Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

1stFormations/Stripe

garderp13

Intern
27 јануари 2022
4
1
Здраво дечки,

Дали некој од вас можеби има искуство со отварање фирма во UK преку 1stFormations?

Причина за отворање е тоа што сакам потоа да креирам Stripe акаунт кој што би бил поврзан со неа.
 

Boyan Orion

Intern
15 јули 2014
31
29
Boyan Orion's setup  
Processor & Cooler
Generic x86/64 multicore processing device
Имав отворено фирма преку UsFormation.

Незнам каква банка ке ти понудат од таму ама мене сите опции што ми ги понудија не беа фукнционални зашто во последно време премногу од законите се имаат сменето и да ти кажам од лично искуство ноќна мора ми беше управувањето на фирмата преку виртуелна адреса.

За банка едвај успеав да се снајдам после секакви проблеми со Stripe. Во последно време ја користев MERCURY (Evolve bank & trust U.S) комплет со сметка и дебитна картичка, но оваа банка ексклузивно отвара акаунти само доколку се бавиш со IT.

Мислам дека најдобра опција би ти било да аплицираш за Stripe Atlas. Ќе имаш легален посредник од самиот Stripe, ќе ти отворат сметка во Bank of America и наместо LLC ќе ти регистрираат CORP.

Ќе доставиш бизнис план апликација, а по нејзиното разгледување ќе ти кажат дали бива или не бива.
 
Последна промена:

Adivius

Gaining Experience
1 октомври 2013
9
53
Дали има некој поголемо искуство околу ова? Сакам да интегрирам Stripe (или било кој друг платежен систем) преку WordPress и WooCommerce. За US, сите платежни системи бараат SSN (social security number).
 

Boyan Orion

Intern
15 јули 2014
31
29
Boyan Orion's setup  
Processor & Cooler
Generic x86/64 multicore processing device
Дали има некој поголемо искуство околу ова? Сакам да интегрирам Stripe (или било кој друг платежен систем) преку WordPress и WooCommerce. За US, сите платежни системи бараат SSN (social security number).
Треба државата од која работиш да е поддржана од Stripe. Во тој случај ќе можеш или како физичко лице или како фирма согласно со локалните закони.
Во спротивно, треба да имаш отворено фирма во странство каде Stripe е поддржан, комплет со адреса, физичко присуство и даночен број.

Јас имав Stripe акаунт за LLC фирмата што ми беше отворена во USA. Немав SSN број, но доволен беше EIN/TIN taxpayer number бројот што ми го доделија од IRS и работев преку изнајмена адреса/канцеларија и телефонски број.

Исто така треба да имаш валидна банковна сметка од банка поддржана од Stripe. Така да ќе мора да си регистрираш US фирма и да отвориш реална банковна сметка зашто со виртуелна нема шанси.

Така да, можеш или да се малтретираш, да бараш адвокати и банки што ќе ти бидат во корист или Stripe да ти биде личен посредник преку Stripe Atlas програмата.

Ова што ти го кажувам овде е од мое лично искуство од пред неколку години. Сега не знам како стојат работите зашто условите и рестрикциите се менуваат секоја година, и веќе ако се решиш да го работиш ова мора све да е легално, стегнато под конец а и плус ќе ти треба добар сметководител и адвокат.

Види овде за алтернатива.
 
Последна промена:

Adivius

Gaining Experience
1 октомври 2013
9
53
Благодарам, Бојан, ова е одличен совет.
Stripe Атлас ми стои одлична алтернатива.
Само уште две прашања. Дали дополнително од овие fees од Атлас ти треба и адковат? Имаат споменато дека тие ги гонат сите легални документи и paperwork. Сметководител претпоставувам дека ќе ти треба накадно.
Фала ти уште еднаш.
 

Boyan Orion

Intern
15 јули 2014
31
29
Boyan Orion's setup  
Processor & Cooler
Generic x86/64 multicore processing device
Благодарам, Бојан, ова е одличен совет.
Stripe Атлас ми стои одлична алтернатива.
Само уште две прашања. Дали дополнително од овие fees од Атлас ти треба и адковат? Имаат споменато дека тие ги гонат сите легални документи и paperwork. Сметководител претпоставувам дека ќе ти треба накадно.
Фала ти уште еднаш.

Јас не одев преку Stripe Atlas, но мислам дека сите легални документи и све комплет (адвокатски процедури ) ќе оди преку нив за некоја мала сума и плус ќе ти отворат банковна сметка во вистинска банка како Bank of America, Chase, JP и слично. Фирмата нема да ти биде LLC туку CORP. Тука има повеќе даноци но за возврат добиваш пак други бенефиции. Информирај се за разлика помеѓу LLC vs CORP.

Сметководител не знам дали имаат на располагање и дали препорачуваат некој но како и да е можеш да си најдеш сам тоа е најмал проблем, битно најголемиот проблем околу легалните работи и банковната сметка ќе ти биде решен и нема да ти биде Stripe акаунтот во ризик поради користење на несоодветна банка.

Данокот ќе си го плаќаш дирекно во Америка еднаш годишно со завршна сметка во IRS.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.100
Мислења
974.575
Членови
35.405
Најнов член
Bizra
На врв Дно