1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проценка 2 сетови CPU+MB+RAM, 2 графички и рандом периферија

Дискусија во форумот 'Продавам' започната од Feelyo, 27 Декември 2019.

 1. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  67
  62
  2 Април 2017
  Машко
  Ко што кажува насловот, потребна ми е проценка на следниве делови, а некои од нив веројатно ќе идат и на продажба после тоа.

  I7-3770K
  Asus P8Z77-V LX
  4x4GB DDR3 Kingston HyperX Blue @ 1866MHz CL9

  Asus GTX 1060 Turbo 6GB
  Gigabyte GTX 1060 Xtreme Gaming 6GB
  (Ниедна од овие не е копана и двете се користени само за гејминг)

  Asus GTX660Ti DC2OC

  I3-7100 - под гаранција до 11ти месец 2020
  Asus B250M-PLUS - под гаранција до 11ти месец 2020
  1x8GB AData DDR4 @ 2400MHz

  Razer Blackwidow (мислам дека е 2015та, сигурно е со Razer Green Switches) - Тастатурата е функционална целосно, со исклучок на минусот на numpad-от што од некоја причина проработува само откако ќе се стисне појако или ќе се дувне на него.

  Razer Armadillo 2 (некористено, извадено само од кутија да се разгледа)

  SteelSeries Sensei RAW - без гаранција, добро сочуван

  Logitech G305 - купен пред некој месец со локална гаранција останати повеќе од година ипол, користен многу малку, неполни недела дена

  Монитор LG 22EN33 - 1080p LED
   
  Последна промена: 27 Декември 2019
 2. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  920
  631
  11 ноември 2015
  Машко
  Заинтересиран сум.
   
 3. Mario.Bog

  Mario.Bog
  On your way to fame

  985
  594
  15 Декември 2013
  Машко
  Заинтересиран сум за маусов :)
   
 4. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,281
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  1) I7-3770K, Asus P8Z77-V LX, 4x4GB DDR3 Kingston HyperX Blue @ 1866MHz CL9 = 12K
  2) Asus GTX 1060 Turbo 6GB = 7K
  3) Gigabyte GTX 1060 Xtreme Gaming 6GB = 8~8.5K
  4) Asus GTX660Ti DC2OC = 2.5-3K
  5) I3-7100, Asus B250M-PLUS, 1x8GB AData DDR4 @ 2400MHz = 6K
  6) LG 22EN33 - 1080p LED = 2.5K

  Рејзер играчките не ги разбирам за да ги проценам.
   
  Feelyo, Alucard, GGTT1 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  67
  62
  2 Април 2017
  Машко
  Некој друг за плус проценка и за проценка на "играчките"? :D
   
 6. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  67
  62
  2 Април 2017
  Машко
  Нека идат на продажба, скоро се сложувам целосно со цените на @gOJDO

  Има некој мал простор за дискусија, но горе-доле сметам дека се реални цените.

  1)
  i7-3770K, P8Z77-V LX, 4x4GB Kingston HyperX Predator Blue @ 1866MHz CL9 - 13000
  - Процесорот е негуван уште од почеток со водено ладење, домаќински чуван со менувана паста по еднаш во година
  - Матичната доаѓа со IO Shield-от
  - Во случај да купувачот сака, целиот сет доаѓа со CoolerMaster куќиште гратис (некоја постара серија на K350), кое што е малце искасапено од горна страна (има направено дупки, за да ми собира воденото ладење 2x120mm)

  2)
  i3-7100, Asus Prime B250M-PLUS, 1x8GB AData DDR4 @ 2400MHz - 7000
  - Процесорот и матичната се под гаранција до 11ти месец 2020та, рамот е домаќински купен од член на форумов, ниеден дел не е никогаш копан!

  3) Asus GTX 1060 Turbo 6GB - 7300
  - Локална, некопана, користена само за гејминг

  4) Gigabyte GTX 1060 Xtreme Gaming 6GB - 8500
  - Локална, некопана, користена само за гејминг, убави фабрички клокови си има, и има RGB од страна со софтверот што си доаѓа со самата картица

  5) Asus GTX660Ti DC2OC - 2500
  - Верувале или не, ни оваа не е копана, користена исто така само за гејминг, мислам дека без проблем ги тера и сите денешни competitive titles, немала проблеми со игри од типот на CSGO, Fortnite, Dota2, Rocket League и слично, дури и PUBG ја игра со над 60 фрејмови, и е супер ако не барате 144Hz искуство

  6) LG22EN33 1080p LED - 2500
  - Нема мртви пиксели, работи најнормално, се продава бидејќи едноставно сакам да се тргнам од VGA

  7) Razer Armadillo 2 - ???? (ако некој има предлог, слободно!)
  - Отворено само да се разгледа, од тогаш стои во кутија непипнато, јас го имав добиено на поклон, никад не почнав ни да го користам, искрено не знам ни колку коштало

  8) Razer Blackwidow (мислам дека е 2015та, сигурно е со Razer Green Switches) - 2500
  - Тастатурата е функционална целосно, со исклучок на минусот на numpad-от што од некоја причина проработува само откако ќе се стисне појако или ќе се дувне на него.

  9) SteelSeries Sensei RAW - 1300
  - Во супер состојба, користен, без гаранција, и до ден денес една од најубави форми и текстури на маус некад направени и многу поквалитетен од новите SteelSeries мауси кои што имаат проблеми со одлепување на гуми и слично

  10) Logitech G305 White - 2600
  - Купен пред некој месец со локална гаранција останати повеќе од година ипол, користен многу малку, неполни недела дена
  - Еден од најдобри wireless мауси, без никаква латенција, сензорот е исто така беспрекорен, тој што би го купил - знае за што станува збор

  11) SteelSeries Siberia Raw Prism White - скршени - 800????
  -
  Скршени се горе кај headband-от, инаку се сеуште целосно функционални, ако некој што е crafty сака да ги земе да си ги користи, слободно нека предложи и цена

  Напомена: Двата сетови не би ги делел, единствено ако успее да се најде купец за сите делови.
  Напомена2: Би прифатил и замени за подобри графички/процесори/монитори, дури и да е со доплата од моја страна, тука ми спаѓаат 7ма/8ма/9та генерација Intel i5/i7 и 3та генерација Ryzen, и графички подобри од 1060 6GB
   
  Последна промена: 3 Јануари 2020
 7. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  67
  62
  2 Април 2017
  Машко
  4) Gigabyte GTX 1060 Xtreme Gaming 6GB - 8500 --- Резервирана
   
 8. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  67
  62
  2 Април 2017
  Машко
  BUMP

  1) i7-3770K, P8Z77-V LX, 4x4GB Kingston HyperX Predator Blue @ 1866MHz CL9 - 12500
  2) i3-7100 + 1x8GB AData DDR4 @ 2400MHz - 5300 (без матичната, бидејќи најдов потенцијален купувач за матичната)
  3) Asus GTX 1060 Turbo 6GB - 7200
  4) Gigabyte GTX 1060 Xtreme Gaming 6GB - 8500 (се враќа на продажба)
  5) Asus GTX660Ti DC2OC - 2300
  8) Razer Blackwidow (мислам дека е 2015та, сигурно е со Razer Green Switches) - 2300
   
  На zlate_mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  67
  62
  2 Април 2017
  Машко
  под 4) и под 5) продадени

  Останати:

  1)
  i7-3770K, P8Z77-V LX, 4x4GB Kingston HyperX Predator Blue @ 1866MHz CL9 - 13000
  - Процесорот е негуван уште од почеток со водено ладење, домаќински чуван со менувана паста по еднаш во година
  - Матичната доаѓа со IO Shield-от
  - Во случај да купувачот сака, целиот сет доаѓа со CoolerMaster куќиште гратис (некоја постара серија на K350), кое што е малце искасапено од горна страна (има направено дупки, за да ми собира воденото ладење 2x120mm)

  2)
  i3-7100, Asus Prime B250M-PLUS, 1x8GB AData DDR4 @ 2400MHz - 7000
  - Процесорот и матичната се под гаранција до 11ти месец 2020та, рамот е домаќински купен од член на форумов, ниеден дел не е никогаш копан!

  3) Asus GTX 1060 Turbo 6GB - 7300
  - Локална, некопана, користена само за гејминг

  6) LG22EN33 1080p LED - 2500
  - Нема мртви пиксели, работи најнормално, се продава бидејќи едноставно сакам да се тргнам од VGA

  7) Razer Armadillo 2 - ???? (ако некој има предлог, слободно!)
  - Отворено само да се разгледа, од тогаш стои во кутија непипнато, јас го имав добиено на поклон, никад не почнав ни да го користам, искрено не знам ни колку коштало

  8) Razer Blackwidow (мислам дека е 2015та, сигурно е со Razer Green Switches) - 2200
  - Тастатурата е функционална целосно, со исклучок на минусот на numpad-от што од некоја причина проработува само откако ќе се стисне појако или ќе се дувне на него.

  9) SteelSeries Sensei RAW - 1300
  - Во супер состојба, користен, без гаранција, и до ден денес една од најубави форми и текстури на маус некад направени и многу поквалитетен од новите SteelSeries мауси кои што имаат проблеми со одлепување на гуми и слично

  10) Logitech G305 White - 2600
  - Купен пред некој месец со локална гаранција останати повеќе од година ипол, користен многу малку, неполни недела дена
  - Еден од најдобри wireless мауси, без никаква латенција, сензорот е исто така беспрекорен, тој што би го купил - знае за што станува збор

  11) SteelSeries Siberia Raw Prism White - скршени - 800????
  -
  Скршени се горе кај headband-от, инаку се сеуште целосно функционални, ако некој што е crafty сака да ги земе да си ги користи, слободно нека предложи и цена
   
  На Zaree и gOJDO им се допаѓа ова.
 10. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,324
  2,059
  13 Јануари 2014
  Машко
 11. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  67
  62
  2 Април 2017
  Машко
  Bump:

  Намелени цени и останати:

  1)
  i7-3770K, P8Z77-V LX, 4x4GB Kingston HyperX Predator Blue @ 1866MHz CL9 - 12000
  2) i3-7100, Asus Prime B250M-PLUS, 1x8GB AData DDR4 - 7000
  3) Asus GTX 1060 Turbo 6GB - 7100
  6) LG22EN33 1080p LED - 2500
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  67
  62
  2 Април 2017
  Машко
  BUMP:

  Мониторот тргнат од продажба и намалени цени

  1)
  i7-3770K, P8Z77-V LX, 4x4GB Kingston HyperX Predator Blue @ 1866MHz CL9 - 11600
  - Процесорот е негуван уште од почеток со водено ладење, домаќински чуван со менувана паста по еднаш во година
  - Матичната доаѓа со IO Shield-от
  - Во случај да купувачот сака, целиот сет доаѓа со CoolerMaster куќиште гратис (некоја постара серија на K350), кое што е малце искасапено од горна страна (има направено дупки, за да ми собира воденото ладење 2x120mm)

  2)
  i3-7100, Asus Prime B250M-PLUS, 1x8GB AData DDR4 @ 2400MHz - 7000
  - Процесорот и матичната се под гаранција до 11ти месец 2020та, рамот е домаќински купен од член на форумов, ниеден дел не е никогаш копан!

  3) Asus GTX 1060 Turbo 6GB - 7000
  - Локална, некопана, користена само за гејминг

  7) Razer Armadillo 2 - ???? (ако некој има предлог, слободно!)
  - Отворено само да се разгледа, од тогаш стои во кутија непипнато, јас го имав добиено на поклон, никад не почнав ни да го користам, искрено не знам ни колку коштало

  8) Razer Blackwidow (мислам дека е 2015та, сигурно е со Razer Green Switches) - 2200
  - Тастатурата е функционална целосно, со исклучок на минусот на numpad-от што од некоја причина проработува само откако ќе се стисне појако или ќе се дувне на него.

  9) SteelSeries Sensei RAW - 1200
  - Во супер состојба, користен, без гаранција, и до ден денес една од најубави форми и текстури на маус некад направени и многу поквалитетен од новите SteelSeries мауси кои што имаат проблеми со одлепување на гуми и слично

  10) Logitech G305 White - 2500
  - Купен пред некој месец со локална гаранција останати повеќе од година ипол, користен многу малку, неполни недела дена
  - Еден од најдобри wireless мауси, без никаква латенција, сензорот е исто така беспрекорен, тој што би го купил - знае за што станува збор
   
Слични теми
 1. TylerMkD
  Одговори:
  36
  Прегледи:
  3,132
 2. StefAngel
  Одговори:
  28
  Прегледи:
  5,163
 3. gOJDO
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,993
 4. gOJDO
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  755
 5. Uber-
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,681
Вчитување...

Сподели

Вчитување...