• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

200 евра за дизајн на лого и статуетка

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
200 евра награда за дизајнирање на лого и статуетка за претстојното промовирање на Претприемач на годината - 2007.

Од избраниот дизајн, статуетката ќе биде направена од бронза и висина 25-30 cm.
Во соработка со Сојуз на стопански комори, Македонска развојна фондација за претпријатија, Агенција за поддршка на претприемаштвото на Македонија, Центар за развој на претприемачи и менаџери, SECI проектот и Центарот за развој на нови бизниси при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, ќе биде прогласен најдобриот претприемач во Македонија за 2007 година. Изборот ќе биде извршен врз основа на дефинирани критериуми и податоци од Централниот регистер на Македонија.
Вашите цртежи и скици (во електронски формат: PDF, JPG, TIFF, BMP) праќајте ги на [email protected].
Рокот за испраќање на материјалот е 28 ноември 2007 година (среда). До 14 часот.

http://www.bsc.ukim.edu.mk/news_details.aspx?id=195
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
На прв поглед изгледа малку ама колку време треба да се направи лого?

За 8 часа, еден работен ден,може да се направат 100 логоа и 10 статуетки или можеби повеќе?

200 евра за еден ден и не баш малку..барем за мене :)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,569
2,922
И не е финтата времето, финтата е ценаат на трудот, креативноста, идејата итн... А тоа има цена која и немозе баш да измери временски...
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
ОК знам капирам, него ти можеш да креираш еден цел месец или 5 минути и пак она што е 5 мин да биде покреативно и подобро него другото, така да не измислувате нова Мона Лизa, него колку пари толку "музика", колку би потрошиле време за 200евра, нели, и тоа за нешто што незначи дека ќе победи?

Јас повеќе од 1 час не би одвоил за оваа работа и би направил 10 варијанти и на лого и статуа и ако добијам ОК, ако не ..пак ОК барем сум инвестирал само еден час :)

Иначе, јас мислам и наградата да е само 20евра пак ќе има кандидирани трудови, така да пазарно цената е ОК, според мене, квалитетот и инвентивноста никој не може да ги гарантира.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
ОК знам капирам, него ти можеш да креираш еден цел месец или 5 минути и пак она што е 5 мин да биде покреативно и подобро него другото, така да не измислувате нова Мона Лизa, него колку пари толку "музика", колку би потрошиле време за 200евра, нели, и тоа за нешто што незначи дека ќе победи?

Јас повеќе од 1 час не би одвоил за оваа работа и би направил 10 варијанти и на лого и статуа и ако добијам ОК, ако не ..пак ОК барем сум инвестирал само еден час :)

Иначе, јас мислам и наградата да е само 20евра пак ќе има кандидирани трудови, така да пазарно цената е ОК, според мене, квалитетот и инвентивноста никој не може да ги гарантира.
Woah. Dude. Ме разочара :) Да се дизајнира и направи нешто пред се е потребен талент, креативност и работа.

За 8 часа, можат да се направат 10 логоа, ама какви?????

Го поздравувам и поддржувам конкурсот, ама навистина можеле да го одврзат кесето, ако веќе сакаат да мотивираат некого.

Чисто информативно, за обични логоа на http://www.adultdesigncontest.com се даваат награди од $150 до $500 USD. Награда добива и второпласираниот а често и трето пласираниот.
Спореди го ова со дизајн на статуа.

Get real.

И да, времето кое е потребно за дизајнирање на нешто е сосема неважно во вакви ситуации. Исто како да го обезвреднуваш трудот на човек кој учел и работел 10тина години за да добие знаење. Ако истиот најде решение на некој комплексен проблем за 1 минута, ќе му дадеме 50 денари и ќе му речеме бркај работа?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Сојуз на стопански комори, Македонска развојна фондација за претпријатија, Агенција за поддршка на претприемаштвото на Македонија, Центар за развој на претприемачи и менаџери, SECI проектот и Центарот за развој на нови бизниси при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ <- Успеале да издвојат само 200 евра како награда? Навистина е срамно. Само ја покажува вистинската слика (мизерија) во која се наоѓа државава а и народот во неа и колку се цени трудот кај нас.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Навистина за срамота, каде е тука мотивацијата. Ако решам да учествувам тоа ќе биде нешто едноставно направено без посебно вложување на труд.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно