Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
 • Хеј Гостин сакаш да отвориш нов оглас, но не можеш да го сториш тоа?
  Најверојатно си пропуштил дека е активиран нов сервис наречен ИТ Огласник Ѕирни го тука и ако сакаш да прочиташ повеќе, да дадеш некаква идеа, пофалба или критика за истиот куцни ни тука будно ја следиме темата и одговараме на вашите пораки.

  Со почит,
  Вашиот ИТ.МК

1х Lenovo ThinkPad P17 G1 и 2х Lenovo X1 Carbon 8th Gen

Статус
Затворена за нови мислења.

vikomkd

Gaining Experience
9 август 2015
61
292
Skopje,Aerodrom
vikomkd's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800x w/ AURORA Arctic 240
Motherboard
Asrock B550 Pro4
Storage
Gigabyte 512GB M.2 NVME 2x 1TB Western Digital Blue 1x Verbatim VI550 1TB
PSU
BeQuiet STRAIGHT POWER 11 1000W Platinum
RAM
32GB DDR4 @3200Mhz Corsair Vengeance RGB White
Video card
XFX Speedster SWFT 319 RX 6900 XT
Case
BeQuiet PURE BASE 500DX
OS
Windows 10
vikomkd додаде нов оглас:

1х Lenovo ThinkPad P17 G1 и 2х Lenovo X1 Carbon 8th Gen - Проценка

Здраво дечки, ми треба проценка за следниве два лаптопи, па ако одговара одат на продажба.


1. Lenovo ThinkPad P17 G1
Processor
1x Intel Core i7-10875H vPro Processor(Core i7-10875H vPro)
Memory
2x 32GB DRR4 3200
Operating System
Windows 10 Pro 64(EN:English,FR:French,IT:Italian,DE:German,NL:Netherlands Dutch)
Hard Drive
1x 1TBPCIeTLCOPAL2
Wireless Network
1x Bluetooth Version 5.1; Intel Wi-Fi 6 AX201 2x2ax
Ports
1x 1 Power button; 2x TBT (DP 1.4
USB 3.2 Gen2); Combo audio/microphone jack...

Видете го целиот оглас...
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.805
4.473
Пиши со какви тастатури доаѓаат (En/De/Fr/..) backlit или не, дали уште имаат гаранција, отклучен/заклучен BIOS, сериски броеви.
 

Users

Intern
27 декември 2019
41
37
Во спецификацијата на Lenovo ThinkPad P17 G1 има листа на графички и ја има Quadro RTX 5000 16GB само со Max-Q верзија.

Тука има оглас за Asus ROG STRIX G15 со ист процесор i7-10875H и NVIDIA GeForce RTX 2070, но со 32GB RAM. Огласот е пред една година и цената му е 75000.

Ако графичката RTX 2070 е Max-Q верзија во тој случај Quadro RTX 5000 е за 14.4% подобра. Ако е обична тогаш RTX 2070 е за 13.5% подобра.


Ако RTX 2070 е Max-Q верзија 14.4% од 75000 е 10800.
75000 + 10800 = 85800.
Во спротивно 13.5% од 75000 е 10125.
75000 - 10125 = 64875.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Друг оглас е Laptop Asus Scar 17 со i7-10875H, GeForce RTX 2080 SUPER и 32GB RAM. Поставен е пред една и пол година и цената е 95000.

Ако графичката е SUPER Max-Q верзија перформансите им се исти, во спротивно ако графичката е RTX 2080 SUPER е за 28.7% подобра.

Во делот ... added a quick comparison ... има споредба на Scar 17 и изгледа дека има RTX 2080 SUPER, не Max-Q верзија.

Тука има коментари на Reddit во кои еден му одговорил дека е обична верзија на RTX 2080 SUPER а друг дека е RTX 2080 SUPER (mobile), но на Videocard Benchmarks нема RTX 2080 SUPER (mobile), има само RTX 2080 (mobile).
https://www.reddit.com/r/GamingLaptops/comments/jn7pkr/_/gb12knt View: https://www.reddit.com/r/GamingLaptops/comments/jn7pkr/comment/gb12knt/?utm_source=reddit&utm_medium=web2x&context=3


Ако е само RTX 2080 (Mobile) во тој случај е 7.7% подобра.

Ако е RTX 2080 SUPER 28.7% од 95000 е 27264.
95000 - 27264 = 67736.

Ако е RTX 2080 SUPER Q-Max
95000.

Ако е RTX 2080 (mobile) без SUPER во тој случај 7.7% од 95000 е 7315.
95000 - 7315 = 87685.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Тука порано се продавал на нов лаптоп со i7-10875H, GeForce RTX 3070 и 32GB RAM за 99990.

Ако графичката е GeForce RTX 3070 појака е за 37.7'%

Ако е RTX 3070 Laptop GPU појака е за 9.7%

37.7% од 99990 е 37696.
99990 - 37696 = 62294.

9.7% од 99990 е 9699.
99990 - 9699 = 90291.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Треба да се земе во предвид и 64GB RAM и IPS панелот.

(85800 + 64875 + 67736 + 95000 + 87685 + 62294 + 90291) / 7 = 79097

Околу 79097.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.735
10.160
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit

vikomkd

Gaining Experience
9 август 2015
61
292
Skopje,Aerodrom
vikomkd's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800x w/ AURORA Arctic 240
Motherboard
Asrock B550 Pro4
Storage
Gigabyte 512GB M.2 NVME 2x 1TB Western Digital Blue 1x Verbatim VI550 1TB
PSU
BeQuiet STRAIGHT POWER 11 1000W Platinum
RAM
32GB DDR4 @3200Mhz Corsair Vengeance RGB White
Video card
XFX Speedster SWFT 319 RX 6900 XT
Case
BeQuiet PURE BASE 500DX
OS
Windows 10
Жал ми е сега што потрошил толку време и труд за проценкиве, вчера ги омажив за Германија лаптопите и заборавив да пишам..

Админ тим продадено е може клуч.
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.481
1.599
Жал ми е сега што потрошил толку време и труд за проценкиве, вчера ги омажив за Германија лаптопите и заборавив да пишам..

Админ тим продадено е може клуч.
Пиши барем за колку ги омаже, бар да видиме дали се блиску до исцрпната проценка?

Испратено од телефоно.
 

vikomkd

Gaining Experience
9 август 2015
61
292
Skopje,Aerodrom
vikomkd's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800x w/ AURORA Arctic 240
Motherboard
Asrock B550 Pro4
Storage
Gigabyte 512GB M.2 NVME 2x 1TB Western Digital Blue 1x Verbatim VI550 1TB
PSU
BeQuiet STRAIGHT POWER 11 1000W Platinum
RAM
32GB DDR4 @3200Mhz Corsair Vengeance RGB White
Video card
XFX Speedster SWFT 319 RX 6900 XT
Case
BeQuiet PURE BASE 500DX
OS
Windows 10
G1 отиде за 1500 а другите два по 800 европски.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.792
Мислења
969.388
Членови
35.182
Огласи
2.801
Најнов член
bunce
На врв Дно