Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

2 монитори на 2 различни лаптопи

Rilind

professional curtain replacer
26 февруари 2019
411
608
Здраво дечки,

Имам моментално 2 монитори кои ги користам со лаптопот од фирмата (ThinkPad T14s). Мониторите се:

  1. Dell P3221D - Dell 32 USB-C Monitor - P3221D | Dell UAE
  2. ThinkVision P27h-20 27" QHD USB-C Docking Monitor - ThinkVision P27h-20 27" QHD USB-C Docking Monitor
Како што гледате, Леновото има докинг вграден, кој ми дава можност да полним, имам видео и УСБ ХУБ со само еден УСБ Ц кабел. Исто така мониторот има и DisplayPort DaisyChain, кој го користам да го поврзувам другиот монитор (Dell), така што еден ДП кабел иде до Леновото, и еден УСБ Ц до лаптопот, и со ова имам 2 монитори, полнење, и неколку УСБ порти само со 2 кабли. Бидејќи лаптопот од фирмата е многу лимитиран на што можем да користим, сакам да купувам мој личен лаптоп. Тоа што сакам да направам е да земам еден KMV Switch (ваков). Само не знам дали овој свич ќе може да врши истата функција како мониторот, односно сакам мониторот кој има докинг (ThinkVision) да го користам како инпут на свичот, и 2 оутпут да ги ставам на двете лаптопи, целта е да не треба да сменам кабли нон-стоп при користење на двете, туку да ги имам двете монитори поврзани на двете лаптопи, и да мењавам од свичот.

Дали некој има искуство со вакво нешто, и дали мислите дека ова ќе функционира?
 

AfterMaxify

Gaining Experience
18 септември 2012
200
157
bcf.png
 

Rilind

professional curtain replacer
26 февруари 2019
411
608
Работи ова инаку, со истиот свич линкат на првиот пост. Едина маана му е што има micro USB напојување, и требаше адаптер да најдам посебен, немаше доволно напојување од мониторот.
 

vladealfagv

Gaining Experience
31 јануари 2016
130
125
Гостивар
www.zagreota.com
vladealfagv's setup  
Processor & Cooler
2.3 GHz Intel Core i9
Storage
512GB SSD
RAM
16GB of 2400MHz DDR4 onboard memory
Video card
Intel UHD Graphics 630 and AMD Radeon Pro Vega 20
OS
Mac OS

vladealfagv

Gaining Experience
31 јануари 2016
130
125
Гостивар
www.zagreota.com
vladealfagv's setup  
Processor & Cooler
2.3 GHz Intel Core i9
Storage
512GB SSD
RAM
16GB of 2400MHz DDR4 onboard memory
Video card
Intel UHD Graphics 630 and AMD Radeon Pro Vega 20
OS
Mac OS
За жал монитор од компанијата каде што работам е, нема продавање:LOL: Ама инаку тип топ монитор е, ништо не му фали

Имам два и сум презадоволен, чисто ми излезе постов и сакав да искоментирам и да кажам дека ако продава можеби некој ист таков модел, би го купил како трет монитор…


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Motiv8

Gaining Experience
11 јануари 2019
28
65
Za ovoa treba visha matematika i fizika a istovremeno i dobra verba vo gospod deka nema neshto da napravi problem :LOL:
 

Motiv8

Gaining Experience
11 јануари 2019
28
65
Никаков проблем до сега, си работи без никаков проблем.
Epa togash neka e so srekja oti jas taa srekja od iskustvo so ovie raboti ja nemam :LOL:na vremeto koga probuvav laptop da povrzam na monitor i na televizor so switch smeniv milion switchowi i edno trilion kabli i sekogash neshto ne beshe kako sho treba ili rabotelo mesec dva i naednash ne.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.260
Мислења
977.595
Членови
35.570
Најнов член
arbenneziri
На врв Дно