192
11,556
youtu.be
Јас лично користам Chromebook за настава со Teams, одличен оперативен без никакви маани и не ме чуди ако е таков трендот со ChromeOS.

иПхоне е сеуште без конкуренција. ;)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,619
1,075
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Јас лично користам Chromebook за настава со Teams
стварно? на кој хардвер?

моето лично искуство е
* chromebox-ови на работа
* таблет по дома

chromebox-овите како корпоративни уреди за конференции и light office work се одлични. Не се занимавам толку со Corporate IT работа, но далеку поедноставни, побезбедни за одржување него fleet на windows или mac машини (осим таму еден лош update на верзија 73 :cautious:).

таблетот за дома, е low-grade, бољи од андроид за мултитаскинг, иам и тастатура и маус bt. но не ми го заменува лаптопот.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,192
11,556
youtu.be
@gdamjan

Chromebook реков ;)
Батеријата држи со саати, не сум мерел но би рекол 5-6 саати со вклучена камера и вифи.

Инаку имам пробано со инсталација на Acer D255e и работи одлично ChromeOS.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,619
1,075
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,485
Мислења
845,336
Членови
29,298
Најнов член
Karakonzon
На врв Дно