1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

1ТБ ССД за видео монтажа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од zdravkovskii, 17 Април 2019.

 1. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  315
  273
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  Како што вика насловот, предлог 1ТБ ССД за видео монтажа
  4К+ снимки, во главно ProRes и DNxHR, понекогаш можеби r3d или cDNG

  Меѓу Samsung EVO и Pro, има разлика кога се работи за монтажа?
  Дали RAID0 e паметна работа за ова?
   
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,281
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  ne.
  ne.
   
  stefan_off, gamon и на zdravkovskii им се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,645
  9,321
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Самсунг ПРО ќе трае подолго, но за големи фајлови читања и записи нема да има разлика во брзината.

  РАИД не е паметно. Ризикот од дефекти драстично е зголемен а разлика во перформанси нема никаква.
   
  Banjifiko, stefan_off, spiritBreaker и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,255
  2,490
  19 Јули 2013
  Порано баш за монтажа користев страјпинг - софтверски RAID 0 и немав никакви проблеми. Перформансите на два страјпувани диска беа 70-80% подобри одошто на секој поединечно. Потоа почнаат да прават многу побрзи дискови и исчезна потребата.
  Ако работиш со тие формати, дали диск од еден тера ќе ти е доволен? Зависи од потребата, целта и буџетот но можеби повеќе сата дискови во раид или некој надворешен сториџ ќе е подобро решение.
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 5. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  315
  273
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  не работам на преголеми проекти, така да во даден момент немам потреба од повеќе од 1ТБ ССД (веќе имам 250+500)

  Прашањето ми е што е најефтиното, а ќе ја брка работата без компромис?
   
 6. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,255
  2,490
  19 Јули 2013
  Штом бараш најевтино, мора да има компромис.
  1 тера ссд е околу 200 евра. За тие пари има 3-4 хдд по 2 гига. Ако ги врзеш во страјп, ќе имаш околу половина можеби и повеќе од брзината на ссд-то, а 6-8 пати повеќе капацитет. Од друга страна ќе ти треба куќиште и матична каде што ќе можеш да ги врзеш или некој надворешен сториџ.
  Ти си ги знаеш потребите и можностите и што повеќе ти треба.
  Ако ти е еден тера доволно терај со обичното ссд. Додека дојде време да рикне, со разликата во парите до про тогаш ќе земеш со барем двоен капацитет.
  А кои дискови би ги врзувал во раид поле?
   
 7. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,162
  6 Декември 2016
  Машко
  [​IMG]

  /морав :D
   
  На kirems, dddragan, toplel и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  315
  273
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  најверојатно ќе земам самсунг ево, само не знам кое ево
  мислам дека за нареднава година сосема таман е

  B350 Gaming plus, со ryzen 1700 работам
  така да и немам некоја солидна конфигурација за ова, затоа и не сакам сега премногу пари да вложувам
  Планирам да терам уште 1 година, па потоа комплет да сменам

  за раид како опција прашував само
   
  На krisbt му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  820
  934
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Прашај си тука еве нека ти кажат, дали со Сата да одиш или со НВМе, никој неспомнал ништо за оваа разлика :/
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 10. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  873
  854
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 11. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  358
  299
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  А сакаш да земеш нов SSD за апгрејд или мислиш дека овие 2 кои ги имаш те кочат? Мислам дека што и да ставиш побрз експорт нема да добиеш.
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 12. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  315
  273
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  веќе ми е зафатен овој порт со 250ка ссд, ќе има разлика во перформанси ако земам адаптер за таа 250ката ?

  само ми треба повеќе меморија на ССД, не очекувам процесорот магично да стани побрз :D
   
  На krisbt и stefan_off им се допаѓа ова.
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,281
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  За врвни перформанси се купува само едно NVMe и тоа најбрзото.

  RAID0 со NVMe SSD-а е fail. Јас имав 2x970EVO @RAID0 и го растурив затоа што не функционира како што треба. Поточно се јавуваат лагови(отварам фолдер и чекам 3-4 секунди да прочита содржина) и други проблеми(успорувања при читања од време на време), односно перформансите не се воопшто подобри. Поточно секвенционалните читања се исти, 4К пеформансите се деградирани за 10%, единствено секвенционалните записи се повисоки за 50-60%. Со оглед на сето ова сметам дека RAID0 на две брзи NVMe SSD-а е контрапордуктивна конфигурација. Од тие причини си го растурив RAID-от и си турив едно SSD од 1TB.
   
  На drifter и architect им се допаѓа ова.
 14. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  315
  273
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  значи кингстонов не би требало да брка работа?

  исто, дали можам со адаптер да го ставам 960кава и дали ќе изгубам премногу на перформанси ако одиграм така?
  (а да земам 1тб 960 ево некое )
   
 15. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,281
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  kingston и перформанси во иста реченица може да стојат само со негација.
  ај пиши шо конфигурација имаш и за каков адаптер прашуваш?
   
  На GGTT1 и zdravkovskii им се допаѓа ова.
 16. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  315
  273
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  CPU: AMD Ryzen 7 1700
  GPU: Radeon RX 580 8GB
  RAM: Ripjaws V DDR4-3000 32GB
  MBD: B350 Gaming Plus
  SSD: Samsung 960 EVO NVMe PCIe M.2 250GB
  SSD: Samsung 840 EVO 500GB
  HDD: Toshiba DT01ACA200 2TB

  Гледам на ддсторе имаат 860ево 1тб на сата и сандиск 3дултра 1тб.
  Водејќи се по тоа дека 840кава без проблем ги тера 4к, дури и кога монтирам без прокси. Мислам дека едно од нив ќе брка работа додека сум на оваа конфигурација.
   
  На krisbt му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,281
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  јас би ги продал двете ссд-а кои ги имаш и би доплатил за 1тб 970 ево плус
   
 18. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  315
  273
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  звучи супер, само што ми треба 1 за OS и програми, 1 како scratch disk за адобе и 1 за материјали
   
 19. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,281
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  а зошто на посебни ссд-а?
   
 20. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  315
  273
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  едно за ОС и програми, за кога преинсталирам да биди на чисто
  едно како scratch disk за да не мора да делам терет со ова од ОС
  едно за "raw" материјали за да не дели терет со другите две, материјалите сами по себе бараат салам брзина

  искрено, немам аргументи да ја поддржам теоријава - читав по гугл и гледав на јутуб дека често користат ваква конфигурација, и откако почнав да ја делам работата на 3 дискови, далеку помалку крашнувања и лаг имам
   
  На krisbt му/ѝ се допаѓа ова.
 21. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,281
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  јас мислам дека три партиции на едно 970 evo plus ќе е многу побрзо од комбинацијава шо ја имаш во моментов. Тој делот со крешнување не го разбрав.
  Во секој случај можеш да одиш и со три ссд-а, две nvme и едно обично, но мислам дека таа матична која ја имаш нема можност за две m.2 ssd.
   
 22. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  315
  273
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  нема, затоа и прашував за адаптер, ај пиши ми ја цената на тоа 970 што го имаш, па да размислам
   
 23. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  534
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
 24. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  315
  273
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  На krisbt и stefan_off им се допаѓа ова.
 25. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,061
  4,349
  28 oктомври 2008
  Ова има значење ако работиш на механички дискови. Јас работам на компјутер (не овој во потпис) со 2 Samsung SSD-диска, 250-ка за OS, и 1TB без партиции за се останато. И за scratch disk, и за export, и нема никаков lag, ни во ProRes, ни други формати ( од HyperDeck Studio). Со асално SSD нема да имаш разлика, a kога велам асално, не ни помислувам на Kingston или слично. Понекогаш работам преку Thunderbolt докинг, па ни тогаш не сум приметил некаков lag.

  IMG_20190418_115830.jpg

  Инаку, за директно едитирање на RED (без proxy) а да не лагира, треба многу посаглам машина од таа што ја имаш...
   
  shifty, moongose, gOJDO и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...