• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

18.11.2007 - Ваучерите за компјутери при крај

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Со различно темпо, но со еднакво голем интерес изминативе две недели се делеа ваучерите за купување компјутер на двата универзитети во Тетово.

На Универзитетот на Југоисточна Европа, до средата претпладне ваучери добија 1.241 студент од завршните години. На Државниот универзитет од предвидените 1.061 ваучер, останати се 250 кои според проценките ќе бидат раздадени до вторник.

Студентите кои не успеаја да дојдат до 12.300 денари подарени од Владата, а кои на Штуловиот универзитет се околу 10%, ќе имаат втора шанса. До крајот на месецов ќе се менува законот за доделување ваучери и ќе се отпечатат дополнителни 1.000 бонови.

Од Владата веќе ги контактирале управите на универзитетите за да го утврдат дополнителниот број ваучери кои ќе им ги испратат.

Сите студенти кои добиле или ќе добијат ваучер, ќе треба да го искористат до 15 декември, а фирмите кои ќе им ги продадат компјутерите, до 22 декември да го достават вредносниот бон до надлежните органи.

По барање на студентите со новите измени, законот ќе биде малку попустлив па ќе дозволува под компјутер да се подразбира и куќиште и монитор.

Дарежливоста на Владата за купување на компјутер ќе можат да ја искористат сите редовни студенти кои се државјани на Република Македонија и кои годинава за прв пат се запишани во последна студиска.

Наташа Петковска - Kiss
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,090
Членови
29,646
Најнов член
ununu
На врв Дно