• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

2 слота, DDR1 и DDR2

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Здраво!
Имам една матична која има два слота, едниот за DDR1 другиот за DDR2. Дали е препорачливо да ставам една 512на DDR1, а другa 512 на DDR2?

Поздрав.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
И да ставеш нема да работи едната плочка. И двете плочки мора да се од ист тип и ставени на ист слот. И не верувам дека имаш 2 различни слота, т.е. САМО 2 различни. Дај модел на матичната
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.684
30.133
kalco.ru
!Kaj moze da ima dva razlicni slotovi?
Ja kolku sto znam maticnata ima ili ddr1 ili ddr2 ili ddr3 site cetiri isti
ali daj model na maticna mozda ima i takvo nesto
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Не знам за старите, но од новиве плочи има шо подржуваат и DDR2 и DDR3 ,така да можеби е возможно...
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.129
786
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Има такви плочи кој подржуваат и DDR1 и DDR2 ама мораш да одбереш кој од нив ќе го користиш
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Кај мене на матичната на компјутерот (незнам што модел беше) има 4 слота, 2 се SD RAM, а 2 се за DDR RAM, мах. до 1гб. Значи ги мешале, посебно постарите плочи.

@StMartin, како што кажаа погоре никако мешање на рамовите.
Дај кажи точен модел на матична па да провериме што рам подржава.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Постојат комбо плочи, и со слотови за DDR1 и за DDR2. Но, можеш да користиш само еден вид меморија, двата не.
Дури и ако се стави некој DDR1 мемориски модул кој е вон JEDEC стандардот (според кој DDR1 мемориите се стандардизирани до 400 MHz), а има такви до 533 MHz, нема да биде возможно тој да работи со DDR2 модул на ист работен такт.
Се работи за различни работни тактови (освен во наведениот пример), различни тајминзи, латенции, различен работен напон....премногу фактори кои ја оневозможуваат паралелната работа.
Не верувам дека воопшто и ќе бутира со два различни модули. Видиш, тоа не ми паднало на памет да испробам....:).
 

Angel

Intern
21 април 2007
314
27
Здраво!
Имам една матична која има два слота, едниот за DDR1 другиот за DDR2. Дали е препорачливо да ставам една 512на DDR1, а другa 512 на DDR2?

Поздрав.
99% сум убеден дека си грешка. ДДР има 184 пина, а ДДР2 има 240 пина. Тоа е едно. Друго меморискиот бафер се разликува, трето фреквенција, четврто латенција. 5,6,7... Има многу разлики и не верувам дека некако би можел да успееш да ги синхронизираш да работат заедно. Ај провери уште еднаш, и дај го моделот на матичната.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
99% сум убеден дека си грешка. ДДР има 184 пина, а ДДР2 има 240 пина. Тоа е едно. Друго меморискиот бафер се разликува, трето фреквенција, четврто латенција. 5,6,7... Има многу разлики и не верувам дека некако би можел да успееш да ги синхронизираш да работат заедно. Ај провери уште еднаш, и дај го моделот на матичната.

Убаво пишаа погоре дека има комбо матични и дека 99% неможе да поддржи во исто време DDR1 слот и DDR2 слот да работат.
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Постои таква матична, какошто постоеле од сд во ддр, така постојат и ддр2 во ддр3, значи тоа се вика транзиција на некој начин.

Исто важно е да се знае дека слотовите не се уни, туку 2 се ддр1 а 2 се ддр2.
И исто сум убеден дека нема да ти работи ако ги помешаш.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
- Dual Channel DDR memory technology
- 2 x DDR DIMM slots
- Supports DDR400/333/266 non-ECC, un-buffered memory
- Max. capacity of system memory: 2GB

Мислам дека 2 слота ти се исти, а не различни?!?
 

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Добро а сигурни ли сте за ова? Што ако пробам? Можно е да изгори нешто или не?
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
И да сакаш не може да пробаш, не станува ДДР2 во овие слотови

Може бе, има 2 слота ддр1 и 2 слота ддр2.

Ако пробаш не сум баш сигурен ама 99% нема да ти работи, а 1% или ќе ти се зафркне нешто или пак ќе ти работи.
По моја претпоставка е ова без да барам по интернет:D.
 

NiNo_v

Sentinel
9 јуни 2007
8
5
Скопје
NiNo_v's setup  
Processor & Cooler
I5 4440
Motherboard
Gigabyte Z97 D3H
Storage
SSD-256 gb Kingston, HD-1 tb Toshiba
PSU
Corsair CX750
RAM
16 GB KIngston HyperX Fury DDR3 1600mhz
Video card
Gigabyte 1060 3GB G1 Gaming
Case
Thermaltake Commander MS-I
Monitor
Samsung 24" LF24T350
OS
Windows 10 pro
Prvo poglednete ja plocata ubavo koi se tie 4 slota dva za DDR1 i dva za DD2 vi se cudam na muabetov okolu maticnava ili jas haluciniram sinko imas dva slota za DDR1 do 400Mhz i tolku.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ако е точен линков и ако се работи за истата плоча. тогаш тука имаш САМО ДВА слота за меморија, и тоа и двата се DDR1.
Во овој слот НЕ МОЖЕШ (освен со чекич) да вметнеш DDR2 меморија. Стварно, од каде ти идеја дека имаш комбо плоча?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.503
17.118
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Во овој слот НЕ МОЖЕШ (освен со чекич) да вметнеш DDR2 меморија.
Без чекич но со малку напор може да влезе(едната половина) во PCI слотот.:LOL:


Пред некое време меѓу антиквитетите најдов една P1 матична плоча со 4xEDO 60ns и 2xSDR 66MHz.:D
 

NiNo_v

Sentinel
9 јуни 2007
8
5
Скопје
NiNo_v's setup  
Processor & Cooler
I5 4440
Motherboard
Gigabyte Z97 D3H
Storage
SSD-256 gb Kingston, HD-1 tb Toshiba
PSU
Corsair CX750
RAM
16 GB KIngston HyperX Fury DDR3 1600mhz
Video card
Gigabyte 1060 3GB G1 Gaming
Case
Thermaltake Commander MS-I
Monitor
Samsung 24" LF24T350
OS
Windows 10 pro
Steta im go rasipavme muabetov ubavo im trgna moze i ke dojdea do nekoe resenie :ups:
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Со 1 и 2 се означени слотовите, збунувачки е на сликата што ги напишале DDR1 и DDR2 (можеби требало да напишат DDR slot1, DDR slot 2), ама ова Dual Channel DDR400 и карактеристиките на слотовите ти покажува дека станува збор за исти тип на слотови.

p4i65gpage09ls5.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.816
Членови
31.500
Огласи
31
Најнов член
Stefanija99
На врв Дно