18-55 ili 55-200 - koja e razlikata vo zoom i vo namenata?

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Boce!, 5 Август 2017.

 1. Oktar

  Oktar
  Guru

  2,687
  6,618
  23 oктомври 2012
  Машко
  Мислел на мене??? Awwwww... :D :D :D Се шалам, се шалам, секако не би сакал другар ти да мисли на мене :D :D :D Хахахахах, пак се шалам, шега, шега.
  Инаку целосно се согласувам со пријателот.
   
  omegaRED, kirev и на Boce! им се допаѓа ова.
 2. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,182
  3,502
  26 oктомври 2012
  Машко
  Што пари се 750ките ?
  Кај нас се мн слични цените со d610, а кај Аксел 610ката е 1080 евра...
  Ако е слична и таму цената...

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
 3. mdeni

  mdeni
  Practice makes perfect

  2,086
  1,824
  24 Септември 2012
  Немаат 750ки. Тоа и прашав.
   
 4. Boce!

  Boce!
  Gaining Experience

  75
  83
  4 Август 2017
  Што мислите за овој објектив (намена, квалитет, понудена цена).

  Tokina 11-16mm F2.8 DX II za Nikon

  Se nudi na foto berza za 350 eur.
   
  Последна промена: 12 Септември 2017
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 5. gokica

  gokica
  Модератор

  7,235
  7,815
  13 Јуни 2009
  Одличен објектив. Војвода го има ако не се лажам. Само да не е скапичок вака. Не знам провери како е со цена во аксел фото.
   
  На Boce! и Oktar им се допаѓа ова.
 6. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,182
  3,502
  26 oктомври 2012
  Машко
  Го имам јас, чат пат знае левата страна од сликата да е помека од десната, но може таа мака да ја има мојот примерок, пошто немам прочитано на нет за вакво нешто за него.
  Како и да е, ако се е во ред со него, одличен избор е.
  Кај Аксел е 380-390 евра, но незнам, можда се Refurbished или слично.
  Треба убава проверка како и да е.
  Едит: Сега го тестирав во неколку слики, и е како што треба. Но често сум приметувал на работа кога сликам доста голем простор, кога ги зумирам сликите, десната страна е срча, а левата страна е доста помека.
  Пошто е wide angle не би требало фокусот да е утнат, но незнам што би можело да причинува еден дел од сликата да е помек од спротивниот.
   
  Последна промена: 12 Септември 2017
  gokica, flashgordon007 и на Boce! им се допаѓа ова.
 7. flashgordon007

  flashgordon007
  Gaining Experience

  375
  386
  15 Септември 2012
  Машко
  Го имам истиот објектив и јас.
  1. Намената му е да ставиш кадар со што поголема ширина во еден фајл, кадар, слика или како го викаш. Природа. Архитектура... Фаца или фаци - сигурно нема да сликаш. И да, различен е од т.н. рибји ока објективи...
  2. Квалитет? Одличен. Направен од метал. Тежи многу повеќе од оние пластичните на кењон и никон. (не се сложувам со коментарот од претходната порака дека аксел носи поправани примероци - мојот примерок го земав од него - пакувањето беше од оригинален производ! Не сум реклама на човекот, ама во србијата повеќемина (најмногу од суботица) заработуваат на фото опрема што ја увезуваат од унгарија, швајцарија, романија, холандија и веднаш си го враќаат ддв-то или како се тој данок вика. На купувачот му продаваат опрема ослободена од тој финансиски проблем. Аксел е еден од нив со подолг стаж и со најдобар однос према муштериите). Друг е Андор - не ви давам други информации - барајте си го сам по српските огласи (ама овој лик, за разлика од Аксел, нема да го видите оти парите ќе ги пратите преку посредник а нарачката ќе ја добиете преку пошта). Гаранцијата што ја даваат си ја почитуваат и едниот и другиот.
  3. Понудената цена - јас кога го купував - пред две години, неговата цена неможев да ја добијам (со одбиен цел ддв) ниту од бугарија, ниту од грција, ниту од унгарија.

  Пак да повторам: не сум портпарол (гласноговорник) на ниту еден лик од набројаните. Од кога ги открив, веќе не сум купил ништо од мк фото продавница. Можеби си ги ценам моите пари повеќе од патриотизмот...

  P.S. Мојот примерок е остар како жилет од крај до крај и досега не сум приметил неострина, целосна или делумна, на ниту една бленда
   
  Последна промена: 12 Септември 2017
  gokica, Boce! и на Oktar им се допаѓа ова.
 8. gokica

  gokica
  Модератор

  7,235
  7,815
  13 Јуни 2009
  Одлична информација флеш гордон. Дефинитивно во земјава фото опремата е изгор споредено со соседите.

  Боце, како што ти кажаа овој објектив е за широк кадар. Не е баш за секојдневие. Добра набавка е ако ти треба баш таков објектив. Одличен квалитет за пристојна цена.

  Но ако сакаш да се покриеш во најкорисното подрачје јас сепак би останал на планот да го продадам китот и да го купам сигмата. Јас мислам да го купиш сигмата ќе сакаш да го продадеш и 35мм фиксниот зашто ретко кога ќе го користиш. Тој е побрз но сигмата е поостра споредено со фиксните 35 и 50мм на никон.

  Единствена маана на сигмата и е фокусниот прстен кој не е толку мазен како никоновите. Мене лично не ми пречи но не знам тебе.
   
  На Boce! му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Boce!

  Boce!
  Gaining Experience

  75
  83
  4 Август 2017
  Sigmata definitivno.
  I 35mm DX fiksniot bi go prodal togas.
   
 10. Boce!

  Boce!
  Gaining Experience

  75
  83
  4 Август 2017
  Конечно.
  Си бев во Врање денес по Сигма 17-50 ф2.8 (вака напишано личи на некој објектив од СССР ).
  Купено 305 еур од Аксел Фото, платено при превземање во пошта Врање, поштарина 12 еур.
  Можеше да е поштарина 5 евра со друг сервис, ама ако имав човек во Врање кај да се испорача - со подигање од карго магацин само во Лесковац со нив.
  И да... ручек "Код Баке" за четворочлена фамилија 700 денари (no kidding).

  Dropbox - 2017-09-23 22.06.17.jpg

  P.S. Dumb question - како се постираа слики?

  P.S. 2 Hood-от малку го блокира built-in блицот
   
  Последна промена: 23 Септември 2017
  Fatal1ty_, Oktar, gokica и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. gokica

  gokica
  Модератор

  7,235
  7,815
  13 Јуни 2009
  Со здравје да си го служиш. Ако не се лажам беше преку 600 евра кога излезе. За упола цена денес е повеќе од одлична набавка.

  Слики прикачуваш на „Прикачи датотека“ копчето. Или прво аплудираш на некој сервис како фликер, tinypic и сл. па потоа тука.

  2017-09-23 22.06.17.jpg

  Сега ти останува уште блиц некој да си земеш и си комплетен за почеток.
   
  На Boce! му/ѝ се допаѓа ова.
 12. flashgordon007

  flashgordon007
  Gaining Experience

  375
  386
  15 Септември 2012
  Машко
  Тоа ф2.8 повеќе личи на Ø2.8 кое го напишал компјутерски полуписмен архитектонски цртач... :)
   
  На Boce! му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,155
  20,335
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Boce! Чекам фотки...

  Испратено преку nokia 3310
   
 14. Boce!

  Boce!
  Gaining Experience

  75
  83
  4 Август 2017
  Овие ми се без луѓе засега сликани со Sigma 17-50 f2.8.
  И двете се на максимално отворена бленда сликани (2.8).
  Остар е објективот.
  Тоа што фокус рингот е надворешен смета малку, го закачувам со прст понекогаш.

  За Д3300 - вградениот блиц испод 24мм не може да се користи и без hood (фрла сенка).
  Hood-oт а и самиот објектив сметаат на фокус светлото но сепак АФ добро функционира.
  Батеријата се троши побрзо со овој објектив.
  ОЅ тропка кога објективот не се напојува (прочитав по форуми дека е нормално тоа).
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 27 Септември 2017
 15. Oktar

  Oktar
  Guru

  2,687
  6,618
  23 oктомври 2012
  Машко
  Вградениот блиц е практично неупотреблив секако. Немој да се замараш со него. Затоа и ФФ моделите го немаат. Избегнувај да го користиш.
   
  На gokica и Boce! им се допаѓа ова.
 16. Boce!

  Boce!
  Gaining Experience

  75
  83
  4 Август 2017
  Eve vo hi res

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На drifter и gokica им се допаѓа ова.
 17. Boce!

  Boce!
  Gaining Experience

  75
  83
  4 Август 2017
  Последна промена: 28 Септември 2017
 18. Oktar

  Oktar
  Guru

  2,687
  6,618
  23 oктомври 2012
  Машко
  Барај нешто од Yongnuo, price/performance се најдобри, а секако дека најдобро е да си купиш блиц од истиот бренд. Јас на канонот користам Canon 430EXII и работи безпрекорно, а како секундарен размислувам да земам нешто од јонгнуо пошто се третина од цената.

  Edit: Сега гледам дека станува збор за така постар модел и гледам дека има доста високо рисајкл време, т.е. пунење помеѓу две испалувања. Ја не би го овој.
   
  На Boce! му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,155
  20,335
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Купи си ти блиц а после @Oktar има да ти понуди нешто за блицот

  Испратено преку nokia 3310
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Oktar

  Oktar
  Guru

  2,687
  6,618
  23 oктомври 2012
  Машко
  Леле да, скроз заборавив :D Абе земи го овој не е битно, добар е :D :D :D
   
 21. M.Pix

  M.Pix
  Practice makes perfect

  425
  1,430
  27 Јануари 2014
  Машко
  Yongnuo препорачувам. За цената е екстра, и ме служи веќе 3та година. Гледај само да има TTL и немаш утка. За таа цена нрма да најдеш блиц со подобри перформанси.
   
  На Oktar и Boce! им се допаѓа ова.
 22. gokica

  gokica
  Модератор

  7,235
  7,815
  13 Јуни 2009
  Боце, објективот ти се погодил одлично. Уште еднаш со здравје да те служи.

  Ленс худот на секој подолг објектив ќе пречи. Тоа е нормално.

  Како што и сам размилсуваш ти треба и блиц. Не заради худот туку заради баунс од таван што ќе ти даде сосема нова димензија на фотките. Огромна доза на професионален изглед.

  Кажи до колку пари сакаш да гледаш блицеви.
   
 23. gokica

  gokica
  Модератор

  7,235
  7,815
  13 Јуни 2009
  Да се надоврзам. Заборавив да кажам дека тропкањето во објективот е нормално кога не е активен. Тоа е стабилизацијата. За сигмата е препорачливо да не се движиш нагло додека фотографираш со активен објектив. Значи исклучи па скокај на камчиња по поточиња :)

  Ако сакаш најефтин блиц за патување побарај Viltrox. Имаше на ибеј за некои 20 долари. Не е ништо посебно но е ОК за почеток. Има со и без TTL. Ти ќе бараш да има TTL.

  Ако сакаш нешто поголемо и помоќно мислам дека најдобра опција за парите е Shanny SN600N. Некаде околу 100 долари со шипинг.

  Доколку си заинтересиран конкретните модели ќе ги побарам на ибеј да ти ги посочам поточно.

  Од оригиналите гледај SB700 или SB910. На старо (SB400, SB600, SB800, SB900) оригинал купувај само од пријател или воопшто од некого на кого му веруваш дека е малку користен.
   
  На Boce! и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 24. Boce!

  Boce!
  Gaining Experience

  75
  83
  4 Август 2017
  Фала!
  Баш го мислев оти читав за Сигма дека имале некогаш QC issues.

  За блиц ми се даваат до кај 100 евра, ама повеќе во смисла што ми е прифатливо да потрошам во моментов, отколку што реално можам да оценам цена/квалитет.
  Важно ми е да е што по-автоматски за сега (во однос прилагодување на снопот спрема focal length, синхронизација и слично), за што би требало да комуницира со апаратот (Никон 3300 во случајов).
   
  Последна промена: 28 Септември 2017
 25. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  213
  174
  29 oктомври 2009
  Јас го имав Sigma EF 610 DG Super што е исти како ЅТ само со повеќе опции. Блисот е ок, јас го купив како замена на SB-900 во тоа време беше скоро пола цена од 900-ката со исти опции.
  И јас би ти препорачал нешто Yangnuo да си земеш ако си за блиц со или без TTL има ги и по огласи за 5000-7500ден.
   
  На Oktar и Boce! им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. n3tG0d
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,098
 2. spektrumZX
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  893
 3. Tunee
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,369
 4. elpapi
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,593
 5. liljanan
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  825
Вчитување...

Сподели