• Поради преголемиот интерес за графички карти, и злоупотребата на платформата за личен профит, се забранува проценка на графички карти на неопределено време.
  Секој кој нема да го почитува ова правило ќе му биде одземено правото на огласување перманентно.

  Со почит It.mk
 • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проценка 2 различни AVR на проценка само размисла за можна продажба

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,436
4,038
Скопје
Pioneer ~ 7-8k (на спекс вика дека има ЛАН, ама на сликите го нема :unsure:)
Sony ~ 10k (нема HD audio декодирање, што е минус во ова време според мене).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
774
481
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Pioneer-от ако го продавам
евентуално не би го продал испод 9-10к никако,
зошто е "коска", втор газда, никогаш силуван,
а знае да работи и по подолги саати без да трепне...

Муабетот ми е окулу Sony-то,
не може и оно да е 10к,
ако како за пример има многу повеќе оптички влезови,
како и повеќе излази
(како и следново ако добро го разбрав) дека е со 2 room опција...
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,436
4,038
Скопје
@Глупав fair enough. Не се лоши рисиверите, јас од двата би го земал Пионирот од аспект на аудио-видео рисивер.

Проблемот со AVR-ите е што подлежат на временски текови, кодеци, HDMI верзии, сертификации и слично. Старо стерео појачало ќе тера без проблем и 30 години, но AVR-ите губат со тек на време, излегуваат нови модели, цените паѓаат и губат вредност.

Еве јас што продадов пред нова година, бидејќи беше за пријател форумџија, цената крајна испадна 8.500 од мене.

Се надевам нема да ме сфатиш погрешно, супер се, некоја илјадарка плус-минус, но тој е пазарот. Пример, Денон-ов, нов беше негде околу 18к. По-оскуден модел е, ама е нова генерација (4K, HDR, Bluetooth...).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
774
481
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Резервирано, најверојатно ќе има домче во Кичево....
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,716
Мислења
849,274
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно