• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Продадено 2 * 2TB WD Red NAS

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
715
447
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
се мислам за поголеми дискови...
ако решам да ги продавам ќе идат комплет...
би сакал реална проценка

NOTE: не знам од каде на вториот диск ми извади толку саати работа
(искрено беше вклучен на PC кој идеше на Sleep кога не работев едно 6-9 месеца,
а ми извади нешто над година дена работа)

drive-1-health.png drive-2-health.png drive-1-health-smart-a.png drive-2-health-smart-a.png drive-1-health-smart-b.png drive-2-health-smart-b.png

опционално ако некој му значи можам да ги врзам во продажба со Synology DS216j (сепак тоа ќе зависи многу од понудената цена)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
715
447
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
со оглед на моменталните цени,
а и тоа дека едниот диск е скоро и како до фабрика излезен
претпоставувам дека проценкава (најдобронамерно од моја страна)
е 3.5к за месец стариот диск и 2к за окулу година користениот диск
"според некои математики на користење и слементарни пропорции"

Дисковите најверојатно нема да одат на продажба или тоа ќе биде реализирано ако некој во ПП понуди разумна цена за двата...

во спротивно според проценкава:
барам 2 диска WD RED NAS од по 4TB
кои се окулу година користени без bad sectors
по "соодветно" проценетава цена na едниов мој,
или преведено за 6000мкд КЕШ (ПЛАЌАМ ОДМА)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
715
447
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
епа то е кога човек не си стои на збор....

имено неизбежна е надградба
па идат на продажба комплет за

5 800 мкд

или еве ваква проценка
поновиот по цена од 3500мкд
постариот
по цена од 2300мкд
ако се решат евентуално двајца за нив

праќам по карго инстант откако ќе се договориме и ќе префрлам податоци

Благодарам на заинтересираност
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
715
447
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
5 500 како првичната проценка
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
715
447
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
ИМЕНО...
се најде разумен член кој знае дека
Година време работење на овој диск е "пи...н дим" односно "мачјина кашлица"...

се нафати за споменатата цена,

меѓутоа за приказната да биде комплетна
мора да одат двата дискови истовремено и тројца да станат среќни...

јас не би пребарувал по приватни пораки кој сѐ ме контатираше
и да прашувам поединечно еден по еден
кој сеуште е заинтересиран ЗА ПОНОВИОТ (помалку, скоро воопшто користениот) диск од претходно огласените...
ТУКУ ќе прашам овде кој е заинтересиран да пиши слободно Приватна Порака...

прв пишал прв услужен... цената за поновиот диск е 3 300 мкд фиксно
(не поради друго, туку поради тоа што кај мене зборот е збор)

ЗАБЕЛЕШКА: дисковите на двете заинтересирани страни ќе бидат испратени
кога ќе се префрлат податоците на поголем како што беше првично планирано
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
715
447
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
еден мал bump ...

или што вика еден од членовите (never give up)...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,680
Мислења
830,413
Членови
28,684
Најнов член
Doroti
На врв Дно